İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon

İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon İletişim Yayınları’ndan 2014’te çıktı. İyi ki böylesi bir kitabı yazmış diyebileceğim yazarlarımızdan P. Chapaux-Morelli, Psikolojik Şiddet Mağdurlarına Yardım Derneği başkanlığı yapmış. Pascal Couderc ise psikanalist, klinik psikolog ve bağımlılık uzmanı.

Günümüzde kadına yahut görece zayıf olarak algılanana uygulanan bedensel şiddet, malumunuz, ortada. Peki ya duyguları, ruhu ince ince işleyerek zedeleyen ruhsal şiddet? Farkında olmadan hayatımıza buyur ettiğimiz? Sinsi sinsi, adeta görünmez el mekanizmasıyla ruhu delip geçen o yıkım? Hani o bir anda kendinizi neye uğrattığınıza şaşırdığınız? Anladığınızdaysa geç kalmış olduğunuz. Hep aynı insanlar aynı yanılgılar aynı ıssız adamlar aynı ıssız kadınlar aynı boşluklu uzam!.. Uçurumlar, uçurumlar ve uçurumlar. Başında sizsiniz, atlamıyorsunuz fakat düşüyorsunuz. Bir güç sizi arkanızdan itiyor o uçurumdan, iradenize söz geçiremez oluyorsunuz. Boşluğa düşmüş bulunuyorsunuz. Attilâ İlhan’ın Elde Var Hüzün şiirinde dediği gibi “bir boşluğa düşersin bir boşluktan / birikip yeniden sıçramak için”. Narsistik sapkınla bir şekilde yollarınız kesişmişse bu kitabı muhakkak okumalısınız. Bir şeylerin ters gittiğini içiniz bilir de kendinize anlatamazsınız bazen. İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon size kendinize anlatmaya cesaret edemediklerinizi anlatıyor. Sürekli hakaret eden, kendisinde hata aramadan sizi suçlayan, yanındayken artık eskisi gibi hissedemediğiniz, bir yüzünü tanısanız diğer yüzünün belirdiği, tanıdığınızı sandığınız aslında hiç tanıyamadığınız biriyle birlikteyseniz ilâç niyetine bu kitabı ruhunuza sarabilirsiniz… (Ayrılmışsanız ve yokluğunun varlıklı etkisi sizi kuşatmışsa da elbette…) Arka kapak yazısında narsist partner şöyle anlatılmış: “… Narsist partner kendi iktidarını yerleştirmek ve eşini kendi istediği kişiliğe büründürmek için baştan çıkartıcı, kurnazca oyunlara başvurur. Avının kanını sonuna kadar emerek kendisinde eksik olanı çekip alır ve böylece kendisini tamamlar.”

Kitap, narsistin kurbanlarını nasıl manipüle ettiğini ve kanındaki kiri onlara nasıl püskürttüğünü anlatıyor. Aklımda bazı sorular kaldı: Narsistlik de tedavi edilemez mi? Kitaba göre bunun mümkünü pek yok. Dahası böyle insanlarla yakınlaşmanın bizdeki benlik algısını zedeleyebileceğini, ruh olarak bizi aşağı çekeceğini vurguluyor.  Sevgilimiz narsist bir sapkınsa ondan ayrılmışsak bile süregelen etkisinden nasıl kurtuluruz? Cevabı kitabın içinde ayrıntılarıyla yer alıyor. Kurbanların yani narsistin yönelim gösterdiği kişilerin bağımlı bireyler olmaları, manipülasyona boyun eğmelerinin nedeni olarak gösterilmiş. Anne ile bağ da yorumlanmış bu noktada. Bebeklik döneminde annesiyle güvensiz bağlanma gerçekleştirenlerin ileriki hayatlarında bağlanmayla ilgili sorunlar yaşadıkları vurgulanmış. Çeşitli duygusal yıkımların ertesinde insanın kendisini yeniden yapılandırması zor zanaat, kabul. Narsist partnere bağlanan kurbanların eskisi gibi iyi hissedebilmesinin kısa vadede zor olduğunu söylese de kitap, zaman ölümü bile alt edebiliyorken umut hâlâ var demektir. Duygusal şiddete maruz kaldığını hisseden herkesin bu kitabı okumasını  dilerim.

Nasıl olduğunu anlamadığınız kaybolmuşlukla ağırlaşmış bulduğunuz ruhunuzu hafifletmenizi tüm kalbimle dilerim. İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon size bir şeyler fısıldıyor: Narsist bir sapkının yanlış sevgisine maruz kalmış olabilirsiniz. Kitabı bitirince şu şarkıyı dinlemeniz anlamı genişletecektir:

https://www.youtube.com/watch?v=JnMO4cvuQlM

*Bu şarkı benden size gelsin.

Facebook Yorumları
Mavi Tuğba Ateş hakkında 6 makale
Pamukkale Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Okul Öncesi Eğitimi & Psikolojik Danışma ve Rehberlik

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.