Europeana Kaynaklarının Öğretimde Kullanımı

Europeana nedir?

Europeana (europeana.eu), Avrupa’nın kültür mirasına yönelik dijital bir platformudur. Avrupa çapında 3,700’den fazla kütüphane, müze, arşiv ve galeriye ücretsiz çevrimiçi erişim sağlar (Etwinning, 2018). Platformda arama yapılarak Avrupa kültürel mirasıyla ilgili resim, müzik, yazı gibi istenilen materyale ulaşılabilmekte, telif haklarıyla ilgili bilgi alınabilmektedir. İçerik kaynağının materyalle ilgili kullanım izni açıkça belirtilmektedir. Böylece kullanım açısından güvenli içerik sağlanmaktadır.

Avrupa Okul Ağı (European School Net) Nedir?

Avrupa Okul Ağı (EUN: European Schoolnet), 1997 yılında Belçika’da 30 Avrupa ülkesinin Eğitim Bakanlıkları tarafından kâr amacı gütmeyen uluslararası bir birlik statüsünde kurulmuştur. Millî Eğitim Bakanlığımız 22 Nisan 2008 tarihinde Avrupa Okul Ağına üye olmuştur. Avrupa Okul Ağı ile ilgili faaliyetler Bakanlığımız Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü uhdesinde yürütülmektedir (fclturkiye.eba.gov.tr, 2018).

Teaching With Europeana (Europeana İle Öğretme) Blogu Nasıl Oluştu?

Europeana DSI (Digital Service Infrastructure) projesi Europeana kaynaklarının kullanılması ve yaygınlaştırılması için Avrupa Okul Ağı (European School Net) tarafından oluşturulan projedir. Teaching With Europeana, Europeana DSI projesinin bir parçası olarak ortaya çıkmış olan, Europeana kaynaklarının öğretmenler tarafından derslerde kullanmaları ve deneyimlerini paylaşmaları için oluşturulmuş bir platformdur. Proje, 12 ülkeden 13 öğretmenden oluşan Europeana elçileri (Teresita Gravina, Rafael Montero, Marco Neves, Işıl Gülmez, Katarzyna Siwczak, Kati Lorincz, Ivana Stiglec, Niina Vantanen, Jean-Christophe Jost, Thedora Gkeniou, Heathcliff Schembri, Maria Isabela Miron, Fransois Jourde) tarafından yürütülmektedir. 13 ülke elçisi proje kapsamında içerik oluşturmakta, Europeana MOOC kursunu yönetmekte ve kendi ülkelerinde 10 kişilik bir kullanıcı grubu öğretmeninin Europeana ders içeriklerini oluşturmasını koordine etmektedir.

Proje kapsamında Teaching With Europeana blogu kurulmuş olup bu blogta öğretmen elçi ve kullanıcı grubu tarafından oluşturulan öğrenme senaryoları ve uygulama hikayeleri paylaşılmaktadır. Öğrenme senaryoları Europeana içeriklerinin kullanıldığı ders planlarından oluşmaktadır. Ders planlarında kullanılan içerikleri, ilham verici yöntemler, kullanılan teknolojiler ve bağlantılar da yer almaktadır. Öğrenme senaryoları İngilizce olarak indirilebilmektedir. Dil sınırlılığı olsa da öğretmenlerimiz senaryo içerisinde kullanılan bağlantılar ve içeriklerden faydalanabilecektir.  Uygulama hikayeleri ise öğretmenlerin ders planı uygularken yaşadıkları deneyimleri paylaştıkları blog yazılarıdır. Blogta yer alan içerikler farklı ülkeler tarafından kolayca kullanılabilmesi açısından İngilizce hazırlanmıştır. Blogtaki içerikler, sadece Europeana elçi ve kullanıcı gruplarına ait olsa da diğer öğretmenlerin içeriklerinin de yayınlanabilmesi planlanmaktadır. Blogta etiketler ve arama kullanılarak istenilen konuda içeriklere ulaşılarak ücretsiz kullanılabilmektedir. İçerikler kullanılırken telif haklarına dikkat edilmekte, içerik kaynağı tarafından izinli olmayan materyaller kullanılmamaktadır.

Teaching With European İle Neler Yapılabilir?

Öğretmenlerin bu içeriklerden faydalanabilmesi için teachingwitheuropeana.eun.org web sitesine girmeleri, oradan isteğe bağlı olarak ülke kodları, etiketler, konu veya anahtar kelimelerle arama yapmaları yeterlidir. Öğretmenler plan ile ilgili giriş yazısının altında yer alan bağlantılardan planları bilgisayarlarına indirip düzenleme yapabilirler. Bunun yanı sıra öğretmenler, Avrupada plan hazırlayan ve planları uygulayan öğretmenlerle yorumlar üzerinden iletişime geçerek bağlantı kurabilir, fikir alışverişi yapabilirler. Belirtilen içeriklerle öğretmenlerle ortak projeler geliştirilmesi de mümkündür. Böylece kendi derslerinde uygulamak için farklı fikirler edinebilirler. Ülkemize ait planlar TR ülke kodu aratılarak bulunabilmektedir.

Proje kapsamında ayrıca European School Net (Avrupa Okul Ağı) web sitesinde çevrimiçi kurs yapılmaktadır. Çevrimiçi kursta Europeana kaynaklarından etkili biçimde faydalanılabilmesi için ipuçları yer almaktadır. Yapılan çevrimiçi kursun dili İngilizcedir ancak bazı kaynaklar gönüllü öğretmenler tarafından Türkçe’ye çevrilebilecektir. Kurs sonunda Avrupa Okul Ağı sertifikası alınabilmektedir. Proje ile ilgili bağlantılara aşağıdan erişilebilmektedir.

Kaynaklar

Etwinning (2018). Europeana – eTwinning’in kültür arkadaşı!. 17.08.2019 tarihinde https://www.etwinning.net/tr/pub/highlights/europeana–etwinnings-cultur.htm adresinden erişildi.

fclturkiye.eba.gov.tr (2018). Avrupa Okul Ağı Bilgilendirme. 17.08.2019 tarihinde http://fcl.eun.org/europeana-dsi4 adresinden erişildi.

https://www.europeana.eu/portal/en

https://teachwitheuropeana.eun.org/about-teaching-with-europeana/

https://teachwitheuropeana.eun.org/updates/europeana-education-and-european-schoolnet-a-common-vision-for-digital-cultural-heritage-in-education/

https://teachwitheuropeana.eun.org/updates/the-30-europeana-education-competition-winners-visiting-the-future-classroom-lab-in-brussels/

https://teachwitheuropeana.eun.org/updates/europeana-as-seen-by-students/

https://www.schooleducationgateway.eu/en/pub/latest/news/europeana-education.htm

https://pro.europeana.eu/page/a-school-year-with-europeana

https://pro.europeana.eu/post/bringing-digital-cultural-heritage-to-classrooms-more-than-44-000-students-reached

https://www.eba.gov.tr/haber/1543668992

http://yildirim.meb.gov.tr/www/ogretmenler-icin-teach-with-europeana-projesi/icerik/990,

http://6nisananadolulisesi.meb.k12.tr/icerikler/teach-with-europeana-projesi_7556748.html

https://yildirim.meb.gov.tr/www/europeana-projesi-avrupa-okul-agi-european-schoolnet-konsorsiyumu/icerik/886

https://www.youtube.com/watch?v=gx-pz-wQeaM

https://www.facebook.com/groups/EuropeanaEducation/

https://www.facebook.com/groups/2401973090090479/

Facebook Yorumları
Işıl Gülmez hakkında 2 makale
1984 Bursa doğumludur. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Bursa´da tamamladı. 2006 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünü fakülte ikincisi olarak tamamladı. 2009 yılında Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Görevi süresince Avrupa Birliği, okul ortaklıkları başta olmak üzere çeşitli proje ve etkinliklerde görev almıştır. Çalışmaları sonucunda pek çok ödül ve sertifika almıştır. Çalışmalarından ötürü 2017 yılında 81 İl 81 Öğretmen programında Bursa il ikincisi olarak seçilmiştir. Halen Kocaeli Üniversitesi Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi bölümünde doktora eğitimine tez aşamasında devam etmektedir. 2016´dan itibaren müdür yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda 2017 yılından itibaren Scientix projesi Bursa elçiliği ve 2018 yılından itibaren Europeana projesi Türkiye elçiliği görevini sürdürmektedir.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.