İklim Eylem Günü 154 Ülkede 4,4 Milyon Öğretmen ve Öğrenciye Ulaşıyor
0

CLEARWATER, FL | 3 Kasım 2023 – Önde gelen bir iklim eylemi eğitim kuruluşu olan Take Action Global (TAG), 2 Kasım’da, 154 ülkeden 4,4 milyon öğretmen ve öğrencinin birlikte iklim eylemi yapmasının her yıl kutlandığı 4. İklim Eylem Günü’nü düzenledi.

“Heyecan verici olan, bizim gibi insanların uzun bir geçmişinin olması. İnsanlar senden hoşlanır. Öğrenciler, öğretmenler dışarı çıkıp artık yeter diyor. Don’t Look Up’ın direktörü Andrew McKay, “Geleceğimizi kurtarmak ve korumak istiyoruz” dedi. “Şunu unutmayın: Yüksek sesle konuşun. Cesur ol. Ve orada olun.

Efsanevi patenci Tony Hawk, “Büyük bir mücadeleye giriştiğinizin farkındayım; Çağımızın en büyük olaylarından biri: İklim değişikliği. Çoğunlukla yanlış anlaşılan bir şeyi savunmanın nasıl bir şey olduğunu biliyorum. Ancak övgüleri alamıyorsanız, rotayı takip etmeli ve yaptığınız işte bir amaç bulmalısınız. Çünkü bu, sonunda en ödüllendirici çalışmalardan biri olacak.”

İklim Eylem Günü 2023

TAG, dünya çapındaki en geniş öğretmen ve öğrenci ağıyla beş yıldır iklim eğitimi üzerinde çalışıyor. TAG programları, bilgi ve yeşil beceriler geliştirmek için araçlar, kaynaklar ve bağlantılar sunarken, katılımcıların çözümler bulmasına ve birlikte anlamlı eylemlerde bulunmasına yardımcı olur.

Etkinlik sırasında TAG etki örnekleri sundu: öğrenciler 65.368 ton karbon tutumuna eşdeğer olan 2.334.601 ağaç dikti. TAG, Aralık ayında Dubai, BAE’de düzenlenecek ve ilk kez iklim eğitimine ayrılmış bir güne yer verilecek 2023 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP28) öğrenci etkisi örneklerini paylaşacak.

TAG kurucu ortağı Jennifer Williams, her yaş için tasarlanan tam gün ücretsiz çevrimiçi etkinliği tanıtırken.“Dünya çapında gençler iklim değişikliğine tanık oluyor ve harekete geçmek istiyor. Kolektif eylemin gücünü ve küresel düzeyde değişim yaratmada oynadıkları tamamlayıcı rolü anlıyorlar,” dedi.

İklim Eylem Günü

Altı haftalık İklim Eylemi Projesi’nin son etkinliği olan İklim Eylem Günü, iklim eğitiminin önemini ve etkisini tartışmak üzere altı kıtadan liderleri bir araya getiriyor. Etkinlikte öğrencilerin bulgularını ve çözümlerini sergilemeleri ve dünya liderleri, önde gelen iklim bilimcileri ve araştırmacıları, yazarlar, sanatçılar ve aktivistlerin kutlama konuşmaları yer alıyor. Bu yılki etkinlik İrlanda’dan Başkan Mary Robinson, Belçika Prensesi Esmeralda, Tony Hawk, astronot Leland Melvin, UNEP, UNESCO, WWF, NASA, TIME for Kids ve çok daha fazlasını ağırladı.

Başkan Mary Robinson, “Heyecan verici bir yenilenebilir enerjinin, daha sağlıklı, sürdürülebilir bir dünyanın eşiğindeyiz ve bunun nedeni iklim eylemleridir” dedi. “O kadar çok şey oluyor ki, o kadar çok yenilik var ki.”

New York Belediye Başkanı Eric Adams şunları söyledi: “Destekleri ve rehberlikleri için tüm eğitimcilere de teşekkür etmek istiyorum. Gençlerimize moral vermek ve onlara mentorluk yapmak en kutsal sorumluluklarımızdandır” dedi.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı, Ankara Kent Konseyi Başkanı ve ATO Başkan Yardımcısı Sn. Halil İbrahim Yılmaz  İklim Eylem Gününde Türkiye’yi temsil ederek ” İklim değişikliği uzak bir tehdit değil, nerede yaşarsak yaşayalım, hepimizi etkileyen katı  bir gerçektir. Etkisi geniş olup, çevremizi, ekonomilerimizi ve hepsinden önemlisi topluluklarımızı etkilemektedir. Eğitim iklim değişikliğine karşı mücadelemizin temel taşıdır. Farkındalığı artırmanın eyleme teşvik etmenin ve ilham vermenin anahtarıdır. Çevre eğitimini müfredatımıza dahil etmek için çok önemli adımlar atarak, gelecek nesillerin çevre koruyucuları olmaları için ihtiyaç duydukları araçlarla güçlendiriyoruz.” dedi.

İlkadım 23 Nisan Ortaokulunda 6 hafta boyunca öğrencilerimiz İngilizce Öğretmenleri Seçil Sezen rehberliğinde haftalık videolar aracılığıyla keşfetti, beyin fırtınası yaptı, tartıştı, eğlendi, bağlantı kurdu, sunumlar yapıp, bulgularını paylaştı. İklim Değişikliğinin nedenlerini, etkilerini ve çözümlerini her hafta en uzun listeye sundu. Samsun Tema Vakfı İlkadım İlçe sorumlusu Derya Keleş Yılmaz tarafından İklim Değişikliği ile ilgili sunum yapıldı. Samsun Orman İşletme Müdürlüğü ile iletişime geçildi ve fidan temin edildi ve okulumuzun bahçesine ağaç dikildi. Yerel ve küresel sebepleri ve sonuçları hakkında diğer ülke ve kıtalardaki öğrencilerle bağlantı kurup, potansiyel çözümler ürettiler. Proje boyunca bizden desteklerini esirgemeyen Okul Müdürümüz Ramazan Dere’ye teşekkür ederiz.

“İklim eylemi eğitiminin küresel ölçekte iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir rolü var. Ortakları LEGO Group, UNESCO ve BM tarafından desteklenen etkinlik sırasında TAG kurucu ortağı Koen Timmers, öğrencileri bilgilendiriyor, iklim kaygısını ortadan kaldırıyor ve sınıfa empati, yaratıcılık ve problem çözme gibi önemli becerileri kazandırıyor” dedi. Çevre Programı.

Bize bu muhteşem eğitim fırsatını veren Jennifer ve Koen ve TAG ekibine teşekkür ederiz.

Take Action Global Hakkında

Take Action Global (TAG), eğitimciler ve K-12 öğrencileri için iklim eylemi eğitimine kendini adamış, kar amacı gütmeyen lider bir kuruluştur. Geçtiğimiz altı yıl boyunca TAG, İklim Eylemi Projesi ve İklim Eylem Günü aracılığıyla 150 ülkeden 4 milyondan fazla öğrenci ve eğitimciye hizmet verdi. TAG, aralarında BM, WWF, NASA, LEGO, Cartoon Network, Jane Goodall Enstitüsü ve 20 Eğitim Bakanlığının da bulunduğu uluslararası uzmanlar ve dünya liderleriyle ortaklıklar kurdu. TAG, BM tarafından akredite edilmiş bir kuruluştur. TAG’ın İklim Eylemi Projesi, Dünya Ekonomik Forumu’nun 2023 deniz feneridir. TAG aynı zamanda Dünya Günü Organizasyonu ve Gelecek için Cumalar ile birlikte 2022 Dünya Günü İklim Okuryazarlığı Dilekçesinin ortak yazarıdır.

https://www.takeactionglobal.org

 

 

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.