1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Günde Kaç Saat Ders Çalışmalı

Günde Kaç Saat Ders Çalışmalı
0

Bu soruya verilecek cevap tabi ki göreceli bir kavram, asıl cevap kime göre? Neye göre? Şimdi kaç saat ders çalışmalı sorusuna gelirsek, günde 4-5 saat yapılacak çalışma hedeflerimize ulaşmada yeterli olacaktır.

Önce aslında neler yapmamalıyız ondan başlayalım, çok yoğun çalışmamalıyız, okul, kurs merkezi, özel ders, koçluk gibi öğrenciyi bir dakika bile boş bırakmayan, sürekli bir yerden bir yere yetişme telaşı, ödev yetiştirme telaşı, uykusuz, düzensiz beslenme temposundan uzaklaşmamız lazım.

Öyle bir durumu geldik ki, okul öğretmeni, kurs öğretmeni, özel ders öğretmeni, rehberlik öğretmeni (rehber öğretmenin ödev vermesi kadar yanlış bir davranış olamaz, asıl görevinden uzaklaşmış oluyor) koç ya da mentör öğretmeni hatta hatta yetmezmiş gibi anne, babalar ödevlendirme yapmaya başladı. Durum böyle olunca gece yarılarına kadar yetiştirilmesi gereken ödevler (bazı ödevleri sınav sonrası dolapların arkasında ya da yatağın altında bulabilirsiniz) düzensiz uykuyu getirir ve bu da öğrencinin hem motivasyonunu hem de gelişimini etkilemiş olur.

Şimdi yapmamız gerekenlerden bahsedelim,  öncelikle takip etmemiz gereken okul programıdır çünkü kurs merkezine ve özel ders alan öğrenciler şu davranışı sergiler, okulda öğretmen ders anlatırken zaten kurs öğretmenim bu konuyu anlatmıştı, kurs merkezinde ise özel öğretmenim anlatmıştı bu konuyu dediği için konuyu anlamamış oluyor. Uzun yıllar gözlemlediğim bir şey de evde verimli çalışan öğrenci daha başarılı oluyor. Peki evde nasıl çalışmalıyız, haftalık programımızda her gün matematik dersine yer vermeliyiz günlük dört ders çalışmalıyız onu da okuldaki ders programımıza göre hazırlamalıyız, bu programı öğrencinin kendisinin hazırlaması motivasyonu olumlu etkileyecektir. Mutlaka ama mutlaka günün sonunda kitap okumalıyız ve en geç saat 22.00 da yatağımızda olmalıyız düzenli uyku bizi yarına hazırlar.

Nasıl başarılı olur adı altında binlerce kitap basılmıştır ve hepsinin ortak noktasında öncelikle dersi derste dinlemek gelir. Daha sonra konu tekrarı gelir ve tabi ki konu ile ilgili soruların çözümü gelir (çözemediğimiz soruları mutlaka öğretmenimize göstermeliyiz, küçük bir konu tekrarı yapmış oluruz)

Toparlarsak okul programı önceliğimiz olmalı, günde 4-5 saat çalışılmalı, programımızda her gün matematik olmalı, haftanın birkaç gününü sanat, spor eğlenceye ayırmalı, kitap okumalı, düzenli beslenme ve uykumuzu almış olmalıyız.

Kutbettin EKİN

Yediiklim Koleji Okul Müdürü

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.