IELTS ve TOEFL İngilizce Sınavlarının Sektör Yapısına Etkisi
0

2022-2023 Eğitim – Öğretim yılında İngilizce dil yeterlilik sınavları sektöründe büyük değişiklikler yaşanmıştır. Geleneksel testler formatlarını değiştirirken yeni sistemin de meydana gelmesi birçok güncellemeyi de beraberinde getirmiştir. Sektörel bir faaliyet olarak düşündüğümüzde Yabancı Dil Olarak İngilizce Testi (TOEFL) sınav süresini kısaltmıştır. Bu durumun küresel boyutta işlev gördüğünü belirtmek isterim. Küresel boyutta pazar lideri Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi (IELTS), adayların, puanlarından memnun kalmamaları durumunda, normalde dört bölümlü bir sınavın yalnızca bir bölümüne yeniden girmelerine izin verdiği de bilinmektedir.

İngilizce sınavlarının sektör yapısının içeriğine baktığımızda; testi düzenleyen firmalar bu değişiklikleri “piyasanın aracı olduğu, yönlendirmesi” veya “küresel boyutta güncel kalmak için başka bir zamanında yeni bir hamle” olarak adlandırırken, uzmanlar İngilizce yeterlilik sınavına girme pazarında bir aksamaya işaret etmektedir. Dünyada yıl ve kuruluş olarak en eski İngilizce dil yeterlilik sınavlarından biri olan TOEFL’u yürüten şirket olan ETS’nin Ülke Müdürü Sachin Jain, bir röportajında İngilizce dil yeterlilik sistemlerindeki değişikliklerin son yıllarda hızlandığını belirtmiştir. Aynı zamanda Sachin Jain, dünyanın dört bir yanından yurt dışında çalışmak, yerleşmek veya okumak isteyen göçmenlerin ve öğrencilerin artan “isteklerine” yanıt olarak daha yeni testlerin ortaya çıktığını da eklemiş ve yeni testler ile ilgili güncellemelerin yapılacağını açıklamıştır.

1 1 | Eğitim Her Yerde

PEARSON İNGİLİZCE TESTİNİN EĞİTİMDE VE PİYASADA Kİ DENGESİ

Pandemi sürecinin yaşanmasıyla birlikte yasağın kaldırılmasının ardından yurt dışına taşınmaya yönelik bastırılmış talep, neredeyse tüm İngilizce dil yeterlilik sınavlarına girenlerin sayısında ani bir artışa yol açmıştır. Fakat Pearson İngilizce Testi (PTE) 90 puanlık benzeri görülmemiş bir artış yaşamıştır. 2022 yılı verilerine göre bu konuda Hindistan “küresel büyümede önemli ve güçlü bir rol oynamıştır.

PEARSON Kapsamında Dijitalleşme ve İngilizce Ölçme – Değerlendirme Faaliyetleri

Yapay zekâ destekli testin adaylara esneklik, istedikleri zaman sınava girme kolaylığı ve iki gün gibi kısa bir sürede, hatta bazı durumlarda daha kısa sürede sonuç alma kolaylığı sağladığını iddaa etmektedir.

İronik olarak bakıldığında bu test ilk kez 2009’da başlatıldığı dönemde bu teknoloji odaklı özellikler ciddi bir rekabet olarak görülmemiş ve rekabet ortamında güçlü yönlerini gösterememiştir.  Yetkili ve dil ölçme faaliyetlerin çalışma sürdüren Hampson, artışın güçlü olduğunu ve kamu ve özel kurum – kuruluşların çevrimiçi testin esnekliği hakkında çok şey öğrendiğini belirtmiştir. PTE Akademik, Kanada hükümeti tarafından 2023 yılının Ağustos ayında Öğrenci Doğrudan Akışı (SDS) adayları için kabul edilen dört sınavdan biri haline gelmiş ve işlevini korumuştur.

İNGİLİZCE TESTLERİNDE İLK VE GENEL TESTLERİN TERCİH EDİLMESİ

Öğrenci vizeleri ve daimi ikamet yolları konusunda önde gelen bir danışmanlık firması olan ESS Global’in yöneticisine göre, teknolojinin etkin olduğu sınavlar kolay erişim sunarken, birçok öğrenci hala ilk tercih olarak geleneksel sınavlara girdiğini açıklamıştır. Aynı zamanda öğrencilerin ve kursiyerlerin mevcut sistemden memnun olduklarını fakat daha fazla seçeneğe sahip olmak mutlaka daha fazla eğilime yol açmadığını ifade etmiştir. Öğrenciler ve uluslararası seyahat faaliyetlerinde bulunan insanlar için test seçimi geriye dönük bir entegrasyon olarak kabul edilmektedir.

Sınavların faaliyetleri konusunda en önemli konulardan birisi İngilizce dil sınavının kabulü uluslararası politikalara dayanmasıdır. Konuyla ilgili örnek vermek gerekirse; Birleşik Krallık IELTS’i tercih ederken Avustralya hem IELTS’i hem de PTE’yi kabul etmektedir. Bir öğrenci, tercih ettiği ülkeye göre bir dil sınavına da böylelikle kendisi karar vermektedir.

2 1 | Eğitim Her Yerde

TEST SINAVLARI ÜNİVERSİTE VE EĞİTİM POLİTİKASINA GÜVENMEKTEDİR

Genellikle yeni özelliklere dayalı olarak veya ‘daha kolay’ bir test olarak pazarlanan daha yeni testlerin, pazarlama söylentilerine göre bazı sınav katılımcılarını çekebileceğini, ancak nihai kabulün vize kabul oranlarına göre geldiği küresel pazarda yerini korumaktadır.

Sefa Sezer

İngilizce Öğretmeni / English Teacher

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.