1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

İkigai Felsefesi

İkigai Felsefesi
1

İkigai Japonca bir kavramdır. Kısaca “hep meşgul olarak mutlu olma” demektir. İKİGAİ aynı zamanda bir kitabın adıdır. Bu kitapta uzun uzun İkigai felsefesi anlatılmaktadır. Ben de bu yazıda İkigai adlı kitaptan da istifade ederek hem sizleri kitapla tanıştırmak hem de İkigai felsefesine dair önemli gördüğüm noktalara sizlerin dikkatini çekmeye gayret edeceğim.

Belki de kitapta kendimden bir şeyler buldum, bu sebeple ilgimi çok çekti. Ben de bireysel hayatımda hep bir meşguliyet içerisinde olan devamlı bir şeylerle meşgul olan bir durumdayım. Elbette hayata dair felsefeler de tek doğru olamaz. Hayatı ilgilendiren konular tartışmalıdır ve değişkendir. Sanırım aslolan hayatı adeta bir manalar manzumesi şeklinde yaşamaktır. Herkesin ikigaisi farklı olabilir. Bu yazıyı okuduktan sonra kendi ikigainiz nedir? Diye düşünebilirsiniz.

Japonlara göre herkesin bir ikigaisi vardır. Bazı insanlar kendi ikigailerini bulmuşken bazıları aramaya devam ediyor olabilirler. Kitabımıza göre ikigaimiz içimizdeki derinliklerde saklıdır. Belki de yeni güne başlama nedenimiz ikigaimiz olabilir. Sabah kalktığımızda güne başlarken o güne yüklediğimiz mana nedir? Bu manalar gün gün farklı mı? Buyurunuz efendim kendi kendinize gününüze yüklediğiniz anlamı bir düşünün.

İkigai felsefesinin hayatımıza katkıları düşünüldüğünde net bir şekilde belirlenen doyum, mutluluk ve mana hislerini hayatımıza getirdiğini görürüz. Bu felsefeye göre bir diğer önemli husus insanların emekli olduktan sonra da aktif kalmaya devam etmeleridir. İnsanlar, emekli olma düşüncesinden bağımsız, sağlıkları izin verdiği müddetçe sevdikleri işleri yapmaya devam ediyorlar.

Bu kitaptan öğreniyoruz ki Japoncada “işi temelli bırakmak ”anlamına gelen bir kelime yoktur. Böylece hayata kattıkları ya da yükledikleri anlam çerçevesinde faaliyetlerine kesintisiz devam ediyorlar. Kitapta mavi kuşak bölgesi olarak adlandırılan bölgede uzun ve sağlıklı yaşayan insanların bazı ortak özellikleri şöyle sıralanmaktadır:

  • Beslenme, egzersiz ve hayat amacı edinme
  • Güçlü bir sosyal bağ(iyi bir arkadaş çevresi ve iyi ailevi ilişkiler)
  • Zamanı iyi yönetme
  • Az et tüketimi ve işlenmiş gıda tüketimi
  • Yürüyüş ve özellikle sebze bahçelerinde çalışarak egzersizler yapmak
  • Midelerinin %80 i dolacak kadar yemek tüketimi.

İkigainizi keşfedince onu her gün takip etmek ve beslemek hayatınızı daha da anlamlı hale getirecektir. Hayatın bir amacı olduğunda yaptığınız her şeyde mutlu bir his sizi saracak.

Ne demiştik hepimizin ikigaisi farklıdır, ancak gerçek olan tek şey herkesin bir amaç edinmesidir. Bize anlamlı kalan şeylere bağlı kaldığımızda hayatı dolu dolu yaşar, bağlantı koptuğunda ise umutsuzluğa kapılırız ve mutsuz oluruz.

Modern hayat bizi gerçek kimliğimizden uzaklaştırır. Hayata anlam katacak bir maksattan bizi yoksun bırakır. Para, güç, başarı gibi hususlar günlük yaşamda dikkatimizi dağıtabilir. Bizi sonsuza kadar yaşayacakmış gibi esir alır. Bu geçici hırsların yaşamınızı ele geçirmesine müsaade etmemeliyiz.

Son söz;

Değerli okurlar hem kitabı okurken hem de yazıyı yazarken hayata dair manaların, erdemlerin belki kuralların birçoğunun da ortak olduğunu anlıyoruz. Belki de mesele sadece bilmekle ilgili bir husus değil. Sizler yazıyı okuyunca zaten bildiğimiz şeyler bunlar demiş olabilirsiniz. Acaba sadece biliyor ama hayatımıza adapte etmekte ne kadar başarılıyız. Önemli olan doğruları bilmek değil yapmaktır. İkigai felsefesi üzerinden hayata dair önemli hususlara dikkatinizi çekmek ve farkındalık oluşturmaya çalıştım. Sözlerime ikigai cümlesi ile son veriyorum:

“Hayat çözülmesi gereken bir sorun değildir. Sadece etrafınızda sizi seven insanlar olsun ve sevdiğiniz meşguliyetleriniz ve hayata anlam katan faaliyetleriniz olsun”

 

 

22 0.png1 | Eğitim Her Yerde

     Kaynakça:

 

Francesc, Miralles , Héctor, García; IKIGAI, (Çev. Meltem Uzun).İndigo Kitap, İstanbul,2017

Facebook Yorumları

Teknik Eğitim Fakültesi mezunu ,33 yıllık eğitim yöneticisi, Farklı platformlarda yazılar yazar, "Meslek Liselinin Kariyer Yolu" ve "Eğitimcinin Penceresinden" adlı kitapların yazarı. MstfAslaN Okuyan, düşünen, sorgulayan ve üreten bir "EĞİTİM UZMANI",bir yazar.MstAslN

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (1)

  1. Tutku ile yapılan bir meslek hayatımızın belki de en önemlı ayrıntısıdır.

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.