1. Anasayfa
  2. Haberler

Erdoğan ve Musk Görüşmesinin Ayrıntıları

Erdoğan ve Musk Görüşmesinin Ayrıntıları
0

Son günlerde yerli otomobil çalışmalarının da ilerlemesiyle birlikte, bu toplantının da gerçekleştirilmesi büyük bir heyecana neden oldu. Bununla birlikte toplantıda neler konuşulduğu konusunda birçok soru işaretini de beraberinde getirdi. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Musk görüşmesinin ayrıntılarını okurlarımızla paylaşıyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Elon Musk, saat 15:30 itibariyle Beştepe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi. Görüşmede, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de yer aldı.

70 dakika süren görüşmenin odak noktasının, Türkiye’nin ulusal uydu üretim sürecine geçişinde önemli bir dönüm noktası olan Türksat 5A-5B uydularının olduğu belirtilmektedir. Musk’ın Türkiye’ye yeni Türksat uydularının uzaya fırlatılması bağlamında geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bu konuyla ilgili Airbus ile bir anlaşma yapılacağını belirtti. Bununla birlikte Elon Musk’ın şirketleri tarafından geliştirilen yeni nesil piller, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi konuların görüşüldüğü ifade eden Kalın, görüşmede Türkiye’de yapılan teknolojik yatırımların değerlendirildiğini belirtmektedir.

Trafik sorunlarının aşılması, tünel kazma, yer altından trafiğin verilmesi gibi konular üzerinde de görüş alışverişinde bulunulduğunu belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşme sırasında yerli otomobil konusunu da dile getirdiğini açıklamıştır.

Facebook Yorumları

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.