1. Anasayfa
  2. Makaleler

Fedakarlık Üzerine Konuşmalar

Fedakarlık Üzerine Konuşmalar
0

’ kendimi karşıma alıp öğüt vermeliyim.(…) benim, Turgut Özben’in özbenliği. Kelime oyunu yapıyorum, oyuna getiriyorum. Kendimi ele vermiyorum.(…) her ‘şeyi anlatma, belki sözlerinin arasında, farkında olmadan beni ele verirsin. Belki anlar: insan bu bilinmez. Sen gene dikkat et ; her ‘şeyi ayrıntılı anlatma o kadar. bütün ‘şey’ ayrıntıda değil midir zaten? Ayrıntılarda ele vermez mi insan kendini? Başkalarına anlatamadıklarınla beslenir, varlığını sürdürür herhalde. Başkalarından sakladıklarınla gelişir(…) belli etme zayıflığını bunu da atlatırız.’

Kelimelerimin üzerinde gezinen parmakların ne zamandır hissiz? Umut taşlarından yapılan kolyeyi geleceğimden çıkartan onlar değil mi? Oysa uykusuz gözlerde kül pembesi fedakarlıklardan bahsediyorsun.

Mükemmel geçmişlerde sonsuz fedakarlıklara sarmalanmış ömürleri işliyoruz Curriculum Vitaelerimize. Oysa geleceğe kalan gerçeklere karşı duruşudur insanın akıllar bunları işler hafıza duvarlarına.

Turgut Özben aralara sıkıştırsaydı ama yapamazdı der mektubunda sanırsınız ki kendini ansiklopediye gizliden eklerken gerçekte spoiler olan o değil de Oğuz Atay’dır.

Nasıl bu kadar konuşup da suskun kalabilir ki insan?

Oysa ayan beyan ortada Şairin dediği gibi
“yere dökülen bir un sessizliği mi
göğe bırakılmış bir balon sessizliği mi
işini bitirmiş bir org tamircisinin
tuşlardan birine dokunacakken ki
dikkati ve tedirginliği mi.”
suskunluk mu kaldı fedakarlıktan geriye, görmez ve duymaz olan.

“insan, gerçeklere karşı durur, yaşar ve olduğu gibi olmayı sürdürür.” pencereden dışarı bakıp, “güzel bir gün ve ben yaşıyorum.”, demesi de bu yüzdendir, “benim işim değil.” demesi de…

Facebook Yorumları

Süreç geliştirme, iş ve sistem analizi uzmanı olan Mitat ÖZDER, 30 Ağustos 1971 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Sırasıyla Kadırga İlköğretim Okulu, Mahmut Paşa Orta Okulu ve Vefa Lisesinde İlkokul,ortaokul ve lise öğrenimlerini tamamladı. Üniversite tercihini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünü olarak yapan yazarımız halen Erzurum Üniversitesinde Sosyoloji eğitimi görmektedir. Okyanus Akademi ve Elmi Akademi kurucusu tüm Türkiye genelinde yapılan anaokulu ve ilkokul öğrencilerin katıldığı "Sende Bir Oyuncak Tasarlarmısın" adlı yarışmanın fikir mimarı ve düzenleyicisi olan Mitat Özder, lise yıllarında başladığı amatör yazarlığa devam etmekte aynı zamanda profesyonel öğrenci koçu, kariyer gelişim uzamanı olarak kişisel bloğunda yazılar yayınlamaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.