1. Anasayfa
  2. İyi Örnekler

Geri Dönüşüm Malzemelerinin Robota Dönüşme Hikayesi

Geri Dönüşüm Malzemelerinin Robota Dönüşme Hikayesi
0

Geri dönüşüm malzemelerinden yaptığımız videoda izlediğiniz bu robotun bir hikayesi var. Size bu hikayeyi anlatmak istiyorum.

Derslerimden birinde öğrencilerimden hayal etmelerini istedim.

Bir robot hayaliydi bu.. Herkesten evdeki geri dönüşüm malzemelerini bir sonraki hafta getirmelerini ve hayal ettikleri robotlarını yapmalarını istedim.

Evet o hafta gelmişti herkes nasıl bir robot tasarlamıştı? Neler çıkacaktı?  Meraklıydık heyecanlıydık. Ve başladık tüm okul o hafta robot yaptık. Herkes üretmenin hayal edip tasarlamanın hazzı ve mutluluğu içindeydi.

Fakat daha fazlasını hayal edenler vardı ve bunun gerçekleşmesinde çok istiyorlardı. 5 yaş grubu ve ilkokul öğrencilerim bu robotların canlanıp canlanamayacağını sordular. Bende canlandığını hareket ettiklerini söyledim. Her derse geldiklerinde “ Niye canlanmıyo bunlar? Sen bizi kandırdın! Yalancı!” diye küsüp gidiyorlardı. İş başa düştü laf ağızdan çıktı bir kere canlanabilecek robotun bir tanesini seçtim gerekli elektronik malzemelerinin montajını yaptık. Kodlarını yükledik. Bluetooth üzerinden haberleşmesi için akıllı telefona uygulama yazdık.

Vee robotumuz canlandı.

Robotumuz bluetooth üzerinden akıllı telefon ile kontrol ediliyordu. İleri geri gidebiliyor. Sağa sola hareket ediyordu. Bitmedi ellerini ve başını sallayarak selam verebiliyordu.

Hayalleri gerçek olan miniklerim çok sevindi. Kafasını okşayıp sevdiler, çağırdılar, selamlaştılar, eğlendiler.

Evet basit bir robot yaptık ama onlar için büyük bir şeydi. Öğrencilerimi hayallerin gerçekleşebileceğini maker ruhunu aşılamaya çalıştım umarım etkili olmuştur.

Saygılar sevgiler… iyi ki varsınız güzel çocuklar.

Bayram YAPICI

makerbayram.blogspot

Facebook Yorumları

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.