1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

Dijital Okuryazarlığın Önemi


0

Hayatımız boyunca farklı becerileri sahip olmalıyız. Peki dijital okuryazarlık becerisi?

“Dijital okuryazarlık, her türlü bilgiyi bulmak, kullanmak ve yaymak veya bilgi paylaşmak için teknolojileri kullanmakla ilgilidir. “

İnternette bu kadar çok bilgi varken elbette seçici olup doğruya ulaşmak için çabalamalıyız. Artık bir tıkla bilgiye ulaşmak yetmiyor. Aynı zamanda sorgulayıp eleştirel düşünmeliyiz. Okullarda da bu konuya önem verilmelidir. Öğrenciler ellerinde tablet, telefon vb. teknolojik aletlerle bu kadar iç içeyken bilgiye ulaşmada belli becerilere sahip olmalıdır. Bana göre, nasıl ki okuma yazma becerileri kazandırmak zorunluluksa 21.yy da dijital okuryazarlık becerileri olmazsa olmazlardan. Bahsettiğim beceriler; bilgiyi bulma, analiz etme, üretip paylaşma ve bilgiyi anlamadır.

21.yy teknolojiyi yetkin bir şekilde kullanabilecek öğrenciler olmaları için bilgi bulmak yetmez. Analiz etmeyi, doğru bilgiyi üretmeleri ve bilgilerin doğruluğunu tespit ederek paylaşmalıdır. Bu durumun bilincine ve becerisine sahip olmaları önemli bir noktadır.

Bu becerileri kazanan öğrenciler araştırıp üretmeyi de sorumluluklarına ekleyecektir. Okullara yapılan teknolojik yatırımların amacına ulaşması için nitelikli bilgiye ulaşma becerilerine sahip öğrenciler yetiştirilmelidir.

Sonuç olarak, öğrenciler internette bilgi bulma ve değerlendirme ile ilgili beceri ve stratejiler kazanmak zorundadır. Ancak bu şekilde teknolojiyi doğru kullanan bir nesil yetişecektir.

Neslihan Öntemel

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmeni

Facebook Yorumları

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.