Dijital Sınav Oluşturmada En İyi 10 Araç

Bugün henüz fark etmemiş olanlarınız için, dijital sınavlar oluşturmaya yardımcı olacak bazı iyi web araçlarının bir koleksiyonunu sizinle paylaşıyoruz. Bu araçları etkileşimli sınavlar, anket, formlar, anketler ve daha pek çok şey tasarlamak için kullanabilirsiniz. Araçların, kullanımı kolay ve basittir. Hiçbir yazılım yüklemesi gerektirmez. Araçları kontrol edin ve görüşlerinizi bizimle paylaşın. Araçların isimlerini tıklayarak, araçlara ulaşabilirsiniz.

FlipQuiz

FlipQuiz, öğretmenlerin sınıfta test incelemeleri için kolayca gameshow tarzı panolar oluşturmalarını sağlayan bir web aracıdır. Oluşturduğunuz tüm panolar daha sonra kullanmak üzere kaydedilebilir. Ayrıca panolarınızı ekranda paylaşabilir ve öğrencilerin birlikte çalışmasını sağlayabilirsiniz. Oyun tarzı bir tahtanın neye benzediğini incelemek için tıklayınız.

PurposeGames

PurposeGames, öğrencileri oyun oluşturma ve oyun oynamaya yönlendiren bir web sitesidir. Öğretmen olarak PurposeGames’i oyun tabanlı çok çeşitli sınavlar oluşturmak için kullanabilirsiniz. Sahip olduğunuz seçeneklerden bazıları şunlardır: Resim testleri; Çoktan seçmeli bilgi yarışması; Resim şekli yarışması.

Riddle

Riddle, öğretmenler için mükemmel bir web aracıdır. Onların kendi PlayBuzz ve Buzzfeed tarzı sınavlarını, listelerini, anketlerini ve daha fazlasını bir dakika içerisinde oluşturmalarına olanak tanır. Riddle’ın amacı, etkileşimli içeriği basit hale getiren en iyi sınıf araçları sunmaktır; böylece araçları endişe etmek yerine içeriğe konsantre olabilirsiniz.

QuizBean

Bu sınavlar oluşturmak ve öğrencilerinizi değerlendirmek için kullanabileceğiniz harika bir web aracı. Temel ücretsiz sürümü yalnızca 6 sınav hazırlamanızı sağlar, ancak ayda 10 $ ödeyerek sınırsız versiyonunu kullanabilirsiniz.

QuizBean’in kullanıcılarına sunduğu bazı özellikler şunlardır:

  • 3 soru ekleyin veya 30. Testinizi kısa veya istediğiniz kadar uzun yapın.
  • Sorularınıza sınırsız seçenekler ekleyin – bu, çoktan seçmeli, doğru-yanlış ve sürükle bırak tarzında soru türlerini oluşturmanızı sağlar.
  • Her soruya açıklamalar ekleyerek öğrencilerin bilmeleri gereken şeyleri güçlendirin.
  • Öğrencilerin doğru ve yanlış yaptıkları soruların bir raporunu görmelerine izin verin.

Kahoot 

Kahoot, öğretmenlerin öğrencilere kısa sınav ve anket hazırlaması ve sunması için kullanabileceği bir öğrenci yanıtı sistemidir. Kahoot, öğrencilere ilgi çekici hale getirmek için ideal olan bir öğrenme ortamı sağlar; çünkü hem oyun temelli öğrenme hem de soruşturma temelli öğrenme kurallarını içerir. Kahoot, öğretmenlerin videolar, resimler ve metin gibi çok çeşitli çoklu ortam öğelerini içeren sınavlar ve anketler oluşturmalarına olanak tanır. Oluşturduğunuz her test farklı cihazlardaki öğrenciler tarafından erişilebilir. Ayrıca öğretmenler zaman kontrollü sınavlar hazırlama imkânı bulurlar. Her sorunun cevabı için belirli bir süre ayarlayabilirsiniz. Böylece öğrenciler sadece doğru cevap için değil, zamanında hazır bulunmaları için de ödüllendirilir.

Testmoz

Testmoz, otomatik dereceli testler ve sınavlar hazırlamanızı sağlayan mükemmel bir web aracıdır. Bu uygulama, Washington State University, Vancouver’daki lisans öğrencisi Matt Johnson tarafından tasarlanmıştır. Bu uygulamanın gücü, sadeliği ve kullanıcı dostu olmasında yatmaktadır. Testmoz, 4 soru türünü destekler: Doğru / yanlış, çoktan seçmeli, çoklu yanıt ve boşluğu doldurma. Oluşturduğunuz her testte, daha sonra başkalarıyla paylaşmak veya testinizi düzenlemek için kullanabileceğiniz benzersiz bir URL bulunur.

JeopardyLabs

JeopardyLabs, PowerPoint şablonlarını kullanmadan kolayca risk oyunları oluşturmanıza olanak tanıyan mükemmel bir web aracıdır. Süreç çok basittir ve herhangi bir ücret, kayıt veya yazılım indirimi gerektirmez. Bir Jeopardy şablonu oluşturmak için ana sayfada “Başlangıç Yap” düğmesine tıklayın. Şablonunuz için daha sonra düzenlemek mümkün olacak şekilde bir şifre girin. Ardından, şablonunuzu istediğiniz şekilde özelleştirmek için düzenleyiciyi kullanın.

ClassTools

ClassTools size ‘ücretsiz oyun, sınavlar, etkinlikler ve diyagramlar’ yaratmak için çeşitli eğitim web araçları sunar. Kayıt olmaya gerek yoktur ve sınavlarınızı kendi blogunuzda veya web sitenizde barındırabilirsiniz.

Quizlet

Quizlet, öğrenciler ve eğitimciler için mükemmel bir web sitesidir. Onların, olası her konuyu kapsayan 10 milyondan fazla flaş kartına ve oyun oynamalarına ücretsiz erişim imkânı sağlıyor. Matematik, Coğrafya, Tarih, Diller, Sanat, Standardize edilmiş testler, Mesleki kariyer vb. konular da bulunmaktadır. Quizlet ayrıca öğretmenlerin kendi flash kartlarını oluşturmalarına ve öğrencileriyle paylaşmalarına yardımcı olabilir.

Google Forms

Google Forms, farklı test, anket ve anket türleri oluşturmak için kullanabileceğiniz mükemmel bir araçtır. Formlar’da oluşturduğunuz her şey otomatik olarak Google Drive’ınıza kaydedilir, böylece istediğiniz zaman erişebilir, görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Yazının orjinalini görüntülemek için tıklayınız

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.