Eline Tost Makinesi Alan Robotik Yapıyor

Uzun zamandır programlama eğitimine yönelik hazırladığım tezimden dolayı buraya yazamıyordum. Programlama eğitimi dediysem moda tabiriyle kodla-[il, ilçe, kasaba, köy], robotik hatta maker, stem vb. diyenler bile var… Peki şimdi neden mi yazıyorum bunları?

Dün öğle arasında genelde takıldığımız köftecideydim, yaptığı işin kalitesinden, müşterilerinin memnuniyetinden bahsederken, hocam benim işleri gören, eline tost makinesini alan köfteci oluyor dedi. Ben de dükkanın dolu olduğunu görenin, işin ehli olmadığı halde bu iş tutuyor deyip araştırma yapmadan, eğitimini almadan, ekipmanı tamamlayarak işe giriştiğini gözlemlediğimi, bunun ne yazık ki hemen hemen her alanda da olduğunu belirttim.

Çalışma alanım olmadığı için bu yazıda STEM‘e girmeyeceğim ancak o konuda da hiçbir bilimsel projesi, makalesi, bildirisi özetle AKADEMİK çalışması olmayan kişilere itibar etmemenizi tavsiye ederim.

Robotik programlama eğitimi konusunda işin ehli kimlerdir?

Programlama konusunda eğitim verebilmek için eğitim fakültelerinin bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi (BÖTE) bölümü veya teknik eğitim fakültelerinin bilgisayarla ilgili bölümlerinden mezun olmak ön koşul olmalıdır. Mühendislik veya teknoloji fakültesinden mezun olup programlama bilmek, ne yazık ki eğitim alan derslerini almadan programlama öğretmek için yeterli değildir. Formasyonu soracak olursanız, biz formasyonla mühendis olabiliyor muyuz sorusuyla karşılık verebilirim sadece…

Neden programlama eğitimi BÖTE’cilere bırakılmalıdır?

BÖTE Programında Robotik

Yenilenen BÖTE lisans programı incelendiğinde programdaki derslerin meslek bilgisi, genel kültür ve alan eğitimi başlıkları altında yer aldığı görülmektedir. Meslek Bilgisi başlığı altında yer alan dersler eğitimci olabilmek için ön koşuldur. Eğitimciyim diyen herkesin bu konular hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Alan Eğitimi başlığı altında yer alan derslere bakıldığında ise bu derslerin bilişim teknolojileri, öğretim teknolojileri, öğretim tasarımı ve programlama eğitimi ağırlıklı olduğu görülmektedir. Yani BÖTE lisans programından mezun olanlar hem programlama bilgisine, hem de pedagojik bilgiye sahiptir. Programlama eğitimini en iyi şekilde verebilir.

Tüm Dünya’da önemi son zamanlarda iyice anlaşılan, müfredatlara giren programlama eğitimi, sürdürülebilir olmayan, dostlar alışverişte görsün tarzı projelerle geçiştirilmemelidir. Tüm okulların bilgisayar laboratuvarı donanım alt yapısı yeniden sağlanmalı ve bilişim teknolojileri dersi tüm kademelerde zorunlu olmalıdır. Bu ders ve ders dışı etkinlikler sadece işin ehline (BÖTE veya TEF Mezunları) bırakılmalı, sahte hekimlere prim verilmemelidir.

Facebook Yorumları
Cemal Hakan DİKMEN hakkında 28 makale
İlköğretimi Samsun'da tamamladı. 2004 yılında Ordu Fen Lisesi'nden, 2009 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Bir yıl Samsun'da Özel Duruşehir İlköğretim Okulu'nda çalıştıktan sonra 2010-2012 yılları arasında Cizre İstiklal İlköğretim Okulu'nda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, 2012-2013 eğitim öğretim yılında ise Cizre Fen Lisesi'nde Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak görev yapmıştır. 2016 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2021 yılında Gazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında doktorasını tamamlamıştır. Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde Dr. Öğr. Üyesi olarak akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Kurucusu olduğu Eğitim Her Yerde sitesinde editörlük ve yazarlık yapmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.