1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

İklim Oluşturan Öğretmen

İklim Oluşturan Öğretmen
0

Öğretmenlerin geliştireceği olumlu ve yapıcı iletişim dili okulun iklimini sevgi ve saygının hakim olduğu bir atmosfere çevirebilir. Bu etki hem öğrencileri hem bütün öğretmenleri hem de okul çalışanlarını olumlu bir şekilde etkiler. Böyle sevecen ve sevgi dolu bir okuldan güleryüzle ayrılan öğrenciler evlerine mutlu ve huzurlu bir şekilde giderek evlerindeki iklimi de olumlu bir şekilde etkiler.

İklim Oluşturan Öğretmen

Uzun yıllar boyunca aşağı yukarı aynı şekilde devam eden hava olaylarına iklim adı verilir. İklim uzun yıllar boyunca devam eden ortalama iklim olaylarına verilen genel bir isim olarak ifade edilebilir. İklim olaylarını oluşturan faktörler çeşitlidir. Bunlar Dünya’nın Güneş etrafındaki hareketleri, Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki hareketi ve yer yüzü şekilleri olarak ifade edilebilir.

Bir yerin yükseltisi, denizlere ve okyanuslara olan uzaklığı da iklim üzerinde belirleyici bir rol oynar. İklim şartları hayatımızı yakından etkiler. İklim şartlarına göre bitkiler ve hayvanların çeşitliliği belirlenir. İnsanlar iklim şartlarına göre yaşam kalitelerini düzenler. İklimler farklılık gösterir. Örneğin Ilıman iklim, ekvatoral iklim, karasal iklim, çöl iklimi, kutup iklimi bu farklı isimlerden bazılarıdır. Dünya’da insanlar en fazla ılıman iklim bölgelerinde yerleşmeyi tercih etmektedir. Eski medeniyetler de ana hatlarıyla ılıman kuşakta bulunmaktadır.

Fiziksel olarak bir doğa olayını ifade eden iklim kavramı şirket iklimi, ev iklimi, okul iklimi, sınıf iklimi gibi farklı anlamlarda da kullanılmaktadır. Okullarımızın açıldığı bu günlerde okul ve sınıf iklimine değineceğiz. Okullarımızın iklimini belirleyen en önemli faktör öğretmendir. Öğretmenler girdikleri sınıfın ikliminin belirleyen güneş gibidir. Güneş ışınları hem aydınlatır hem de ısıtır. Aynı şekilde öğretmen de öğrencileri hem aydınlatır hem de ısıtır.

Öğretmen sınıfında ılıman bir öğrenme ortamı oluşturabilirse öğrencilerin yüzlerinde çiçekler açar. Öğretmen kaşlarını çatarsa güneşin önüne gelen bulutların ışığın gelmesini engellediği gibi öğretmenin şefkatini ve sevgisini gölgeleyebilir. Sınıfın içindeki öğrencilerin sevgi, şefkat, cesaret ihtiyacı güneş ışığına ihtiyaç duyan bitkilere benzetilebilir.

Soğuk iklimlerde bitkilerin güçlükle hayatta kaldığı gibi çocukları buz gibi donduran soğuk atmosferin  hakim olduğu bir sınıf ortamında çiçek gibi çocuklar zor yetişir. Sınıf ortamı ne çöl gibi sıcak, ne kutuplar gibi soğuk olmalı. Aynen bitki ve hayvan çeşitliliğinin arttığı ılıman iklimler gibi mutedil ve ılıman olmalı. Ancak bu sayede çocuklar sevinçle ve neşeyle serbest bir öğrenme ortamında sağlıklı bir şekilde eğitim alarak gelişebilirler.

Okul ikliminin oluşmasında öğretmenin rolü çok önemlidir. Okul müdürü de bir öğretmendir ve bu iklimin oluşmasında belirleyici faktörlerin en önemlisidir. Okul müdürü okul ikliminin oluşmasında eğitim liderliği yapan bir öncüdür. Sabah öğrencileri ve öğretmenleri güler yüzle ve tatlı dille karşılayan bir okul müdürü o günün hava durumuna benzeyen olumlu bir atmosfer oluşturur.

Olumlu bir atmosferin oluşmasında eğitim liderliği yapan bir okul yöneticisinin yapıcı ve olumlu bir iletişim dili geliştirmesi okulda dalga dalga bir sevgi ve saygı atmosferinin oluşmasında domino etkisi yapar. Bu olumlu etki ılıman bir meltem rüzgarının insanı ferahlattığı gibi öğretmenleri ve öğrencileri ferahlatır. Sabah güneşin doğduğu yerleri aydınlatıp ısıttığı gibi lider bir eğitim yöneticisi de sevgi ve şefkatle çevresine bakarak ılıman bir okul iklimi oluşturabilir.

Öğretmenlerin geliştireceği olumlu ve yapıcı iletişim dili okulun iklimini sevgi ve saygının hakim olduğu bir atmosfere çevirebilir. Bu etki hem öğrencileri hem bütün öğretmenleri hem de okul çalışanlarını olumlu bir şekilde etkiler. Böyle sevecen ve sevgi dolu bir okuldan güler yüzle ayrılan öğrenciler evlerine mutlu ve huzurlu bir şekilde giderek evlerindeki iklimi de olumlu bir şekilde etkiler.

Olumsuzu değil olumluyu, kötülüğü değil iyiliği, çirkinliği değil güzelliği, yıkıcılığı değil yapıcılığı, ayrımcılığı değil birleştiriciliği, nefreti değil sevgiyi seçen bir öğretmen bu seçimleriyle okul iklimini yapıcı ve iyi bir yönde etkileyebilir.  Günlük hava olaylarındaki farklılıklar iklimin genel karakterini belirlemez. Bazen şimşek çakıp yağmur yağsa bile kara bulutların arkasından gülümseyen güneş doğduğu yerleri cennete çevirebilir. Her bir öğretmen çocukların içini şefkatle ısıtan bir güneş gibidir.

Facebook Yorumları

1966 yılında Eskişehir’de dünyaya gelen Nadir Çomak, Atatürk üniversitesinde coğrafya (1988) ve sosyoloji (2021) bölümlerini bitirdi. Coğrafya eğitimi alanında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans eğitimini (1993), Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünde doktora eğitimini (1998) tamamladı. Üsküdar Üniversitesinde Aile Danışmanlığı sertifika programını (2020) bitirdi. İstanbul üniversitesinde çocuk gelişimi bölümünde 3. Lisans eğitimini ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Okul Öncesi Eğitimi Bölümünde 2. Doktora eğitimini sürdürüyor. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında öğretmen, yönetici, editör, proje koordinatörü, kitap inceleme uzmanı olarak çalıştı. Farklı üniversitelerde araştırma görevlisi, öğretim üyesi ve daire başkanlığı ve yerel yönetimlerde yöneticilik görevlerinde bulundu. Özel yayınevlerinde yazarlık ve editörlük görevlerinde bulundu. Yurt genelindeki birçok resmi ve özel kurumda eğitim seminerleri verdi ve arama konferansı moderatörlüğü yaptı. Coğrafya eğitimi, okul öncesi eğitimi ve aile eğitimi, öğretmen eğitimi ve kişisel gelişim alanında yayınlanmış kitapları ve makaleleri ve sempozyum bildirileri bulunan Çomak evli ve dört çocuk babasıdır. Yayınlanmış Kitapları: Evimizdeki Elmaslar, Öğrenen Aile, İklim Oluşturan Öğretmen, Mazeret Yok (Gülhane Yayınları), Üstün Yetenekliler Kulübü (Foliant Yayınevi). Verdiği Seminerler:İklim Oluşturan öğrenen Lider Öğretmen, "Mazeret Yok": Sen de Başarabilirsin, Kendini Keşfet ve Kariyerini Planla, Öğrenen Mutlu Aile Olmak

Yazarın Profili

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.