1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Ekmek Aslanın Ağzında


0

Özel okullarda sözleşmelerin yenilendiği şu zamanlarda yaşananlar herkes tarafından malûmunuz. Bir yıl boyunca verdiğiniz emeklerin hepsi bir anda çöp olabiliyor. Değişen idâri kadrolar zaten beraberinde kendi kadromu kuracağım cümlelerinini de beraberinde getiriyor. Veliler tarafından sevilip sayılmamız, öğrenciler tarafından sevilmeniz ve verdiğiniz emekler bir anda çöp olabiliyor. Yaptığınız belki bir hata sizi göndermeleri için kılıf olmuş olabiliyor.

İşinizi iyi yapmanız ne yazık ki diğer öğretmenler tarafından bir tehdit olabiliyor. Sizi gözüne kestiren bu öğretmenler size iftira atmaya bile kalkışabiliyor. Özel eğitim sektöründe öğretmenlerin eğitimden çok dedikodu yapması o kadar ders saati içinde bu kadar enerjiyi buna nasıl ayırabiliyorlar diye insanın bir sorgulamasına neden oluyor. Ama siz ne kadar eğitim için kendinizi adamış olsanız da bu konuşmaları dinlemeye maruz kalabiliyorsunuz. İşte dinlediğiniz anda da suçlu yorum yapmasanız bile siz olabiliyorsunuz. İşte bunların hepsi müdüre gittiğinde çok güzel yaptığınız o iş bir anda çöp kutusuna atılabiliyor. Sözleşmenizi yaklaşık bir ay boyunca bekleten ve süründüren bir idare ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Gururunuz, mesleğiniz, emekleriniz ayaklar altına alınabiliyor. Ağızlarından çıkacak bir söz için beklemeye başlıyorsunuz. Ne git ne kal deniliyor. Çıkmaz bir yolda direksiyon elimizde yolun açılmasını bekliyoruz.

Eğitim sektörünün artık yavaş yavaş elden gittiğini, egoların, ali kıran baş kesenlerin boy gösterdiği, öğretmenin ezildiği özel okullar sektöründe ne yaparsak yapalım idealist bir öğretmenseniz sanırım bu sektörde yenilmeye maruz kalacaksınız. Ama yok boyun eğip ideallerinizden vazgeçecekseniz buyrun aslanlar sizi beklemekte.

MERVE UYAN

EDEBİYAT ÖĞRETMENİ

Facebook Yorumları

Lise öğretmeni sayesinde Edebiyat öğretmeni olmuş şimdi de onun gibi çocuklarında iz bırakan bir eğitimci olma yolunda ilerleyen eğitim neferi.

Yazarın Profili

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.