Gençlerimiz Hayal Edecek, Araştıracak, Geliştirecek ve Üretecekler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde annesi Hayriye Gülbaran’ın adını taşıyan Deneyap atölyesinin açılışını yaptı. Erdoğan’a Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Hayriye Gülbaran Deneyap Atölyesi’nin açılış törenindeki konuşmasında, bu müstesna ve köklü eğitim kurumunun, gerek eğitim kalitesi gerekse yetiştirdiği nice başarılı öğrencisiyle İstanbul’un önemli değerlerinden biri olduğunu söyledi.

İki kızının da bu okulda eğitim aldıklarını, eğitime ve ilme olan düşkünlüklerinin tohumlarının burada atıldığını anlatan Erdoğan, bu nedenle bu eğitim yuvasının ailelerindeki yerinin hep özel olduğunu belirtti.

Emine Erdoğan, eğitim ihtiyaçlarının ve anlayışının çağın getirdikleriyle birlikte hızla değiştiğine değinerek, öğrencilerin bilgileri ezberleyen ve pasif birer dinleyici olarak derse katıldıkları modellerin artık çağın gerisinde kaldığını anlattı.

Bugün çocukları bilgiyi sadece tekrar eden değil, hayatın içinde bizatihi uygulamaya koyabilen bireyler olarak yetiştiklerini aktaran Erdoğan, dolayısıyla öğrencilerin öğrendiklerini yorumlama, geliştirme ve değer katma kabiliyetlerinin arttığını, etraflarında gördükleri sorunlara bilgileriyle çözüm üretebildiklerini, çünkü bilginin deneyimle birleştiğini ve bugün açtıkları dene-yap atölyesinin, tam olarak bu amaca hizmet edeceğini kaydetti.

Emine Erdoğan, hedeflerinin, çağın ihtiyacı olan becerilerle donanmış, öğrenmeye karşı ilgi ve sevgisi artmış bireyler yetiştirmek olduğunu anlatarak, “En önemlisi de teknoloji okur-yazarlığı kazanacak olmalarıdır. Böylelikle geleceğin dünyasına doğru kuşkusuz daha sağlam adımlarla yürüyecekler. Çünkü aldığı bilgiyi deneyime aktaran öğrenciler daha sağlam bir kariyer bilincine sahip oluyorlar.” diye konuştu.

Dene-yap atölyesinde, özellikle robotik-kodlama, siber güvenlik, havacılık ve uzay, nanoteknoloji ve yapay zeka gibi alanlarda teorik ve uygulamalı eğitimler verileceğini dile getiren Emine Erdoğan, “Bu eğitimleri alan gençlerimiz hayal edecek, araştıracak, geliştirecek ve üretecekler ve belki aralarından ülkemizin geleceğinde önemli işler başaracak bilim insanları, araştırmacılar ve girişimciler çıkacak. Biz her bir gencimizin bu potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz. Yeter ki yeteneklerini geliştirebilecekleri imkanları olsun. Çok şükür devletimiz eğitim alanında sunduğu hizmetlerle bu ihtiyaçları karşılamaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kız çocuklarımızın bilim ve teknoloji ile erken yaşlarda tanışması önemli”

Emine Erdoğan, proje kapsamında 200 öğrencinin temel kodlama eğitimi aldığını ve bu alana büyük talep gösterdiğini öğrendiğini dile getirerek, öğrencilerin bu ilgisinin son derece sevindirici olduğunu vurguladı.

Eğitimcilerin, derslere katılan gençlerin teknolojiye bakış açılarının değiştiğini, öz güvenlerinin arttığını ve araştırmacı yönlerinin güçlendiğini gözlemlediklerini anlatan Erdoğan, şunları kaydetti: “Bildiğiniz gibi teknoloji gittikçe hayatımızda daha çok yer alıyor. Fakat tüm dünyada kadınların bilim ve teknoloji ile ilgili alanlarda gerek öğrenci olarak gerekse çalışanlar olarak nüfusları beklenenden azdır. Bu durum dünyanın her yerinde, hatta teknolojinin kalbinin attığı merkezlerde dahi böyledir. Mesela Amerika’da Silikon Vadisi’nde çalışanların, yalnızca yüzde 24’ü kadınlardan oluşuyor. Ülkemizde de mühendislik fakültelerimizden mezun ettiğimiz kız öğrenci oranı yüzde 24 civarlarındadır. Bildiğiniz gibi teknoloji tasarımla iç içe bir alandır. Yani kullandığımız teknoloji, yaşadığımız hayat, aslında bir tasarım ürünüdür. Bu tasarıma ortak olmazsanız ancak size sunulanı tüketmek ve yaşamak zorunda kalırsınız. Bu noktada kız çocuklarımızın bilim ve teknoloji ile erken yaşlarda tanışması ve bu alanda başarabileceklerine dair öz güven geliştirmelerinin çok önemli olduğuna inanıyorum.”

Bilim, teknoloji ve sanat gibi alanların mutlaka insanlığa fayda sağlamayı amaçlayan bir odak noktasına sahip olması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, Nobel Ödüllü bilim insanı Aziz Sancar’ın, “Başarılı olmak, Nobel almak değildir. Başarılı olmak ailenize, memleketinize, vatanınıza, insanlığa hizmet etmek demektir.” sözlerini hatırlattı.

Dünyada yaşanan kaosun, bazen bilim ve teknolojinin hiç de iyi niyetli olmayan amaçlarla kullanılabildiğini gösterdiğini belirten Erdoğan, birilerinin bir yandan çaresiz hastalıklara şifa olsun diye laboratuvarlarda sabahlarken, birilerinin aynı vakti, biyolojik silah geliştirmek için de kullanabildiğine dikkati çekti.

“Aklınızı bilimle, ilimle yoğurup, edindiğiniz bilgiyi insani faziletlerle işlemelisiniz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “İşte yol ayrımı buradadır. Ben bu güzide kurumumuzun, evlatlarımızı en güncel bilgilerle donattıklarını biliyorum. Bunun da ötesinde, bilgiye fazilet katarak, insanlığın ihtiyaç duyduğu ahlaki yükselişe de katkı sunduklarına yürekten inanıyorum. Bu vesile ile imam hatip liselerinin kurucusu Celaleddin Ökten Hocamızı da buradan rahmetle anmak isterim. Onun vizyonu ‘Asrın ihtiyaçlarına müdrik, şarkı ve garbı iyi bilen bir nesil’ yetiştirmekti. Yalnızca doğuyu ya da yalnızca batıyı değil, iki dünyayı da anlayan, ilme bir bütün olarak bakan öğrenciler yetiştirmek istemişti. Kur’an’ın mesajını tam olarak idrak edebilmek ve doğru anlatabilmek için tüm ilimlere yönelmenin gerekli olduğunu anlatmıştı. Allah ondan razı olsun. Ona olan borcumuzu ödemenin tek yolu, hayalini kurduğu nesiller olabilmektir.”

Erdoğan, bu nedenle gençlere büyük iş düştüğünü söyleyerek, “Aklınızı bilimle, ilimle yoğurup, edindiğiniz bilgiyi dünyanın sorunlarına çözüm olacak şekilde insani faziletlerle işlemelisiniz. Çünkü imam hatipli olmak bunu gerektirir. Vicdan sahibi insanlar olmak, kendinden başkasını düşünebilmeyi, elindeki tüm imkanları insanlığa hizmetkar kılmayı gerektirir. Sizlerin her birinizin bu iştiyakla dopdolu olduğu, ışıldayan gözlerinizden anlaşılıyor.” dedi.

“Ülkemiz dünyanın vicdanıdır”

Ülkelerin kaderinin, yetiştirdiği insan kaynağıyla doğrudan alakalı olduğunu belirten Erdoğan, eğer bugün zamanını bilimle, ilimle, sanatla dolduran bir gençlik yetiştirilebilirse, ülkenin gelecekte de lider bir ülke olmasının teminat altına alınabileceğinin altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şunu unutmayalım ki, Türkiye’ye sadece bizim değil, tüm dünyanın ihtiyacı var. Çünkü ülkemiz dünyanın vicdanıdır. Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin her kademedeki çalışanlarını ve öğretmenlerini canı gönülden tebrik ediyorum. Sağladıkları kaliteli eğitimin emsal olmasını diliyorum. Organizasyonda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Kıymetli annemin isminin, böylesine güzel bir eğitim kurumunda yaşatılması beni derinden etkiledi. Sabrı, tevekkülü, insanlığa hizmet etme iştiyakını kendisinden öğrendiğim annemin ruhaniyeti, bu güzide öğrencilerin gayretlerinden, eminim ki hissedar olacaktır.”

Emine Erdoğan, katılımcılara, annesinin eğitime bakışını yansıtan bir anısını şöyle anlattı: “Annem, küçük ağabeyim Ali Bey’i, Kadıköy Ticaret Lisesi’ne kayda götürüyor. Fakat okul müdürü, kontenjanın dolduğunu, okulda hiç sıra kalmadığını söyleyerek, ısrarlara rağmen kaydı yapamıyor. Annem ise ağabeyimi yanına alarak, en yakın çarşıya gidiyor ve portatif bir masa ve sandalye alıp okula dönüyor. ‘Bu çocuklar her şartta okumalı. Yer yoksa, işte yer.’ diyerek ağabeyimi okula kaydettirmeyi başarıyor. Kız-erkek ayırt etmeden çocuklarının eğitimi için büyük bir gayretle mücadele eden bir hanımdı. Bugünleri görse, eminim ki tarifsiz bir mutluluk duyardı.”

“İnsanlığa dair bir mesajı olan gençlere ihtiyacımız var”

Emine Erdoğan’ın ardından törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türk eğitim sisteminin sınava adam hazırlamaktan insan yetiştirmeye doğru bir yolculuğun içerisinde olduğunu belirterek, “Bizim meseleyi sınava adam hazırlamanın çok ötesinde ele alıp dünyayla rekabet eden ve bu topraklarda bütün mazlumlara müjde verebilen, insanlığa dair bir mesajı olan gençlere ihtiyacımız var.” dedi.

Bakanlığın her türlü teknik, sosyal ve ekonomik desteği sağladığını anlatan Selçuk, “Bu bakanlığın ele alacağı bir mesele olmanın ötesinde olmakla ilgili bir mesele. Eğer olmak istiyorsak, vakıf temsilcilerinin, iş insanlarının, siyasi temsilcilerin, bütün gönüldaşların olması gibi daha bütünsel bir bakış açısına ihtiyacımız var. Burada sahip olmak yetmiyor, burada olmak ihtiyacımız var. Eğer olmak meselesi biraz daha genişletilir ve derinleştirilirse o zaman Türkiye’nin geleceğe dair fikri daha sağlam bir zemine oturmuş olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Selçuk, atölyenin üretmenin hazzını, öğrenmenin şevkini, insanın ruhunda, bünyesinde ve hayalinde hissetmesini sağlayan mekân olduğunu dile getirerek, 250 şeklindeki ilk hedefe rağmen 1 yıl içinde 5 binin üzerinde tasarım beceri atölyesi kurulduğunu kaydetti.

Ziya Selçuk, şunları kaydetti: “Bu atölyelerle çocuklarımızın sadece A, B, C, D’yi işaretleyen çocuklar değil, hayata tutunan, hayatı bir imbikten süzercesine içselleştirme şansına erişen bir ortama kavuşmaları sağlanıyor. Böylece insanın sadece zihni hususiyetlerinin değil, aynı zamanda duygusal hususiyetlerinin, hareketsel hususiyetlerinin de bütünsel olarak gelişmesine hizmet ediyoruz. Bir çocuğu tabiatına aykırı bir şekilde sadece sınavlarla alakadar etmenin, onun hayatına nasıl bir tecavüz olduğunu anlatmaya gerek yok. Türk eğitim sistemi sınava adam hazırlamaktan insan yetiştirmeye doğru bir yolculuğun içerisinde. Bizim meseleyi sınava adam hazırlamanın çok ötesinde ele alıp dünyayla rekabet eden ve bu topraklarda bütün mazlumlara müjde verebilen, insanlığa dair bir mesajı olan gençlere ihtiyacımız var.”

Konuşmaların ardından izleyicilere Emine Erdoğan’ın annesi Hayriye Gülbaran’ın hayatını anlatan bir video izletildi.

Emine Erdoğan, daha sonra atölyenin açılışını kurdele keserek gerçekleştirdi, öğrencilerin yaptığı çalışmaları inceledi.

Lisenin yurt dışındaki İspanyolca eğitim veren okullarla dil değişimi kapsamındaki İspanyolca sınıfını da ziyaret eden Emine Erdoğan’a Bakan Selçuk’un yanı sıra Okul Müdürü Ayşen Gürcan da eşlik etti.

Programa İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın eşi Esra Albayrak ve KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar da katıldı.

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.