1. Anasayfa
  2. İyi Örnekler

Samsun-İlkadım 23 Nisan Ortaokulu İklim Eylem Projesi 2023 Katılımcısı

İklim Eylemi Projesi 2023

İlkadım 23 Nisan Ortaokulu İklim Eylem Projesi 2023 Katılımcısı Oldu
0

İklim Eylem Projesi, ABD merkezli, kar amacı gütmeyen bir eğitim olan Take Action Global tarafından 149 ülkede 2.700.000 öğretmen ve öğrenciyi kapsayan ücretsiz, küresel bir eğitim projesidir. Proje, öğrencilerin iklim krizini özgün yollarla öğrenmelerine ve çözümleri çevrimiçi olarak yaymalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Red and White Colorful Chinese New Year Writing Worksheet 3 | Eğitim Her Yerdeİklim Eylemi Projesi, öğretmen ve öğrencilerin çevre konularında işbirliği yapmasına olanak tanıyan 6 haftalık ücretsiz bir projedir. Proje kapsamında sınıflar iklim değişikliğinin nedenlerini ve etkilerini keşfederek çözüm geliştirme ve harekete geçme fırsatı buluyor.

Bu proje Kraliçe II. Elizabeth, Dr. Jane Goodall, dünya liderleri ve 16 ülkedeki Eğitim Bakanlıkları tarafından desteklenmektedir. Geçtiğimiz yıllarda proje, aralarında National Geographic, BBC ve CNN’in de bulunduğu 45 ülkenin medyasında yer aldı.

Öğretmenler küresel bir topluluğun parçası olacak, rozetler ve sertifikalar alacak. Öğrenciler de sertifikalar alacak.İklim Eylemi Projesi, küresel bir ağaç dikimi olan PlantED’i içeriyor. Uygulamamız öğrencilerin ve öğretmenlerin etkilerini takip etmelerine olanak tanır.

İlkadım 23 Nisan Ortaokulunda 6 hafta boyunca öğrencilerimiz İngilizce Öğretmenleri Seçil Sezen rehberliğinde haftalık videolar aracılığıyla keşfetti, beyin fırtınası yaptı, tartıştı, eğlendi, bağlantı kurdu, sunumlar yapıp, bulgularını paylaştı. İklim Değişikliğinin nedenlerini, etkilerini ve çözümlerini her hafta en uzun listeye sundu. Samsun Orman İşletme Müdürlüğü ile iletişime geçildi ve fidan temin edildi ve okulumuzun bahçesine ağaç dikildi. Yerel ve küresel sebepleri ve sonuçları hakkında diğer ülke ve kıtalardaki öğrencilerle bağlantı kurup, potansiyel çözümler ürettiler.

Akranlarının videolarını izlediler, öğrenme daha gerçekçi hale geldi. Canlı çevrimiçi etkileşimler yaşandı. TEMA Vakfı Samsun İlkadım İlçe Sorumlusu Derya Keleş Korkmaz ‘’ İklim değişikliği ile mücadele için yapabileceğimiz şeyler günlük yaşamımızdaki alışkanlıklarımızı değiştirerek ya da yeni alışkanlıklar edinerek doğayı koruyabilmektir. Küçük adımlarla dünya için büyük etkiler oluşturabiliriz .Böylece çevreyi, doğayı , iklimi koruyabilir bu değişikliklerin hızını yavaşlatabilir ve yaşadığımız gezegenin yaşam için gerekli sistemlerini koruyabiliriz.’’ dedi ve öğrencilerimize İklim değişikliği ve yaşam değişimi konulu sunuyu yaptı .Öğrencilerimiz Tema Samsun İl Temsilciğinin düzenlemiş olduğu ‘’Meşe Palamudu Toplama’’ etkinliğine katıldılar.

Okul Müdürü Ramazan Dere ‘’ İklim Hareketi Projesi kapsamında öğrencilerimiz iklim değişikliğinin nedenlerini ve etkilerini keşfederek çözüm geliştirip ve harekete geçme fırsatı buldular. Öğrencilerimizin gerçek dünyadaki sorunlara çözüm bulma, eleştirel düşünme, işbirliği ve empati gibi becerileri gelişti. İklim değişikliği ve etkilerine ilişkin davranışları ve bakış açıları değişmeye başladı. Farklı ülke ve kıtalardaki öğrencilerle çevrimiçi toplantılar aracılığıyla bağlantılar kurup, çözümler ürettiler. Bu da öğrencilerin yaşam tarzı ve tüketimini etkilemektedir. Bize bu muhteşem eğitim fırsatını veren Jennifer ve Koen’a teşekkür ederiz.

Dr. Jennifer Williams, İklim Eylem Projesi: “Eğitimci topluluğumuz, herkes için iklim eğitimini desteklemek için bir araya geldi. Öğrencilerin bilgiye, fikirlere ve gezegen için harekete geçme fırsatlarına erişmelerini sağlamaya kararlıyız ve bugün bu Mükemmellik Okulları tüm dünyaya öncülük ediyor.” ifadelerin kullandı.

Koen Timmers “Gençlerin iklim değişikliği hakkında bilgi edinmekten fazlasını yapma kapasitesi var. Hepsi çözümler üretebilir, küçük adımlar atabilir ve başkalarına yaşam tarzlarını değiştirmeleri için ilham verebilir. Sonunda, öğrencilerin davranışlarının ve toplumun zihniyetinin değişmesi krizi çözmek için çok önemli olacak.”dedi.

Bu hafta 2 Kasım İklim Eylem Günü’nde dünyaca ünlü uzmanlar Tony Hawk, Başkan Mary Robinson, Prenses Esmeralda ve astrono gibi web seminerleri sırasında uzmanlıklarını paylaşacak. Her yıl birbirinden değerli dünyaca ünlü konuklarla final programımızı yaptığımız İklim Eylemi Projemizin bu yıl Türkiye yi temsil edecek onur konuşmacımız Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı ve ATO Başkan yardımcısı Sn Halil İbrahim Yılmaz olacaktır.

2023 İklim Eylem Günü’nde bize katılmayı ve biletinizi almayı unutmayın.
http://climateactionday.net
https://www.climateactionproject.org/

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir
pexels-pavel-danilyuk-7944064

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.