Eğitim:”Şimdi ve Buradayım”

En son yaralarımızı demiştik. Kanayan yaralarımızı sarabilir miyiz bunun cevabını tabii ki veremem ama şunu söylemek isterim, bırakalım da yaralarımız en azından kabuk bağlasın. Her kabuk bağladığında o kabuğun farkına varıp kendi ellerimizle tekrar yaralar açıyoruz.

Beni uyutmayan, geceleri uykumdan eden de hep farkındalıklar, fikirler ve düşünceler olmuştur. Ne zaman ki hayal kursam, uykuya daldım. Hayatı da buna benzetiyorum: Farkındalıklar ve hayaller süreci. Gerçeklere yoğunlaşıp hayal etmeyi bıraktığım an kabuk bağlayan yaralarımı tekrar kanatıyorum. Hayallere yoğunlaşıp gerçekleri bıraktığımda ise derin uykulara dalıyorum. Belki de yaralarımızın dermanı dengede, ölçüdedir kim bilir. Gerçeklerin ve hayallerin ayarını bulduğumuzda sızılarımız diner belki kim bilir… Evet, bizlerin hayalleri, beklentileri, hedefleri  ve istekleri var. Peki onların bizlerden istedikleri neler? Hayat mücadelemizde bizlere yoldaşlık edecek olan alternatifler ve çözüm yolları neler?

Eğitim hayatımız boyunca yalnızca akademik başarıya odaklanmak hayallerimizin bizlerden istediklerini tam olarak karşılayamamamıza sebep oluyor. İlgilerimizin farkına varıp onlara sahip çıkmak; mesela spor yapmak, enstrüman çalmak, birkaç meslek öğrenmek ve bence en önemlilerinden olan hayati olan; kitap okumak. Bu alternatifler gerçeklerle dolu hayallere bizi daha çok yaklaştırabilir diye düşünüyorum. Perls’in şekil-zemin ilişkisinde ihtiyaçlarımızın önem sırasını görebiliyoruz. Fiziki ihtiyaçlarımız genellikle şekilken manevi ihtiyaçlarımız zeminde kalabiliyor. Ama şeklinde kitap okumak da bulunan biri, kitabın da su kadar hayati olduğunu zamanla anlayacaktır. Bir de şimdi ve burada’ya gelip an’ı yani ben’i hatta benle bütünleşen zamanı verimli yaşamak bizlere nefes olabilir. Her zaman söylerim, “Kitap okumak her şeyin çaresi değildir. Ama her şeyin, çarelerinden biri olabilir.”

Aslında söylemek istediğim şey şu, yaralarımıza sargı bulamazsak bile kabuk bağlamalarına izin verebiliriz. Bunun yolu da çözüm bulmaktan değil çözüm yolları üretmekten geçiyor galiba.

 

Facebook Yorumları
Avatar
Emine Bilen hakkında 4 makale
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Konya

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.