1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite İçin Sınıf Müdaheleleri

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite İçin Sınıf Müdaheleleri
0

Hiperaktif bir öğrenciyi tanımak zor değildir. Sürekli hareket halinde olan, bir görevden diğerine atlayan ve nadiren herhangi birini tamamlayan öğrencidir. Koltuğunda oturuyor olsa bile, kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır. O, kelimenin tam anlamıyla bir “hareket ettirici ve dinamik”tir. Hiperaktif bir öğrenci genellikle oturduğu yer dışında her yerde bulunabilir.dikkat eksikliği

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), harekete geçmeden önce odaklanmayı, hareketsiz kalmayı ve düşünmeyi zorlaştıran yaygın bir durumdur. DEHB’si olan bazı kişiler esas olarak odaklanma sorunu yaşarlar. (Bu, ADD olarak da bilinir.) DEHB, duyguları yönetmek de dahil olmak üzere diğer becerileri de etkileyebilir.

Hiperaktif öğrenciler, yürütme işlevi olarak bilinen bir grup temel beceride (dikkatini vermek , organizasyon ve planlama, görevlere başlamak ve onlara odaklanmak, duyguları yönetmek, ne yaptığınızı takip etmek) sorun yaşarlar . Bu beceriler, yürütme işlevinin üç alanına girer. Yürütücü işlevin üç alanı çalışma belleği, esnek düşünme ve engelleyici kontroldür. Bu da okuldan işe ve günlük yaşama kadar hayatın birçok alanında zorluklar yaratır.

Öğretmenler hiperaktivitenin öğrenmenin önüne geçmesini nasıl engelleyebilirim ? diye kendilerine sorsalar da , bu çocuklarla ilgili kolay cevaplar yoktur. Gerçekten de, hiperaktif bir öğrenciye öğretmek, öğretmenlerin karşılaştığı en zorlu yönetim problemlerinden biri olabilir. Ayrıca, özellikle sizin öğretme yeteneğinizi ve öğrencilerin öğrenme yeteneğini olumsuz etkiliyorsa, en çileden çıkaranlardan biri olabilir.

hp 1 | Eğitim Her Yerde

Hiperaktif çocuklarla çalışmanın zorluğu, bu öğrencilerin ihtiyaçları ile diğer öğrencilerinizin ihtiyaçları arasında denge kurmaktır. Hiperaktif öğrenci için akran reddi ve düşük benlik saygısı sorunlarına dikkat ederek optimal bir öğrenme ortamı yaratmak istiyorsunuz. Aynı zamanda, diğer öğrencilerinizin kesintiye uğramasını en aza indirmek istiyorsunuz. Bu önemli bir yapıdır, destek ve tutarlılık gerektirir. Aynı zamanda, genellikle zorlayıcı davranışlar karşısında sabrınızı ve kısıtlamanızı gerektirir.

Hiperaktif çocuklar sadece daha fazla ilgiye ihtiyaç duyarlar. Çoğu çocuk doğası gereği aktiftir, ancak hiperaktif çocuklar her zaman hareket halindedir ve bir aktiviteden diğerine atlarlar. Geleneksel öğretim yöntemlerini kullandığınızda derslere dikkat etmekte zorlanırlar.

Bu yüzden hiperaktif öğrencileri kendi seviyelerinde meşgul edecek başka stratejiler tanıtmanız gereklidir.

Ne yapabilirsiniz ?

Öğrencinin yüksek aktivite düzeyinin kaynağını belirleyin. Hiperaktivitesi fizyolojik temeli olan bir dikkat eksikliği bozukluğundan kaynaklanabileceği gibi dürtüsellik gibi başka nedenlerden de kaynaklanabilir. Örneğin, çalışmanın öğrenci için çok zor olması, onu hayal kırıklığına uğratması veya çok kolay olması, sıkılmasına neden olabilir. Ayrıca öğrencinin yönergeler konusunda kafasının karışıp karışmadığını veya görevi tamamlamak için gereken materyallerin eksik olup olmadığını kontrol edin. Ek olarak, yüksek aktivite düzeyinin ajitasyon mu (genel olarak kişisel ruh bozukluğu nedenlerine, aynı zamanda çevrenin tutum ve davranışına da bağlı olarak davranışsal ve ruhsal heyecanlılık şeklinde beliren az ya da çok tutarsız aşırı davranış) yoksa sıkıntı mı yansıttığını düşünün.

hperactive 4 | Eğitim Her Yerde Sınıf standartlarınızı ayarlayın. Özellikle, tüm öğrencilerin sıralarında öne bakacak, ayakları yerde ve sırtları düz olacak şekilde oturması gerektiği varsayımınızı yeniden düşünmeniz gerekebilir. Örneğin, hiperaktif bir öğrencinin, diğer öğrencileri rahatsız etmediği sürece masasının yanında ayağa kalkmasına, bir pano ile dolaşmasına veya ayakta okumasına izin verebilirsiniz. Hatta bazı öğretmenler, daha aktif öğrencilerinin koridorda (gözlem altında) çalışmasına izin verebilirler, böylece öğrenciler kendilerini huzursuz hissettiklerinde kalkıp dolaşabilirler.

Öğrenciye bir mola verin. Hiperaktif bir öğrenci, diğer öğrencilerden daha çabuk huzursuz olma eğilimindedir. Eğer öyleyse, ona rahat bir nefes alma fırsatı verin. Örneğin, bir matematik ödevi üzerinde 20 dakika çalışmasını, ardından beş dakika ara vermesini ve ardından bir okuma görevi üzerinde çalışmaya başlamasını sağlayabilirsiniz. Mola sırasında, örneğin tuvalete giderek veya su içerek öğrenciye bazı hareketler yaptırın.

hyperactive kid 2 | Eğitim Her Yerde

Öğrenciye fazla enerjiyi serbest bırakması için fırsatlar sağlayın. Amaçsızca hareket etmek yerine yapıcı faaliyetlerde bulunarak görünüşte sınırsız enerjisini yönlendirmesine izin verin. Bu şekilde, diğer öğrencileri rahatsız edebilecek enerjiyi serbest bırakırken sorumlu olmayı ve sınıfa katkıda bulunmayı öğrenir. Aidiyet duygusu hiperaktif öğrenci için özellikle önemlidir. Hiperaktif  öğrencinizden yapmasını isteyebileceğiniz bazı etkinlikler : bir sınıf panosu dekore etmek; kağıtları toplamak veya dağıtmak; sınıfınızdaki bitkilere bakamak veya hayvanları beslemek; ve başka bir öğretmene mesaj götürmek olabilir.

Bazen sınıfta hiperaktif öğrencilerinizin kıpırdanmasını durdurmak ve konsantrasyonlarını arttırmak için başka bir kıpırdanma  gerektiren  araç kullanmanız etkili olabilir. Sıkma topları, Macun veya seramik hamuru, lastik bantlar ve hatta sakız gibi nesneler, diğer insanları rahatsız etmeden çocukların ihtiyaç duyduğu hareketi ve hissi sağlayabilen araçlardır.

Öğrencinin sırasındaki nesneleri kendi istek ve ihtiyaçları doğrultusunda kullanmasına izin verin. Bazı hiperaktif öğrenciler küçük nesnelerle oynayabilir ve yine de görevde ve yerlerinde kalabilirler. Gerçekten de, bunu yapmak aslında onların dikkat etmesine yardımcı olabilir. Aktif bir öğrencinin, görevde kalabildiği sürece ataş veya cırt cırt vb. nesnelerle oynamasına izin vermeyi düşünün. Ya da koltuğunda otururken gerginliği gidermek için bir stres topunu sıkmasına izin verebilirsiniz. Bir başka stres giderici de, sırasının altına elastik bir egzersiz bandı yerleştirip masasında otururken bacaklarını buna bastırmaktır.

hiperactive lastik band sira alti | Eğitim Her YerdeÖğrenci için bir çalışma alanı ayarlayın. Bir kare veya dikdörtgen yapmak için masasının etrafına maskeleme bandı yerleştirerek, bandı dört taraftan da masanın bir ayak kadar ötesine koyarak onun için fiziksel parametreler belirleyin. Ona burasının onun “ofisi” olduğunu ve çalışma alanının sınırları içinde kaldığı sürece ayağa kalkabileceğini veya hareket edebileceğini, ancak sizin izniniz olmadan alanı terk edemeyeceğini söyleyin. Bu ona bir özgürlük hissi verecek, aynı zamanda biraz kendini kontrol etmesini öğrenmesine yardımcı olacaktır. Zamanla, bandı getirerek alanı küçültmek isteyebilirsiniz.

Bir öğrenciye oturduğu yerden kalktığını göstermek için bir sessiz sinyal oluşturun. Tıpkı dikkat sorunu olan bir öğrenciyle yapabileceğiniz gibi, hiperaktif bir öğrenciyle, yerine geri dönmesi gerektiği konusunda onu uyarmak için ince bir sinyal ayarlayın. Bu, göz kırpma, omzunuza dokunma veya kulağınızı tutma gibi  bir uyaran  olabilir. Dikkatini çekmek için adını sessizce söylemeniz gerekebilir. Gerekirse, öğrenciye koltuğuna geri dönmesi için sözlü bir hatırlatma yaparak sinyali takip edin.

Bilet lütfen. Öğrenci, kalemini açmak veya size soru sormak gibi şeyler yapmak için sık sık oturduğu yerden kalkıyorsa, ona sınırlı sayıda bilet verebilir ve koltuğundan kalkmak istediğinde size bir tane vermesini isteyebilirsiniz. Biletleri bittiğinde koltuğundan çıkmasına izin verilmez. Eğer yaparsa, koltuğundan her kalktığında teneffüsten üç dakika ayırın. Bu, koltuktan kalkma davranışını azaltırken ona kendini kontrol etmeyi öğretmesine yardımcı olacaktır.

Öğrencinin ağırlıklı bir yelek giymesini sağlayın. Bu, dikkati dağılan veya hiperaktif öğrencilerin sakinleşmesine ve rahatlamasına yardımcı olmak için kullanılan ekstra ağırlığa sahip bir yelek. Bazı öğretmenler hiperaktif çocuklarla birlikte nemli boyun ruloları da kullanmışlardır. Boynuna takıldığında, stresi azaltabilecek ve öğrenciyi sakinleştirebilecek ağırlık, ısı ve dokunsal uyarı sağlayabilirler. Yakınlarınızda bir  ergoterapist varsa yada internet aracılığıyla danışarak , ona bu öğelerin öğrenciniz için uygun olup olmadığını sorabilirsiniz.

Hangi yöntemi kullanmaya karar verirseniz verin, unutmayın: Hiperaktif çocuklar sadece çocuklardır. Ciddi olamazlar ve her zaman talimatları takip ederler. Problemi çözmeye yönelik ilk adım basittir: Öğretmen fazla ciddi olmayı bırakmalıdır. Eğlenceli öğretim teknikleri ile hiperaktif öğrencilerin tüm bu enerjiyi doğru yöne odaklamalarını sağlayabilirsiniz. Hiperaktif öğrencilere doğru şekilde yaklaştığınızda , karşılıklı motivasyon ve saygı ile güzel bir deneyime dönüşebilir.

Facebook Yorumları

Sertaç Hindistan 1975 yılında İzmit’te doğdu. Ellinci yıl İlkokulu, İzmit Ortaokulu, İzmit Lisesi Lisesi, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması bölümünden 2001 yılında mezun oldu. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimler Enstitüsü’nde Eğitim Yönetimi alanında yüksek lisans öğrencisidir. Öğretmenlik hayatına 2002 yılında Ankara Yenimahalle Gazi Osman Paşa İlköğretim Okulunda’ Özel Eğitim Öğretmeni olarak başladı. 2005 yılında Kanuni İş Okuluna Özel Eğitim Sınıf öğretmeni olarak atandı. Almanya, Danimarka da Özel eğitim Okulları ve İspanyada Kapsayıcı Eğitimle ilgili Erasmus Projelerinde görev aldı. 2008 yılından itibaren İzmit Nuh Çimento Özel Eğitim Meslek Okulunda görevine devam etmektedir Ayrıca SODİMER Öğretmen İcra Kurulu Üyeliği,Samsung Türkiye - Habitat işbirliğinde yürütülen Solve For Tomorrow projesinde Mentörlük, ÖRAV ve Öğretmen Ağı elçiliği, Yuvam Dünya ve Let Do İt Türkiye çevre gönüllülüğü ile ilgili görevleri de yürütmektedir.Evli ve 2 çocuk sahibidir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.