1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

İlgili Babaların Hızlı Öğrenen Bebekleri

İlgili Babaların Hızlı Öğrenen Bebekleri
0

Bir çalışmaya göre, ilgili babaların yaşamın ilk birkaç aylarında kendileri ile etkileşimi varsa bebekler daha hızlı öğreniyor. Araştırmacılar, bebeklerin gelişmesinin erken evrelerinde aktif bir erkek rolünün bulunmasının, iki yaşına geldiklerinde bilişsel testlerde daha iyi performans göstermelerini sağladığını buldu. Imperial College London, King’s College London ve Oxford University araştırma ekibi, bulguların erken baba katılımının değerini gösterdiğini belirtti. İşaretlerin en geç üç ay sonra görülebileceğini söylediler.

Çalışma, bir annenin çocuğun bilişsel gelişimine olan etkisinin önemi için “zorlayıcı destek” olduğunu söyledi ancak artık baba-bebek etkileşimleri ve gelişim arasındaki ilişki üzerinde daha fazla ilgi vardı. Daha önceki çalışmalar, erkeklerin, “daha uyarıcı, güçlü” bir stile sahip olma, çocuğun risk alma ve arama eğilimlerini teşvik etme eğiliminde olduğunu ve bu da bilişsel gelişimini kolaylaştırabileceğini bulduklarını belirtti.

İlgili Babalar

Araştırmanın amaçları doğrultusunda, babalar, üç aylık bebekleri ile oyuncaksız yerde bir çantada üç dakika çocuğa oynuyor ve çocuğun ikisi arasında bir kitap okuma oturumu sırasında yine video oynuyordu. Videolar, eğitilmiş araştırmacılar tarafından bağımsız olarak değerlendirildi ve babalara etkileşimleri üzerinde derecelendirmeler yapıldı. İki yaşındayken, bebeklerin bilişsel gelişimi, renkleri ve şekilleri tanımak gibi görevleri içeren testlerde ölçüldü. Araştırmacılar, 128 babanın verilerini analiz etti ve – gelir ve yaş gibi faktörleri hesaba katarak – erkeklerin bebekleri ile üç ayda meşgul olma dereceleri ile bu çocukların testlerde nasıl puana gittiği arasında pozitif bir ilişki buldu. İlgili babalar arasındaki pozitif bağlantı ve daha yüksek test puanları, çocuğun cinsiyetineyi göre eşit derecede olduğu görülmüştür. Ancak babaları, babadan bebeğe etkileşimlerde daha fazla çekilen ve depresif davranış sergileyen çocuklar bilişsel testlerde daha düşük puan aldı.

Infant Mental Health Journey adlı dergide yayınlanan çalışma sonucunda şu sonuca varılmıştır: “Muhtemelen bebeğe uzak babalar, bebekleriyle iletişim kurmak için bebeğin sosyal öğrenme deneyimini azaltmak için daha az sözel ve sözsüz stratejiler kullanıyorlar. Daha geri çekilen babalar, çocuğun bilişsel becerilerini etkileyebilecekleri daha az uyarıcı bir sosyal çevre sağlayabilir. Araştırma direktörü Prof. Paul Ramchandani, baba-çocuk ilişkilerinin neredeyse iki yıl sonra pozitif olarak bilişsel gelişimini üç ay gibi kısa bir süre önce bile tahmin edebilecelini, bu nedenle muhtemelen sonraki gelişim için oldukça anlamlı bir sonuç olduğunu ve bunun daha önceden gösterildiğini belirtti.

King’s College London’dan Dr. Vaheshta Sethna, iki yaşında bir kitap oturumu sırasında duyarlı, sakin ve az endişeli babalarla etkileşen çocukların dikkat, problem çözme, dil ve sosyal beceriler de dahil olmak üzere daha iyi bilişsel gelişim gösterdiklerini bulduklarını belirtti. Bunun okuma aktivitelerinin ve eğitim referanslarının bu çocuklardaki bilişsel ve öğrenme gelişimini destekleyebileceğini ortaya koyduğunu ekleyen Sethna; babaların erken çocukluk döneminde çocuklarıyla daha olumlu etkileşime girmelerinin önemini vurguladı.

Çalışma, Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmanın ardından, ebeveynlik yapmayı kucaklayan kendine güvenen babaların, ergenlik çağından önce davranış sorunları sergileyen çocuk sahibi olma ihtimalinin daha düşük olduğunu bulmuştur. Bu araştırma, bir erkeğin doğumdan hemen sonra babalık tavrının önemini göstermektedir.

Yazının orjinali için tıklayınız

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.