1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

İl Dışı Atamalarda 1. Hizmet Bölgelerine Yeterli Kontenjan Verilmelidir

İl Dışı Atamalarda 1. Hizmet Bölgelerine Yeterli Kontenjan Verilmelidir
0

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Genel Başkanı Sedat DEGER 2018 yılı İl Dışı atama başvurularında öğretmenlerin taleplerini karşılayacak düzeyde tercih listesinde batı illerine bolca kontenjanın açılması istedi

5 Haziran 2018’de il dışı atama başvuruları başlayacak fakat nerdeyse son 5 senedir öğretmenler il dışı atamalarda özellikle batı illerine (1. Hizmet Bölge İlleri) yeterince kontenjan açılmamasından ve yer değiştirememekten yakınmaktadır. Zaten il dışı atamalarda batı illerine kontenjanların hiç açılmaması veya neredeyse hiç yok denecek kadar az açılmasına her sene şahit olur olduk. Bu yüzden öğretmen arkadaşlar da haksız sayılmazlar.

Son yıllardaki il dışı atamada gösterilen okulların listesine baktığımızda batıya birçok alandan kontenjan dahi açılmadığı ya da bazı illerde ise sadece bir ya da iki tane okulun açıldığı rahatlıkla görülmektedir. Nasıl ki il dışı atamaya başvurma hakkına sahip doğuda çalışan Öğretmen sayısının üç beş ile ifade edemiyorsak il dışı atamada da öğretmenlere alanlarında yok denecek kadar az sayıda okul değil bolca kontenjanı açmamız gerekir.

Zorunlu hizmet bölgesinde çakılı kalan öğretmenleri de düşünmek gerek. Hatta batı illerinde çalışan öğretmenler bile  il dışı atamada yeterince kontenjan ayrılmamasından dolayı yer değiştirmeleri imkânsız hala gelmiş durumda. Hal böyle olunca da batı illerinde yaprak kıpırdayamıyor desek yanlış da söylemiş olmayız sanırım. Ortada bir gerçek var ki il dışı atama isteğinde bulunmasına rağmen batı illerine yeteri kontenjan açılmadığı için yıllardır tayin olamayan ve yıllardır olduğu ilde çakılı kalan öğretmenler var. Bir taraftan öğretmenin atama sirkülâsyonunun gerekliliğinden bahsedip bir taraftan da öğretmenin başka ile tayin olma isteğini karşılayamamak, birbiriyle ters düşen olgu ve gerçeklik olarak karşımıza geliyor. Zaten doğuda (2.veya3. Hizmet bölge iller) çalışıp yıllar sonra istediği ile atanmak isteyen öğretmenlerin normal şartlar altında tek yer değiştirebileceği tayin seçeneği il dışı atamadır. İl dışı atamaya çok çok az okul kontenjanın açılması bu defa öğretmenleri mazeret atamasına (eş,sağlık…vb) başvurmaya yöneltmektedir.Biz diyelim gerçekte mazereti olmasa da  sevmeyerek evlilik yapmaları siz deyin normalde yakının sağlık problemini pek de atamaya kullanmayacak olsa da istediği ile gitmek için kullanmak zorunda kalan öğretmenler.Bu paradoksun varlığını bilmeyen sanırım kimse de kalmamıştır diye düşünüyorum. O yüzden öğretmenleri bu ve bunun gibi etik olmayan duruma itmek yerine il dışı atamada mazeret atamalarında olduğu gibi öğretmenlerin atanma ihtiyacını karşılayacak düzeyde bolca kontenjanın açılması bir elzemdir.

Bu arada lafı da açılmışken çözüm olarak arada şunu da söylemeden yapamayacağım.657 sayılı Devlet Memurları Kanununca hak verilmiş olmasına rağmen yıllardır öğretmenlerin atama tercihlerine sunulmayan BECAYİŞ sisteminin artık işlevsel hala getirilmesinin vakti geldi de geçiyor bile. Ayrıca il dışı atamadaki tıkanıklık gösteriyor ki artık isteğe bağlı yer değiştirme işlemlerinin şart ve haklarında iyileştirmelere gidilmesinin zaruret haline geldiğinin kanıtıdır.

İstendikten sonra beyin fırtınası yapıldığında il dışı atama gibi yer değiştirme konularındaki sıkıntılara dönük olarak birçok öneri illa ki ortaya çıkacaktır. Bunlardan birini de şu şekilde söyleyebilirim; özür grubu atamalarında olduğu gibi il dışı atama taleplerini de 2 aşamalı olacak şekilde alınabilir. Bu konuları ilerleyen yazılarımda daha da detaylandıracağım inşallah fakat dediğim gibi bu şekilde özellikle batı illerinin iller arası atama başvurularında ya hiç açılmaması yada çok sınırlı şekilde açılması kanayan büyük bir yara haline geldi. Yoksa il dışı atamalar yapıldıktan sonra ikinci il dışı da istenir, 2.  si yapıldıktan sonra üçüncüsü de istenir bu talepler  böyle devam eder. Bu talepler bile  aslında sorunun ana kaynağını bize gösteriyor. Öğretmenlerin her sene ikinci veya üçüncü il dışı atamayı talep etmelerinin altında yatan en temel sebep yazımın en başından beri vurgu yaptığım gibi  il dışı atamada batı illerine yeterince kontenjanın ayrılmamasıdır. Çünkü istediğimiz kadar sayıda il dışı atama yapılsın her il dışı atamada az sayıda kontenjan verildikten sonra bu kısır döngü hep devam edecektir.

Hatırlayanlar vardır. Bundan önceki yıllarda il dışı atamada birçok ilde kontenjan gösterilmemiş olması karşısında “MEB İl Dışı Atamasında Sanırım Batı İllerini Hayallerde Açmış. Atamanın Kod Adı İl Dışı Fakat MEB Batı İllerini Kapalı Kod Modunda Unutmuş” diye bu duruma ironi yaparak değinmiştim. Öğretmenlerimizin isteği dışında bulunduğu il’de kalması gereken süreden daha fazlasını çalışıp başka ile tayin olamaması bir yerden sonra artık haksızlıktır ve eğitim öğretim kalitesini de düşürür. Maksat öğretmeni tutmak ise teşvik sistemi en yerinde yöntem olacaktır.

Bir tarafta yıllardır batı illerinde çalışanlar bir tarafta yıllardır zorunlu hizmet bölgelerinde çakılı duruma gelmiş il dışı atamayla atanamayan öğretmenler. 2018 Yılındaki il dışı atamada da öğretmenler için aynı hayal kırıklıkları yaşanmasın. Zira yıllardır bulunduğu ilde çalışarak il dışı atama hakkına kavuşan öğretmenin de isteğiyle atanması en doğal hakkıdır.Bu yüzden 2018 yılı İl Dışı atama başvurularında tercih listesine batı illerinde öğretmenlerin taleplerini karşılayacak düzeyde bolca kontenjan açılsın.Yllardır il dışı atamada yeteri kontenjan açılmadığı için yer değiştirmeyen öğretmenlerin bahtı açılsın …

 

Saygılar

Sedat DEGER

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Genel Başkanı                                                         

https://www.facebook.com/sedat.deger.526

https://twitter.com/sedatdeger09

https://www.instagram.com/sedatdeger.sd/

https://www.sedatdeger.com

Facebook Yorumları

Mardin’in Kızıltepe İlçesinde doğan Sedat DEĞER ilk, orta ve lise öğrenimini Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bitirdi. Lisans eğitimini Denizli Pamukkale Üniversitesi'nin Fen ve Teknoloji Öğretmenliği bölümünde aldı. Mezun olduktan sonra sırası ile Hakkari ve Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde görev yaptı. DEĞER ,2012 Yılından beri Muğla’nın Milas ilçesinde öğretmenliğine devam ediyor. Değer’in yazıları birçok eğitim ve memur sitelerince de paylaşılmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.