1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

Fen Eğitiminde Artırılmış Gerçeklik Örneği – 3

Fen Eğitiminde Artırılmış Gerçeklik Örneği – 3
0

Bir asırdan uzun bir zaman önce Amerikalı filozof ve eğitimci John Dewey, çocukların büyük sınıflarda ders dinlemektense küçük gruplar halinde, gerçek hayata dair olaylar üzerine kafa yorduklarında daha iyi öğrendiklerini ve kalıcı öğrenmeler yaşadıklarını fark etmiştir. Artırılmış gerçeklik uygulamaları tam da bu düşünceyi destekler nitelikte. Sınıfta küçük gruplar halinde iş birlikçi bir öğrenme ortamı sağlayabilirsiniz. Şimdi bir kaç uygulamaya ayrıntılı bir şekilde bakalım;

AR CİRCUİTS

artırılmış gerçeklik

AR Devreleri uygulaması sayesinde fiziksel elektrik bileşenleri ile güvenlik endişeleri olmadan gerçekçi devreler inşa edip test edebilirsiniz. AR Devreleri uygulaması ile fiziksel elektronik kitlerin ihtiyaç duyduğu birçok yeni ve yedek parçayı satın almaya gerek yoktur.

Cta07R1XEAAzI8I | Eğitim Her YerdeUygulamanın web sitesinden bileşen kartlarını ücretsiz olarak indirip çıktı alabilirsiniz. Öğrenciler öncelikle masanın üzerindeki kartları yerleştirerek devreler tasarlamaya başlarlar. Daha sonra mobil cihazlarında uygulamayı kullanarak devreleri test edebilir ve etkileşime girebilirler. Her devrede istediği devre elemanlarını seçilebilir ve anahtarlar açılıp kapatılabilir.

Bu uygulama ile farklı seri, paralel ve kombinasyon seri-paralel devreler de oluşturabilirsiniz. Devre tasarımı ve bileşen özelliklerinde meydana gelen değişikliklerin çeşitli bileşenlerin çıkışını nasıl etkileyeceğini öğrenciler gözlemleyebilir. Aşağıda uygulama kartlarının örneklerini sizinle paylaşıyorum.

AR Circuits Simple Circuit Example | Eğitim Her YerdeAR Circuits Parallel Circuit Example | Eğitim Her Yerde

VİRTUALİ TEE

400x400.fit .425438 16 s | Eğitim Her Yerde

Çocuklar için soyut olan bilgiler bir nesneyi hayata geçirdiğinizde kalıcı olmaktadır. Öğrenmenin de en iyi yolu bir şeyleri deneyimlemektir. Bu yüzden vücudunuzun içinde ışınlanarak öğrenmeye ne dersiniz? Öğrencilerin tabiki çok hoşuna gidecektir. Bu tişört ile çocuklarda kalıcı öğrenmeler sağlayabilir ve sistemlere bakma fırsatını yakalayabilirsiniz.

 

 

 

indir 2 | Eğitim Her Yerde

 

Öğrenciler şüphesiz arttırılmış gerçeklik uygulamaları ile daha fazlasını öğrenmek için meraklı hale geliyorlar. Sistemleri öğrencilere aktarabilmek hele ki 6. sınıf öğrencilerine aktarmak oldukça zor artırılmış gerçeklik uygulamaları bu aşamada işimizi kolaylaştırabilir ve karmaşık bir konuyu anlattığımızı bize unutturabilir.

 

 

 

AURASMA ve BLİPPAR       

Aurasma ile önemli gördüğümüz ve öğrencilerin çok karıştırdığı bir bölümü kendimiz video çekerek ya da hazır bir video kullanarak çalışma kağıdına yerleştirebiliriz.

images | Eğitim Her Yerde

Öğrenci çalışma kağıdında takıldığı bir yer olduğunda bu video ile anında eksik olduğu kısmı giderebilir. Aynı zamanda hazırlamış olduğumuz çalışma kağıtlarına süpriz görseller de koyabiliriz. Ya da aurasma uygulamalası ile artırılmış gerçeklik olan bir sınıf panosu hazırlayabiliriz. Merak edenler blippar uygulamasını da araştırabilirler.

 

 

Aurasma 4steps FB Version1 | Eğitim Her Yerde

Fen bilimleri derslerinde kullanabileceğiniz diğer artırılmış gerçeklik uygulamalarını da incelemek isteyenler için liste halinde paylaşıyorum.

AR BİLİM KARTLARI

elemmm | Eğitim Her Yerde9574778601522 | Eğitim Her Yerde

3D ZOO AR

images 2 | Eğitim Her Yerde

AR FLASCARD SPACE

indir | Eğitim Her Yerde

ANATOMY 4D, EXPEDİTİONS ve VİSUAL ANATOMY

maxresdefault | Eğitim Her Yerde

ZSPACE

Zspace Header 900x444 | Eğitim Her Yerdeimages 1 | Eğitim Her Yerde

 

Facebook Yorumları

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Öğretmenliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Farklı okullarda Fen Bilimleri Öğretmenliği görevi yaptı. Şuan aktif olarak eğitim teknolojileri uzerine faaliyet gösteren bir Ar-ge şirketinde görev yapmaktadır. Bir cok konferansa katılarak sunum ve atölye gerçekleştirdi. Stempd'nin Türkiye ayağında İstanbul elçiliği görevini yürütmektedir. Ayrıca çeşitli girişimlerde gönüllü olarak yer almaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.