1. Anasayfa
  2. İyi Örnekler

Dinar Kitap Kulübü’nün Serencamı

Dinar Kitap Kulübü’nün Serencamı
0

Dinar Kitap Kulübü

Birkaç ay önce ( Aralık, 2022) bir grup kitapsever, mütevazi ancak kıymetli bir hedef gözeterek çıktık yola. Malum ülke olarak hiç bir zaman çok okuyan bir toplum olamadık ama son yıllardaki kadar da hiç düşmemiştik(sağduyulu bir gözlemle).

Bunda, tabi ki sosyal medyanın ve genel anlamda internet dünyasının çaldığı zamanının çok büyük bir etkisi var. O rengarenk ekranlar bizi adeta hipnotize ediyor ve geriye dönük belki de onarılması çok zor hasarlar veriyor. Biz de dedik ki acaba bu durumu lehimize – en azından kaybı azaltmak-çevirebilir, sosyal medyayı amacımıza hizmet edecek duruma dönüştürebilir miyiz?

Kitaplarla barışacak, motivasyonu arttıracak, kolektif bir sistem oluşturabilir miyiz?

Nitekim, işte bu amaçla yola çıktık ve Aralık 2022’de yerel çapta bir kitap kulübü kurmaya karar verdik. Dinar Kitap Kulübü! Kısa süre içinde çoğunluğu eğitimcilerden oluşmakla beraber hemen her meslekten üyeye sahip bir gruba dönüştük. Dinar gibi bir ilçede hareketi başlattığımızı da düşünürsek kısa zamanda tatmin edici bir sayıya da ulaştık diyebiliriz.

Dinar kitap kulübünde peki neler yapıyoruz, nasıl bir sistemimiz var?

Sosyal medyayı bu amaçla kullanmak adına telegram üzerinden bir platform kurduk, sohbetlerimizi buradan yürütüyoruz. İnstagram üzerinden de daha fazla kişiye ulaşmak adına duyuru ve tanıtımları yapıyoruz. Her ay oylama usulüyle okunacak kitabı belirliyor ve ay sonunda o kitabın analizini yapmak üzere yüz yüze ve online toplantılar düzenliyoruz. Böylece kitapla ilgili gözden kaçan bir çok detayın farkına varıyor, sesli düşünüyormuş gibi kitaba dair tüm detayları zihnimizin bir rafına unutmayacak ve kaybolmayacak şekilde kaydediyoruz. Okurların en büyük sorununun okuduğu bilgileri kısa sürede unutmak olduğunu düşünürsek, ortak bir şekilde yapılan analizlerin kalıcılık üzerinde oldukça etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sadece kitap da okumuyoruz tabi. Güzel dostluklar kuruyor, kıymetli sohbetler yapıyor, yazar ve akademisyenleri de grubumuza söyleşiler için davet ediyoruz.

Henüz yolun başındayız ancak kitap okumak, kitap konuşmak üzere bir araya gelmiş kaliteli, dostane bir topluluk olduk şimdiden. Kitapsever nice dostları aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz. İyi ki kitaplar var!…

 

Dinar Kitap Kulübümüze katılmak için tıklayınız2Q== | Eğitim Her Yerde

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.