1. Anasayfa
  2. Makaleler

Gediz Teknik Lisesi Yıllarında Okul Sanayi İşbirliği

Geçmişte tecrübe ettiğim ve sonuçları çok başarılı olan bir okul sanayi işbirliği uygulaması ile ilgili süreci sizlerle paylaşmaya gayret edeceğim.

Gediz Teknik Lisesi Yıllarında Okul Sanayi İşbirliği
0

Geçmişte tecrübe ettiğim ve sonuçları çok başarılı olan bir okul sanayi işbirliği uygulaması ile ilgili süreci sizlerle paylaşmaya gayret edeceğim. Sizleri 2000 senesine Kütahya Gediz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde(okulun o zamanki adı) görev yaptığım yıllara götüreceğim macera şöyle başladı;

Okulumuzun yemekhanesinin fayans ve kalebodurlarının yenilenmesine ihtiyaç vardı. O zamanki adı yapı bölümü olan ilgili öğretmenlerimizle durumu istişare ettik. İstişare sonucunda okulun teknik ve malzeme imkanları ile olamayacağına kanaat getirdik. İlçe içinden fayans, kalebodur kaplama ustalığı yapabilen usta araştırılmaya başlandı. İlçede o işi yapan sadece 2 usta olduğunu tespit ettik. Neticede bir şekilde o zaman yemekhanemizin problemini çözdük.”

WhatsApp Image 2023 05 05 at 17.59.48 | Eğitim Her YerdeAncak ilçede açılan ve faaliyet gösteren, teknik lisenin misyonlarından biri de o ilçede eksikliği görülen ve teknik lisenin faaliyet alanına giren usta, teknisyen vb.problemini çözmek için çaba sarf etmektir. Bunun için;

okulun yapı(inşaat) bölümü ile bu konunun çözümüne yönelik sanayiden, sektörden işbirliği imkânları araştırılmaya başlandı. Bu araştırma sonucunda Ankara’da bulunan bir vakfın meslek liseleri ile fayans kaplamacılığı ustalık kursu açarak işbirliği yaptığını öğrendik. Adı geçen vakıf olan Kale seramik Eğitim Vakfı ile temasa geçtik.”

Bu temas sonucu yapılan görüşmelerde vakfın yetkilileri ile görüşme gerçekleştirdik. Görüşmede vakfın okullarla işbirliği yaparak yaklaşık üç ay süreli  ustalık kursu tertiplediğini ve kurs sonunda başarılı olan kursiyerlere uluslar arası geçerliliği olan bir sertifika verildiğini öğrendik. Ve daha sonra yapılan görüşme ile Gediz Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi ile Kale seramik Eğitim Vakfı arasında imzalanan eğitim işbirliği protokolü ile bu kursların okulumuzda yapılması sürecini başlatmış olduk.

Önce öğretmenlerimizin vakfın kursuna katılımını sağladık. Sıkı bir eğitim aldılar. Atölyemizin araç, gereç eksiklerini vakıf temin etti. Ve artık okul kurs için öğretmeni ile, atölyesi ile destek aldığı vakıf ile hazırdı.”

Kursun tüm malzemesi ve ihtiyaçları vakıf tarafından karşılanacaktı. Okul olarak kursiyer bulma, mekân tahsisi ve öğretmen görevlendirmesi yapacaktık. Ve hemen büyük bir heyecanla o zaman okulun müdür yardımcıları, bölüm şefi ve bölüm öğretmenleri ile işe koyulduk;

-Kursun duyurulması için afişler, el ilanları bastırdık. Bu  afiş ve ilanları mahalle mahalle köy köy gece demeden gündüz demeden dağıttık.

-Kurs için başvurular başladı ve ilk oluşan grupla kursu başlattık.

Bütün bu emeklerin sonucunda Kale seramik eğitim vakfı ile Gediz Teknik ve Endüstri meslek Lisesi arasında sağlanan işbirliği ile başlatılan fayans ve seramik kaplamacılığı ustalık kursları yaklaşık 3 yıl sürmüştür;

-Bu kurslarda yaklaşık 300 kişiye meslek kazandırılmıştır.

-Her kursta okul binalarının bir kısmı onarılmış ve fayans ile kaplanmıştır.

-Okulumuzun yapı bölümü öğretmenleri bu alanda bilirkişi olacak kadar uzmanlaşmışlardır.

-Bu kursla Kütahya ilinde Fayans ve seramik kaplamacılığı alanında nitelikli, sertifikalı ustalar yetişmiştir.

-Yetişen ustalar öğrendikleri beceriler ve aldıkları sertifikalar ile yurt içi ve yurt dışında iş sahibi olmuşlardır.

-Bir ilçedeki teknik lise varlığının hakkını vermiş ilçedeki önemli bir eksikliği ortadan kaldırmıştır.

-Eğitim vakfı ise sosyal sorumluluk çerçevesinde ülke istihdamına katkı yapmıştır, okulun teknik imkânlarının gelişmesine yardımcı olmuştur. Ayrıca faaliyet gösterilen seramik alanına nitelikli teknik elemanlar nitelikli ustalar yetiştirtmesini sağlamıştır.

-İl ve İlçede o alanda yaşanan usta problemi çözülmüştür.pexels karolina grabowska 4239039 | Eğitim Her Yerde

-Hem eğitim, hem istihdam ve daha birçok fayda sağlanmıştır.

Son söz;

Sadece bir kurs ile ve yapılan işbirliğinin sayısız faydalarından bazılarını yukarıda yaşanılan tecrübeden yola çıkarak anlatmaya çalıştım. Sonuç olarak bu ve benzer işbirlikleri çok önemli ve değerlidir.’20 sene önce yapılan okul sanayi işbirliğinin sağladığı faydalar sayılamayacak kadar fazladır.

Bu eğitim işbirliği ve istihdam işbirliğinin birçok kahramanı vardı. İzin almadığım için isimlerden bahsetmedim. Ancak zamanın Kale seramik eğitim vakfının değerli teknik öğretmenleri ve yönetimine Gediz Teknik Lisesinde zamanın yapı bölüm şefi Ahmet Karataş’ın şahsında bu işbirliğinin içinde yer alan, bu projeye katkı veren her kim varsa selam olsun.

Ülkemizin gelişmesinin başlangıç noktası teknik eğitimdir. Mesleki Teknik eğitimin de başlangıç noktası okul sektör/sanayi işbirliğidir. Bu yaşanan tecrübe ile hem geçmişi hatırlamış oldum, Gediz’de geçen yılları hatırladım ayrıca da okul sanayi işbirliğinin önemine tekrar yeniden dikkat çekmeye çalıştım. Nefes aldıkça da bu konuya dikkat çekmeye devam edeceğim. Bu vesile Gediz’deki tüm dostlara selam olsun.

logo 2 | Eğitim Her Yerde

Facebook Yorumları

Teknik Eğitim Fakültesi mezunu ,33 yıllık eğitim yöneticisi, Farklı platformlarda yazılar yazar, "Meslek Liselinin Kariyer Yolu" ve "Eğitimcinin Penceresinden" adlı kitapların yazarı. MstfAslaN Okuyan, düşünen, sorgulayan ve üreten bir "EĞİTİM UZMANI",bir yazar.MstAslN

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.