1. Anasayfa
  2. Makaleler

Ertelemenin Çaresi, Önce Kendini Affetmek


0

Yapmanız gereken şeylerden ziyade yapmayı tercih ettiğiniz çok şey vardır ve ne olacağınızı geciktirdiğiniz şeyler. Bunların sonuçları, bu gecikmelerin sizin için, verimlilik, okul notlarınız, sağlığınız için kötü olduğunu göstermektedir. Ancak yine de işleri ertelemeye devam ediyoruz. Bir yere kadar, yarın… Michael Wohl ve arkadaşları oldukça şaşırtıcı bir tedavi önerdi – kendini affetmek. Bu doğru, ertelediğiniz için kendinizi bağışlayın, devam edin, aşın ve bir dahaki sefere gecikmeden gitme ihtimaliniz daha yüksek olacak.

Wohl’un takımı, ara sınavlarda 134 birinci sınıf öğrencisinin sınavlarını izledi. İlk sınavlardan önce, öğrenciler revizyonlarıyla ne kadar ertelediğini ve ne kadar kendilerini affettiklerini bildirdiler. Daha sonra, bu sınavların ve ikinci sınavın ortasında, öğrenciler ne kadar olumlu veya olumsuz hissettiklerini bildirdiler. Sonunda, ara dönem ikinci turdan hemen önce öğrenciler sınav hazırlıklarında ne kadar ertelediklerini bir kez daha rapor ettiler.

En önemli bulgu, erteleme ilk basamakları için kendilerini affeden öğrencilerin daha sonra sınavlar arasındaki ara dönemde daha az olumsuz etki gösterdikleri ve ikinci sınav turundan önce erteleme olasılıklarının düşük olmasıydı. Esasen, kendini affetme ilk sınav grubundaki performansla ilişkili değildi, ancak ikinci sette daha iyi bir performans öngörüyordu.

Araştırmacılar, ‘Affetmenin, geçmiş eylemlerin yükü olmadan, bireyin uyumsuz davranışları geçmesine ve yaklaşmakta olan incelemeye odaklanmasına izin verdiğini’ söyledi. Ertelemenin, kendine karşı bir suç olduğunu ve kendini affederek, suç ile ilişkili olumsuz bir etkinin ortadan kaldırıldığını fark ederek öğrenci yapıcı bir şekilde bir sonraki sınav için çalışmaya yaklaşabilir.

Yazının orjinalini görüntülemek için tıklayınız

 

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir
Veliler Dikkat!

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.