1. Anasayfa
  2. Makaleler

Doğan Görünümlü Modifiye Şahsiyetler


0

Eskiden daha sade ve sıradan bir hayatımız varken her şey daha anlaşılır ve güzeldi. Kapitalist sisteme bir o kadar uzak ve daha az tüketen bir toplumdan değerlerimizi har vurup harman savuran bir topluma doğru evrilip devrildik!

İnsanlar da öyle… İnsanlar özlü sözler söylemezdi ama daha samimi ve yakın davranırdı. Kılık kıyafetimiz marka değildi ama helal ve meşru yollardan kazanılmış kazanca saygı duyulurdu. Hatta helal iş yapmayanların gıyabında “onun çayı içilmez” vb deyimlerle uzak durulmaya çalışılırdı. Böylece toplum helal iş yapmayanlara karşı bir mesafe koyup onları da helal dairesine çekmeye çalışırdı. Haram kazanılan çok paradan helal kazanılan az paranın daha değerli olduğunu sadece sözle değil yaşantımızla da özümsemeye çalışılırdı. Eski ve yeniye dair benzer kıyaslamalar üzerinden hareketle bugünün tu kaka edilmesi taraftarı da değilim. Fakat arada bir olsa da bir kıyaslama yapmaktan da kendimizi alamıyoruz. Eski ve yeni karşılaştırması milattan önce de sonra da olmuştur, bugün de olmaya devam etmektedir. Şüphesiz bu insanın kendi yaşam serüveni ile de alakalıdır.

Son yıllarda sosyal medyanın çeşitli platformlarından bir özlü söz çılgınlığı devam ediyor. Herkes bir yerlerden bulup buluşturduğu özlü sözleri paylaşarak sözüm ona birilerine laf koyup beklemeye başlıyor. Kaç kişi beğendi ya da beğenmedi veya yorum yapanlar yapmayanlar diye ayırdıktan sonra bununla yetinmeyip daha da ileri giderek bir sınıflamaya gidiyor. Sokakta gördüğünüzde kaba ve saygısız birisi bile sosyal medyada kibar ve sempatik görünebiliyor. Ben bu kişileri görünce aklıma doğan görünümlü modifiye edilmiş şahin araçlar gelmektedir. Modifiye araçlara karşı hep mesafeli olmuşumdur. Çünkü dışarıdan baktığınızda aldatıcı bir yönü vardır. Oysa ben sade, açık ve daha anlaşılır olmayı tercih ettiğimden midir nedir bilmiyorum modifiye araçlara karşı kesinlikle şüphe ile yaklaşırım.

Burada size modifiye araçlara karşı beslediğim duyguları anlatarak vaktinizi almak istemiyorum. Sonuçta bu benim şahsi meselemdir. Modifiye araçları kullananlar genelde hızlı, kontrolsüz ve trafik güvenliğini tehlikeye atan tipler olduğu için de olabilir. Bunun için bir garanti veremiyorum. Doğal olarak modifiye edilmiş araçlar gibi modifiye edilmiş kişiliklere karşı da aynı duyguları beslediğim konusuna gelince, emin olup olmadığıma tekrar baktığımda evet, modifiye şahsiyetleri de aynı kategori içerisinde gördüğümü söylemek isterim. Modifiye şahsiyetlerin söylediği özlü sözler, her zaman sözde kalır. Çünkü onlar da araçlar gibi aksesuarlı ve ambalajlıdır. Araçlar nasıl boyalı, cilalı ise onlar da kendilerini ve dillerini süsleyip püsleyip servis ederler. İlk bakışta hoşunuza gider ve ilgi gösterirsiniz fakat kısa bir süre sonra sizi hayal kırıklığına uğratırlar.

Bu nedenle insanların modifiye edilmiş sözlerine ve görünüşüne değil tutum ve davranışlarına bakıp öyle karar vermek gerekir. Bu konuda atalarımızın öğütleri de bize yol göstermektedir. Bu konuda en etkili atasözümüz de “ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz”dır. Biz de bu doğrultuda insanları, sözleri ve görüntüsüne değil tutum ve davranışlarına bakarak tanımaya çalışalım.

Facebook Yorumları

İlk, orta ve üniversite öğrenimini Konya’da tamamladı. 2002 yılında Selçuk Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Beyşehir Bahçelievler Kasapoğlu İlköğretim Okulu ve Bozkır Lisesinde Psikolojik danışman ve Rehberlik Öğretmeni olarak görev yaptı. Vatani görevini 2005 yılında Siirt 3 üncü Komando Tugayı Rehberlik Danışma Merkezinde Sağlık Teğmen olarak tamamladı. Halen, Meram Rehberlik Araştırma Merkezinde Özel Eğitim Bölümünde görev yapmaktadır. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yüksek lisans tez çalışmasını tamamlamıştır. Çocuk gelişim ve zeka testleri uygulayıcı eğitimi, aile eğitimi gibi seminer ve kurslara katılmıştır. Konya İl Emniyet Müdürlüğünün “Toplum ve Güvenlik Güçlerinin iletişimi” temalı AB projesinde görev almış ve çeşitli Avrupa Ülkelerine proje ve çalışma ziyaretlerinde bulunmuştur. Evli ve 4 çocuk babası olan Candan, ilk olarak Bozkır Postası gazetesinde yazarlığa başlamış olup, sonrasında da, Konya Hâkimiyet Gazetesinde, aile, toplum, eğitim ve çocuk psikolojisi üzerine pazartesi günleri köşe yazıları yazmaktadır. “EBEVEYN NOTLARI” ve "KENDİME RAĞMEN BEN" adlı yayınlanmış kitapları bulunmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.