1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Eleştirel Düşünme – 4

Eleştirel Düşünme – 4
0

Eleştirel düşünme, yaptığımız hemen hemen her etkinlikle geliştirilebilir. Bu önemli becerinin çoğunun okulda uygulanması teşvik edilir. Bir öğretmen sınıfta bir soru sorduğunda, öğrencilere kendi bakış açılarından cevap verme, öğrendikleri ve doğru olduğuna inandıkları şeyler hakkında eleştirel düşünme şansı verir. Öğrenciler gruplar halinde çalıştıklarında ve tartışmaya girmeye zorlandıklarında, bu aynı zamanda düşünmelerini geliştirmek ve eleştirel düşünme becerilerini kullanmak için de büyük bir şanstır.

eleştirel düşünme

Öğrencilerde Eleştirel Düşünmeyi Geliştirmenin Bazı Yolları:

1. Proje Tabanlı Öğrenmeyi Teşvik Edin

Öğrencilerde eleştirel düşünmeyi geliştirmek için proje tabanlı öğrenmeyi teşvik etmek kullanılabilecek yöntemlerden biridir. Gerçek dünya problemlerini çözmek çocukları sınıftan alıp gerçek dünyaya götürür. Eleştirel düşünme,  sadece okul için değil okul dışındaki hayatta da başarı için gerekli olan olan bir beceridir.  Proje tabanlı öğrenme, öğrencileri öğrenmeye motive eden ve aynı zamanda öğrencilerde eleştirel düşünme becerilerini geliştiren yeni bilgi, kavram ve fikirleri tanıtmanın harika bir yoludur.

2. Öğrenme Özgürlüğü

Öğrencilere bir şeyler öğrenme özgürlüğü verin; bu, öğrencilerde eleştirel düşünme becerilerini geliştirmenin etkili yollarından biridir. Öğretmenler, yeni kavram ve içerikleri tanıttıktan sonra, öğrencilere öğrenmek istediklerini öğrenmeleri için özgürlük vermelidir. Bu yol öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Öğrenciler kendi seçtikleri şeyleri öğrendiklerinde etkili bir şekilde öğreneceklerdir. Öğrenme yöntemleri ne olursa olsun, öğrencilerin istemesi, öğrenmesi ya da öğrenme konusunda rahat olmaları için öğrenciler teşvik edilmelidir. Öğrenme özgürlüğü, probleme yoğun sahiplenme duygusuyla ve çözümlere yaratıcı erişimle sonuçlanır. Bununla birlikte eleştirel düşünmeyi de yükseltir.

3. Hikâyeleri İlgili Kavramlara Bağlar

Öyküleri ilişkilendirilebilir kavramlara bağlamak da eleştirel düşünmeyi geliştirmenin önemli bir yoludurÖğrenciler hikâyenin temel anlamını anladıklarında, öğrencilerden aynı kavrama sahip hikâyeleri analiz etmelerini sağlayarak hikâyenin dışında bağlantılar kurmalarını isteyin. Ayrıca, öğrencilere orijinal metni incelemek için kullanabilecekleri yeni bilgiler veya kavramlar sunan ek metinleri tanıtın. Bu yöntem, öğrencilerin gerçek kaynak materyalinin genel önemini belirlemelerine izin verir.

4. Fikirleri Analiz Etmeye ve Değerlendirmeye Başlayın

Olguların ve fikirlerin etkinliğini analiz etmek ve değerlendirmek, eleştirel düşünmenin bir başka birincil unsurudur. Öğrenciler, diğer materyallerle bağlantı kurmak için ders materyali ile aktif olarak ilgileniyorsa, birincil fikirleri düzenleyin ve fikirlerin geçerli ve mantıklı olup olmadığını değerlendirin. Temel amaç, öğrencileri eldeki metin hakkında eleştirel düşünmeye iterek metnin ne kadar yararlı olduğunu düzenlemektir.

5. Aktif Öğrenmeyi Benimseyin

Öğrencileri aktif hale getirmek eleştirel düşünmeyi öğretmenin birincil amacıdır. Öğrenciler sıklıkla materyalle sakin bir şekilde ilgilenirler veya onu gerçekten düşünmeden ve yanlış bildikleriyle ilişkilendirerek öğrenirler. Bu bağlantıları oluşturmak çok önemlidir çünkü beyinde hafızayı geliştiren otoban üretiyorsunuz. Eleştirel düşünmeyi öğrenmek, öğrencilerin bilgiyi analiz etmesine ve bilgiyi gerçek değeriyle almasına yardımcı olacaktır. Eleştirel düşünme hem sınıfta hem de hemen hemen her kariyer basamağında   gerekli olan temel bir beceridir.

Öğrencilerde eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek çok önemlidir çünkü öğrencilerin zor kararları vermelerine yardımcı olur ve mezun olduktan sonra parlak bir şekilde gelişmelerine devam etmelerini sağlar. Eleştirel düşünme, öğrencilerin öğrenmede bağlantılar bulmaları için fırsatlar yaratır. Öğrencileri gerçek yaşam koşullarıyla bağlantı kurmaya ve kalıpları sınıflandırmaya motive etmek, eleştirel düşünme becerilerini uygulamak için mükemmel bir yoldur. Öğrenciler eleştirel düşünmeye çocukluk yıllarında başlar ancak bu düşünce biçimi yaşamın çeşitli alanlarında harekete geçirilerek kullanılmazsa körelip yok olur. Dolayısıyla öğretmenler her düzeyde, her derste ve yaşamla ilgili her alanda öğrencilerine bu becerileri kazandıracak ve bunları kullanmalarını sağlayacak yaşantılar düzenlemeli ve bu becerileri uygun tekniklerle değerlendirmelidir.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.