1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

Fen Eğitiminde Arttırılmış Gerçeklik Örneği

Fen Eğitiminde Arttırılmış Gerçeklik Örneği
1

Arttırılmış Gerçeklik (AG) Nedir?

Arttırılmış gerçeklik, gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin, bilgisayar tarafından üretilen; ses görüntü, grafiklerle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı veya dolaylı fiziksel görünümdür.

arttırılmış gerçeklik

Eğitimde AG Uygulamaları

Eğitimde interaktif modellerle öğrenmek her zaman daha akılda kalıcı olmuştur. Kendi öğrencilik yıllarımızı hatırlayalım, soyut-karmaşık olan konular hep zor anlaşılmıştır ve çabuk unutulmuştur. Peki bu konular nasıl daha kolay öğrenilebilirdi? Arttırılmış gerçeklik teknolojisi de bunu en iyi şekilde sağlıyor. Arttırılmış gerçeklik uygulamaları öğrencilerin hayal gücünün ve yaratıcılıklarının gelişmesine destek olarak sınıf ortamında eğlenceli bir öğrenme şekli sunuyor.

Özellikle fen öğretiminde anlatılması karmaşık konularda çok etkili olmaktadır. Konuların sunulmasında gerçekçi bir eğitim ortamı sunmakta ve öğrenmeyi destekleyici nitelikte olmaktadır.

Biz öğretmenler eğitimin içinde arttırılmış gerçekliği pek çok yerde kullanabiliriz. Buna bir sınır koymak çok da doğru olmayacaktır. Arttırılmış gerçeklik okul yaşantısında en basitinden ders esnasında yapılan bir uygulamayla, öğrencilere dağıtılan etkinlik kağıdındaki bir resme yerleştirilen videoda ya da sınıf panolarında karşımıza çıkabilir. Arttırılmış gerçekliği sınıfımda ilk kullandığımda öğrencilerin tepkileri harikaydı. Bunun nasıl olabileceği akıllarda soru işareti olmuş ve ders dikkati üst seviyeye çıkmıştı.

Adsız | Eğitim Her Yerde

Sene içinde en çok 6. Sınıf Hücre konusunda kullandığımız Quiver 3D isimli uygulama ile hem eğlenceli hem de bilgi dolu dakikalar geçirdik. Anlatılması ve öğrenciler tarafından kavranması çok zor olan ve soyut kavramlar içeren hücre organelleri bu uygulama ile kolayca öğrenildi. Uygulama sayfasında bulacağınız hücre görsellerini indirerek işe başlayabilirsiniz. Öncesinde öğrencilere hayvan veya bitki hücresi görsellerini dağıtıp onlardan bu görselleri hayal güçleri ile boyamalarını isteyebilirsiniz. Daha sonra boyanan görseller uygulamada okutularak hücre konusu çocuklarda daha etkili bir anlatımla sunulacaktır. Öğrenciler bu uygulama sayede hücreyi 3D görüntüleme şansı yakalayacaklar.

Uygulama ile ilgili bazı öğrencilerimin yorumları ektedir:

35853387 10216788850462458 3028332606631444480 n | Eğitim Her Yerde

35741051 10216788848902419 2069052416984088576 n | Eğitim Her Yerde

Dezavantajlarına bakacak olursak bu teknolojilerden yararlanabilmeniz için; sınıf ortamında internet erişiminin ve elinizde arttırılmış gerçekliği tanımlayabileceğiniz cihazların (Akıllı gözlük gözlük, akıllı cep telefonu ya da tablet) bulunması gerekir. Aynı zamanda bu uygulamalardan yararlanmak adına uygulamanın cihazda yüklü bir şekilde bulunması da diğer şartlardan biri. Tüm bu şartlar sağlandığında aslında arttırılmış gerçeklik uygulamaları tam da biz eğitimcilere göre. Artık arttırılmış gerçeklik için tasarlanmış görseli cihazınızda ki uygulama ile tanımladığınızda, cihazınız görseli algılıyor ve yeni bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz.

Bir sonraki arttırılmış gerçeklik örneğinde görüşmek dileğiyle..

Facebook Yorumları

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Öğretmenliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Farklı okullarda Fen Bilimleri Öğretmenliği görevi yaptı. Şuan aktif olarak eğitim teknolojileri uzerine faaliyet gösteren bir Ar-ge şirketinde görev yapmaktadır. Bir cok konferansa katılarak sunum ve atölye gerçekleştirdi. Stempd'nin Türkiye ayağında İstanbul elçiliği görevini yürütmektedir. Ayrıca çeşitli girişimlerde gönüllü olarak yer almaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
photo_2023-11-06_21-01-35

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.