Diploma Önemlidir

Diplomanın, mezun olunan üniversitenin, mezun olduğunuz bölümün hiçbir öneminin olmadığına veya çok da önemli olmadığına dair birçok yazı okumuşsunuzdur. Bunun biraz da toplum olarak diplomaya olan bakış açımızdan kaynaklandığını düşünüyorum. Bu nedenle öncelikle “Diploma” tam olarak nedir sorusunun yanıtını vermemiz gerekiyor. Türk Dil Kurumu’na göre;

Bir kimseye herhangi bir okulu veya öğrenim programını başarıyla tamamladığını, bir derece veya unvanı kullanmaya hak kazandığını, bir iş, sanat veya meslek dalında çalışabilme yetkisi elde ettiğini belirtmek için bir öğretim kurumu tarafından düzenlenip verilen resmî belge, icazetname, şehadetname:
Çoğunlukla üniversite diploması alabilmek uğruna kendini paralayan bir gençlikle karşı karşıyayız.” – Ahmet Cemal

Yani diploma:

  • Bir okulu veya öğrenim programını başarıyla tamamladığımızı
  • Bir derece veya unvanı kullanmaya hak kazandığımızı
  • Bir iş, sanat veya meslek dalında çalışabilmemiz için gerekli yetkiyi elde ettiğimizi

Belgeleyen bir öğretim kurumu tarafından verilen resmi belgedir. Diploma bu nedenle önemlidir. Bu üç koşulu sağladığımızı göstermek için gerekli bir belgedir. Bununla birlikte diploma, bize herhangi bir iş garantisi vermez, bizi yüzde yüz başarıya ulaştırmaz. Hatta diploma aldığımız alanla ilgili her şeyi bildiğimizi de göstermez. Bunun için transkripte, yaptığımız örnek çalışmalara ve bunun gibi birçok şeye de bakılır. Bu nedenle aldığımız diplomanın ne kadar bizimle ilgili olduğu, o diplomanın içini ne kadar doldurduğumuz, kendimizi ne kadar yeterli hissettiğimiz, diplomayı aldığımız alana yönelik ilgimiz, diplomadan beklentilerimiz ve kariyer hedeflerimiz de en az diploma kadar önemlidir. Diplomayı aldığımız veya alacağımız kurumun niteliğine de dikkat etmemiz gerekir. Nasıl karşılığı olmadan basılanan paranın herhangi bir değeri yoksa, içi boş olan öğretim programlarından para karşılığında satın alınan diplomalar, sertifikalar vb. belgeler de bize katkı sağlamayacaktır. Peki diplomasını almayı düşündüğümüz okul veya öğrenim programını tercihimizi neler şekillendiriyor:

Tercih yaparken bütün bu durumları göz önünde bulundurmalıyız. Gerçekçi olmak gerekirse sadece ilgimizin olduğu bir alana yönelirsek ve bu konuda yeterliliğimiz yoksa veya bu alan beklentilerimizi karşılayacak düzeyde değilse başarılı olamayız. Hiç ilgimizin olmadığı bir alanı da puanımız yettiği için ve/veya iş ihtimali daha yüksek diye tercih edersek yine istediğimiz başarıyı elde edemeyiz. Bu nedenle de diplomanın önemli olmadığı yanılgılarına kapılabiliriz.

Sonuç olarak diploma önemlidir. Aldığımız veya alacağımız diplomaların bizimle ne kadar ilgili olduğu, o alanda kendimizi geliştirmeye ne kadar açık olduğumuz ve diplomadan beklentilerimizin ne kadar karşılandığı/karşılanacağı daha da önemlidir. Bu nedenle bir okulu tercih ederken bütün bu durumları göz önünde bulundurarak karar verirsek ileride pişmanlık yaşamayız.

Facebook Yorumları
Avatar
Cemal Hakan DİKMEN hakkında 34 makale
İlköğretimi Samsun'da tamamladı. 2004 yılında Ordu Fen Lisesi'nden, 2009 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Bir yıl Samsun'da Özel Duruşehir İlköğretim Okulu'nda çalıştıktan sonra 2010-2012 yılları arasında Cizre İstiklal İlköğretim Okulu'nda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, 2012-2013 eğitim öğretim yılında ise Cizre Fen Lisesi'nde Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak görev yapmıştır. 2013 yılından itibaren Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 2016 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Halen Gazi Üniversitesi'nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında doktora yapmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.