Dijital Okullarımız Yolda

Dijital ortamda okullar topluluğu oluşturup, milli eğitimin en kaliteli olduğunu iddia eden gönüllü öğretmenlerinin katılımıyla, alanında dünyanın en büyük eğitim veri bankasının oluşturulması mümkündür. Bu sayede örgün eğitime devam eden öğrencilerin ve 2.750.000 Açık öğretim öğrencisinin eğitim destek ihtiyaçları karşılanabilir.  Ayrıca, Türkiye nüfusunun yüzde 6,6 ‘yı oluşturan engelli vatandaşlarımıza karşı sorumluluğumuzun yerine getirilmesi de mümkün olabilir.

Bu bir hayal değil, İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, motorlu araçlar teknolojisi alan öğretmeni Bekir KÜÇÜKŞAHİN tarafından geliştirilmiş bir projedir. Projenin meslektaşımın alanındaki kısmının içini doldurarak pilot uygulandığını da belirtmek gerekiyor. Youtube kanalında ellidört dakikada uygulamalı olarak projesini anlatan öğretmenizi şimdiden bu iddialı çalışması için tebrik ediyorum. Bir yönüyle Fatih Projesini ve EBA’yı anımsatan bu fikri biraz daha detaylı inceleyelim.

Her öğrencimizin en iyi eğitime kavuşması, en kaliteli eğitim içeriklerine ulaşması ve eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması için tasarlanmış olan FATİH (Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) Projesi, eğitimde teknoloji kullanımıyla ilgili dünyada uygulamaya konulan en büyük ve en kapsamlı eğitim hareketidir. Her okula, sınıfa, öğretmene ve öğrenciye internet altyapısı, erişimi, akıllı tahta, yazıcı, eposta, EBA (Eğitim Bilişim Ağı) portalı, sınıf ve öğrenim yönetim sistemi, içerik geliştirme stüdyosu, ders notları ve ödev paylaşımı, tablet bilgisayar, bulut hesabı, dijital kimlik, bireysel öğrenim materyalleri kullanımıyla oluşan bir sistemi öngörmekteydi. Proje, başarı faktörleri; “Erişilebilirlik: Her an her yerden, zaman ve araçlardan bağımsız olarak hizmet sunabilmek. Verimlilik: Hedef odaklı, daha verimli çalışma ortamları ve gelişim alanları sunabilmek. Eşitlik (fırsat eşitliği): Tüm paydaşların en iyi hizmete erişimini sağlamaktır. Ölçülebilirlik: Gelişimin doğru değerlendirilebilmesi için sürecin ve sonuçların doğru ölçülebilmesini sağlamak, buna göre düzgün geri bildirim verebilmektir. Kalite: Tüm eğitimin kalitesini ölçülebilir şekilde yükseltmek” olarak açıklanmıştı.

Bugün itibariyle EBA, üyelik gerektirmeden herkese ana sayfasındaki içeriklere ulaşım imkanı yanında öğretmen ve öğrencilerin kişisel bilgileriyle girilen daha detaylı içerikler ve sayfalardan oluşmaktadır. Başlıkları; eba ders, video, seçilenler, haberler, e-kurs, e-sınav (kazanım ve tarama testleri, örnek sorular), içerik (görsel, ses, kitap, dergi, doküman, video, grafik), araçlar (içerik geliştirme, yardımcı programlar, eba dosya), materyaller (etkileşimli kitaplar, soru havuzu, proje tabanlı öğrenme) gibi başlıklarda eğitime destek olacak içeriklere sahiptir.

2023 dijital okullarında öğretmen olarak görev almak isteyenler, kendi branşı ile ilgili, daha önceden belirlenip duyurulan modüllerden ( ders konusu) herhangi biri veya birçoğunu, karşısında öğrenciler varmış gibi, anlatım, uygulama vb. öğretim tekniklerini kullanarak, yaptıkları sunumu, kameraya çekmek suretiyle kaydedip dijital okula ulaştırırlar. Dijital okula, her modül (konu) için video yollayan 10 farklı öğretmenden, 1 yılın sonunda (hazırladığı video çekim kalitesi, video dersin izlenme miktarı, beğenilme puanı gibi kıstaslara göre), başarı sağlayan ilk 5 video ders için, bakanlığın belirlediği saat ücreti ödenir.

Öğretmenlerin projeye ilgisini artırmak için, bakanlık tarafından başarı, üstün başarı, ödül belgesi gibi belgeler öğretmenlere belirlenen kıstaslara göre verilir. Sponsorlar tarafından tatil, bilgisayar, kamera vb. ödüller başarılı öğretmenlere belirlenen kıstaslara göre verilir. Bir yılın sonunda en yüksek puanı alan 5 öğretmen dijital okulda yerini koruyacak, diğer öğretmenler ise yerlerini yeni gelen öğretmenlere bırakacaklardır. 2023 Dijital Okullarının öğretmen ve diğer giderlerinin karşılanması amacıyla Açık Öğretim okullarına öğrencilerin kayıt yaptırması esnasında belirli bir ücret alınarak projenin bütün giderleri finanse edilebilmektedir.

Projenin tam uygulanabilir olması için internet sağlayıcı firmalarla bir protokol yapılabilir. Dijital okuldan dersleri takip eden öğrencilerin kota ücreti ödememesi sağlanır. Sistemin teşvik edici olması amacıyla yılsonunda etkin okullarımız ve etkin öğretmenlerimizin açıklandığı birde karnesi bulunmaktadır.

Proje, her ne kadar mesleki teknik bir alan üzerinden örneklenmişse de tüm eğitim kurumlarına da uygulanabileceği belirtilmektedir. Engelli öğrencilerde diğer öğrenciler gibi Açık Öğretim kurumlarından uygun olan bir tanesine kayıt olur. Öğrenciler isterlerse video dersleri ders notuna dönüştürebilir, izledikçe izleme ders takip puanı, arada ders değerlendirme soruları puanı birlikte sınav ve dönem notlarını ayrıca her dönemde merkezi online sınav yapılabilecektir. Yada her birinin ağırlık ortalaması farklı belirlenebilirken ayrıca güvenirlik açısından merkezi yüzyüze sınavlarda eklenebilecektir. Ayrıca eğitimi daha keyifli hale getirecek olan çeşitli yarışmalar da ilave edilebilecektir.

Bu proje sayesinde; bütün okul türlerinin ders müfredatını uzaktan eğitime dönüştürerek, alanında dünyanın en büyük eğitim veri bankasına sahip olarak kurgulanan sistem sayesinde sürekli güncellik sağlanabilecektir. Aynı dersi on farklı öğretmenden izleme imkanı sağlayan proje ile tam bir fırsat eşitliği sağlanmış olacaktır. Ülke genelinde eğitimde standartlar sağlandığında her dersten ortak sınavlar ve objektif ölçme değerlendirmeye imkan sağlanabilecektir. Bu sonuçlarla ilave LGS, TYT gibi sınavlara gerek kalmadan doğrudan okullara yerleştirmelerde kullanılabilecektir. Kurs, etüt ve özel öğretmenlere olan ihtiyaç tamamen ortadan kalkabilecektir.

Öğretmenler arasında en iyisini yapma yarışı doğarken gayret ve emek veren öğretmenlere ek gelir elde etme olanağı sağlanacaktır. Çalışkan ve başarılı öğretmenlerin ödüllendirilmesinde kriter olarak kullanılabilecektir. Hizmet içi eğitim için, harcanan zaman ve masraflar büyük ölçüde azaltılabilecektir. Herhangi bir sebeple devamsızlık yapan öğrencinin eksiğini telafi etmesi mümkün olabilecektir. Öğrenci şayet konuyu kavrayamaz ise evde tekrar tekrar izleyerek anlayamadığı yeri rahatlıkla öğrenebilecektir. Öğrenci derse gelmeden önce konu hakkında bilgi sahibi olarak okuldaki uygulamaya daha fazla zaman kazanılacaktır. Atölye ve laboratuvar olanakları olmadığından el becerisini geliştirme imkânı bulamayan, mesleğe yeni başlayan veya şimdiye kadar ilgili modülün eğitimini hiç vermemiş öğretmenler için çok büyük bir öğrenme fırsatı olacaktır.

2023 Dijital okulları, Fatih Projesine de entegre edilirse, içerik yönünden Fatih Projesinin hedeflenen başarıya ulaşmasını hızlandıracaktır. Vizyon 2023 eğitim hedeflerine ulaşılmasına destek olabilecektir. İçerikler ülkemizde yaşayan veya eğitim almaya gelen yabancı ülke vatandaşlarına hizmet verebileceği gibi talep eden ülkelere ihraç edilebilecektir. MEB tarafından bir milyon öğretmen bir milyon fikir çalışmasının çok ötesine geçmiş bu çalışma değerlendirilmeye tartışılmaya değer bir çalışmadır. Bağımsız uygulanmasa da mutlaka EBA içinde yer almalıdır. En azından denenmeye değerdir. Pilot olarak uygulanması halinde bir kayıp olmayacağı gibi yapılan çalışmalar dahi mesleki eğitime farklı bir ivme ve heyecan katabilir.

Facebook Yorumları
Erol DEMİR hakkında 199 makale
Erol DEMİR 1967 yılında Gölcük’te doğdu. Piyale Paşa İlkokulu, Gölcük İmam Hatip Ortaokulu, Gölcük Endüstri Meslek Lisesi, Anadolu Üniversitesi Bilecik Meslek Yüksekokulu Elektronik programını ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İşletme Yöneticiliği alanında yüksek lisansı “Eğitim Yöneticilerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri” konusunda tezini tamamlamıştır. Halen İstanbul Ticaret Üniversitesinde işletme alanında doktora öğrencisidir. 1990 yılında Türkkablo fabrikasında kalite kontrol teknisyeni olarak çalıştı. Öğretmenlik hayatına 1991 yılında Hakkari’de başladı. 1994 yılında Gölcük Mesleki Eğitim Merkezi’ne elektronik öğretmeni olarak atandı. 1995 yılında müdür yardımcısı oldu. 2000 şubat ayında Gölcük Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü oldu. 2003 yılında Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak çalışmaya başladı. Aralık–2007 ile Haziran-2016 arası İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Şube müdürü olarak çalıştı. Temmuz – 2016 dan itibaren Bakırköy İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğündeki görevine devam etmektedir. Evli ve 3 çocuk sahibidir.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.