Eğitim Nerede?

Bilgiye ulaşmanın en kısa ve kestirme yolu soru sormaktır. Çünkü soru sorarken düşünmüş, sorgulamış ve bir çaba içerisine girmiş oluruz.

Bu nedenle ben de hepimizin ortak kaygısı olan eğitim konusunda bir soru sorarak bu adımı atmış oldum. Pekâlâ, bu yazıyı okuyan sizler de bu soruyu sormuş olarak aynı adımı atmış oldunuz. Velhasıl doğru bir soru sorarak doğru bir adımda olduğumuzu çok önemli buluyorum.

Bugün okullarda eğitim ve öğretim faaliyetleri yapılsa da sınav maratonu, popüler kültür baskısı, internet ve çocukları özgür bırakmak adına milli ve manevi değerlerden uzaklaştırdığımızı düşününce okullarda öğretim faaliyetleri daha baskın çıkmaktadır. Elbette okullarımızda çocuklarımıza eğitim de verilmektedir. Fakat eğitim dört duvarın arasına sıkıştırılamayacak kadar hayati ve hayata dair önemli eylemdir. Zaten isteseniz de bir yere sıkıştıramazsınız.

Çünkü eğitim, hayatın içindedir hatta ta kendisidir.

Hali hazırda, eğitim karnemize baktığımızda istediğimiz hedefleri tutturamadığımızı görüyoruz. Çünkü sokakta, medyada gençlerin tutum ve davranışlarına baktığımızda istediğimiz olgunluktan uzak olduklarını görüyoruz. Bunun için elbette onları suçlayamayız. Fakat bunu derken sorumluluklarını hatırlatmaktan da kaçınmamak gerekir. Çünkü onlara tanıdığımız aşırı özgürlük ilk başta onları mutlu ederken sonradan yalnızlık duygularına girmelerine neden olmaktadır. Çocuklara yaşlarının üzerinde tanınan serbestlik özgürlük değildir. Çünkü onlar gelişme ve büyüme çağında olduklarından dolayı sürekli ilgi ve yönlendirmeye ihtiyaç duyarlar. Bu ilgi ve yönlendirme sürecinde de anne baba, eğitimciler ve diğer ilgililer bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü anne babaların, çocuk ve ergenlerin gelişim süreçleri, ihtiyaçları, bireysel farklılıklarına dair farkındalığı yüksek olmalıdır. Ancak bu şekilde çocuklarına doğru tutumlar ve davranışlar geliştirebilirler. Bunun için de eğitim konusunda sürekli kendilerini yenilemeli ve yetiştirmelidirler.

Eğitim nerede sorusuna dönecek olursak; eğitim ailede, okulda, sokakta, medyada ve anne babaların ve diğer yetişkinlerin tutum ve davranışlarındadır. Anne babaların kendi aralarındaki iletişim tarzı bile çocuklar için çok önemlidir. Özellikle çocuklardaki erken yaşlardaki davranış bozukluklarında uzmanlar ilk önce aile içi yaşantıya bakarlar. Çünkü bilirler ki bu davranış bozukluğunu tetikleyen aile içi bir rol model ya da yanlış bir anne baba tutumu vardır. Bu nedenle anne babalar, eğitim deyince sadece okuldaki eğitimden beklentilerini yüksek tutmak yerine aile içi eğitimin de farkında olmalı ve bilgi becerisini artırmalıdır.

Bu bilgi becerileri artırırken de özellikle yazılı kaynaklara başvururken internet ortamında da eğitim içerikli web sayfalarını ve yazarlarını takip etmelidir. Buna örnek olarak da bu yazıyı sizlere ulaştıran “eğitim her yerde” web sayfası sahada çalışan, alanında yetkin ve donanımlı birbirinden değerli yazarları sizlerle buluşturan önemli bir platformdur. Yazar kadrosuna baktığımız zaman eğitim konusunda çok önemli bir boşluğu doldurduğuna inanıyorum.

Başlıktaki soruya dönecek olursak; satır aralarında da vurguladığımız gibi eğitim her yerdedir. Yani bulunduğunuz her an ve her ortam eğitimin ta kendisidir. Şu anda bulunduğunuz web sayfasında olduğu gibi…

Facebook Yorumları
Kerim CANDAN hakkında 66 makale
İlk, orta ve üniversite öğrenimini Konya’da tamamladı. 2002 yılında Selçuk Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Beyşehir Bahçelievler Kasapoğlu İlköğretim Okulu ve Bozkır Lisesinde Psikolojik danışman ve Rehberlik Öğretmeni olarak görev yaptı. Vatani görevini 2005 yılında Siirt 3 üncü Komando Tugayı Rehberlik Danışma Merkezinde Sağlık Teğmen olarak tamamladı. Halen, Meram Rehberlik Araştırma Merkezinde Özel Eğitim Bölümünde görev yapmaktadır. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yüksek lisans tez çalışmasını tamamlamıştır. Çocuk gelişim ve zeka testleri uygulayıcı eğitimi, aile eğitimi gibi seminer ve kurslara katılmıştır. Konya İl Emniyet Müdürlüğünün “Toplum ve Güvenlik Güçlerinin iletişimi” temalı AB projesinde görev almış ve çeşitli Avrupa Ülkelerine proje ve çalışma ziyaretlerinde bulunmuştur. Evli ve 4 çocuk babası olan Candan, ilk olarak Bozkır Postası gazetesinde yazarlığa başlamış olup, sonrasında da, Konya Hâkimiyet Gazetesinde, aile, toplum, eğitim ve çocuk psikolojisi üzerine pazartesi günleri köşe yazıları yazmaktadır. “EBEVEYN NOTLARI” ve "KENDİME RAĞMEN BEN" adlı yayınlanmış kitapları bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.