1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Eğitim İçinden Çıkılmaz Bir Hal Alırsa

Eğitim İçinden Çıkılmaz Bir Hal Alırsa
1

Sayılarla aranız nasıl?

Tablolardan oldum olası nefret ettim, öyle saçma sapan çizgilerden, resmin sağından solundan çıkan oklardan bir şey anlamam, grafikler, şekiller, tablolar bana göre değil ne kadar bakarsam bakayım bir şeyler anlamıyorum diyen büyük çoğunluktan bile olsanız inanın o kadar sade anlatacağım ki dört temel işlemde bile zorluk çekenler de dahil olmak üzere herkesler anlayacak.

Her yıl ortalama bir milyon üç yüz bin öğrenci eğitime başlıyor. İlk, orta ve lise kurumlarımızda eğitim gören öğrenci sayımız 15 buçuk milyon. Üniversite vb. kurumlar ile bu sayı 20 milyona ulaşmakta. Anlayacağınız 20 milyon gencini eğitmekte olan bir ülkeyiz. Komşularımızdan Yunanistan’ın nüfusu 10 milyon 750 bin, Bulgaristan’ın nüfusu 7 milyon 128 bin, Ermenistan’ın nüfusu 2 milyon 925 bin kişi, Avusturya’nın nüfusu ise 8 milyon 747 bin kişi. Komşu ülkelerin bir çoğunun nüfus toplamlarından daha fazla öğrenci sayısına sahibiz. Ülkemiz 81 milyonu aşan nüfusu ile Avrupa’nın 3. Dünyanın ise 18. ülkesi.. Toplumun büyük bir kısmının direkt hizmet aldığı bir oluşum. Sözün özü öyle basit bir iş değil eğitim. Öğretmeni, velisi ve öğrencisi  ile minimum 50 milyon insandan bahsetmekteyiz. Bu aşamada şimdilik bir nokta koyarak yazının girişinde paylaştığım grafiğe isterseniz bir bakalım.

Grafik ÖSYM 2017 LYS sınav sonuçlarına üzerine yayınlamış olduğu ölçme değerlendirme tablolarından bir tanesi. Bu tabloya göre ülkemizde 306.277 öğrenci Anadolu Lisesine gitmekte. 306.277 öğrencimizin 152.231 tanesi girdikleri MF sınav türünde 242,691 Puan ortalama yapmışlar. Yani 170 sorudan oluşan sınavda yaklaşık 57 net ortalama %34 başarı oranı yakalamışlar. Nasıl ama ;) Anadolu Lisesine devam eden 306.277 öğrencimizden 205.716 tanesi TM sınavına girmiş. 205.716 öğrencimizin TM ortalaması 205,716 Puan. Biraz daha açıklayıcı olması açısından MF öğrencilerinin 57 olan net sayısına karşın TM öğrencilerimiz net sayısı 28. 160 soruluk sınavda %17,5 başarı…………..

devam edeceğiz.

Facebook Yorumları

Süreç geliştirme, iş ve sistem analizi uzmanı olan Mitat ÖZDER, 30 Ağustos 1971 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Sırasıyla Kadırga İlköğretim Okulu, Mahmut Paşa Orta Okulu ve Vefa Lisesinde İlkokul,ortaokul ve lise öğrenimlerini tamamladı. Üniversite tercihini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünü olarak yapan yazarımız halen Erzurum Üniversitesinde Sosyoloji eğitimi görmektedir. Okyanus Akademi ve Elmi Akademi kurucusu tüm Türkiye genelinde yapılan anaokulu ve ilkokul öğrencilerin katıldığı "Sende Bir Oyuncak Tasarlarmısın" adlı yarışmanın fikir mimarı ve düzenleyicisi olan Mitat Özder, lise yıllarında başladığı amatör yazarlığa devam etmekte aynı zamanda profesyonel öğrenci koçu, kariyer gelişim uzamanı olarak kişisel bloğunda yazılar yayınlamaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.