1. Anasayfa
  2. Teknoloji Eğitimi

Eğitimde SELFIE Projesi


0

Avrupa Komisyonu, okulların dijital teknolojileri kullanmalarını destekleyen yeni bir aracın deneme sürümünü başlattı. 14 ülkeden 600 okul, 2018 yılının başında Avrupa’daki ilgili okullara sunulmadan önce pilot aşamada yeni SELFIE projesini deneme fırsatı buluyor.

AB Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Tibor Navracsics, “Yeni SELFIE aracı, daha iyi öğrenme çıktıları için dijital teknolojileri kullandıklarını görmek isteyen Avrupalı ​​okulları destekleyecek. Bugünün dünyasında dijital bilgi vazgeçilmez. Gelecekte, 10 işin 9’unda dijital beceriler gerekecektir. Ayrıca dijital beceriler insanların yeni teknolojileri güvenle ve güvenli bir şekilde kullanabilmelerini sağlamak ve toplumun üyeleriyle tamamen etkileşimde bulunmalarını sağlamak için hayati önem taşımaktadır, bu nedenle okulların öğrencilerini doğru becerileri kazanmaları için en başından itibaren ayarlayın.”

Dijital teknolojiler, öğrenmeyi ve öğretmeyi iyileştirmek için yeni fırsatlar sunar. Bununla birlikte, bu teknolojileri anlamlı bir şekilde bütünleştirmek, okullar için bir mücadele olmaya devam ediyor ve sadece dijital ekipmanın varlığı daha iyi öğrenme çıktılarına dönüşmüyor. Yenilikçiliği eğitim teknolojisi ile teşvik ederek etkin öğrenme üzerine kendini düşünme anlamına gelen yeni SELFIE aracı, okulların dijital teknolojilerden öğretim etkinliklerinde en iyi şekilde yararlanabilmeleri için kendi güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirmelerine yardımcı oluyor.

SELFIE, Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa çapında uzmanlarla birlikte geliştirilmektedir.

Teknolojiye değil, öğrenmeye odaklanın.

SELFIE, öğretmenlere, okul liderlerine ve öğrencilere, okullarında öğrenmek için dijital teknolojilerin kullanımının bir anlık görüntüsünü sunmaları için bir dizi soru soruyor. Araç öncelikle teknoloji yerine öğrenmeye odaklanır ve okul stratejileri, öğretim uygulamaları, altyapı, müfredat ve öğrenci deneyimi gibi tüm boyutları hesaba katar.

İyileştirme karşılaştırma değildir.

Bütün veriler isimsizdir ve bireysel olarak okullar, öğrenciler veya öğretmenler izlenemez. Cevaplar, her bir okul için güçlü yönler, zayıf yönler ve iyileştirme alanları belirten bir rapor geliştirmek için kullanılır. Bu rapor, okul içinde diyalog ve düşünme amaçlıdır. Odak ilerliyor, bu nedenle SELFIE yalnızca dijital ‘şampiyonlar’ veya son derece yenilikçi olanlar değil, herhangi bir okul tarafından kullanılabilir.

2018’de başlayın.

SELFIE’nin tasarımı için Komisyon 70 eğitim uzmanıyla birlikte çalışmış ve 5000 okul lideri, öğretmen ve öğrenciden bilgi almıştır. Proje şimdi pilot aşamadadır. Her ülkedeki ulusal koordinatörler, cihazı 14 ülkede (11 EU üye ülkesi artı Sırbistan, Gürcistan ve Rusya) okullara açıyor ve test etmeyi kolaylaştırıyor. SELFIE’nin son halinin 2018 yılının başında hazır hale getirilmesi için ek araştırmalar (örn., Odak grupları, vaka incelemeleri) takip edilecek. Katılımcı okulların haritası şu anda çevrimiçi olarak bulunmaktadır.

Nasıl çalışır?

SELFIE, Eğitim Teknolojisiyle İnovasyonu Destekleyerek Etkili Öğrenme Üzerine Öz Değerlendirme yapıyor. Temel varsayımı, sayısal yaş öğrenmeyi teşvik eden, edebi açıdan yetenekli bir okulun hem yukarıdan aşağı hem de aşağıdan yukarıya yaklaşımı izlediği ve okul toplumunun tüm üyelerinin ihtiyaç ve görüşlerine duyarlı ve destek verdiği yönündedir. Bu yüzden SELFIE önemli aktörleri içeriyor: okul liderleri, öğretmenler ve öğrenciler. “Tek beden kıyafet, herkese uyar” yaklaşımını takip etmez, bunun yerine her okul için tamamen özelleştirilebilir.

SELFIE, eğitim kurumlarının sayısal olarak yetkin olabilmesi için ne gerektiği konusunda ayrıntılı bir açıklama sunan Dijital Olarak Yetkin Eğitim Kurumu’na dayanmaktadır. Proje, Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi ve Eğitim, Gençlik, Spor ve Kültür Genel Müdürlüğü tarafından geliştirildi. Yeni araç AB’nin dijital becerilerini ve öğrenmeyi geliştirmeye yönelik politik hedeflerini destekliyor ve okul gelişimine yönelik girişim ve hayatta mükemmel bir başlangıç ​​için mükemmel eğitim.

Haberin kaynağına ulaşmak için tıklayınız

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.