İngilizce Gününün Tarihi ve Önemi – 2
0

İngilizce günü ilk olarak 2010 yılında Arap dili günü, Çin dili günü, Fransız dili günü, Rus dili günü ve İspanyolca dili günü ile birlikte kutlanmaya başlanmıştır. Bu diller Birleşmiş Milletlerin 6 resmi dili olarak yer almakta ve her birinin bu dillerin tarihi, kültürü ve başarıları hakkında farkındalık yaratmak için tasarlanmış özel bir gün olarak kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletlerin yapmış olduğu son çalışmaya göre, İngilizce dil günü, William Shakespeare’in hem doğum hem de ölüm yıl dönümü olarak kutlanıp ve anılmaktadır. Böylelikle İngilizce günü, Birleşmiş Milletlerin Küresel İletişim İdari Birimi tarafından 2010 yılında başlatılan bir girişim ve gelişim programı sonucu ortaya çıkmıştır. Bu girişim, Birleşmiş Milletlerin altı resmi dili için her bir gün olarak ayrı ayrı belirlenmiştir. Birleşmiş Milletlerin dil günlerinin çok dilliliği ve kültürel çeşitliliği kutladığı sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple Birleşmiş Milletler genelinde altı resmi dilin hepsinin eşit kullanımını teşvik ettiği gözlemlenmektedir.

İngilizce dilinin geçmişten günümüze kadar sürece baktığımız zaman, Cermen kabilelerinin Keltçe konuşan Britanya’yı işgal edip dillerini yanlarında getirmeleriyle 5.yy.’da temeli meydana gelmiştir. Bunun üzerine İskandinav Vikingleri de istila edip dilleriyle birlikte yerleşerek 1066’da günümüzdeki Fransa’sından William I kral olmuş ve Norman-Fransızca mahkemelerin ve resmi faaliyetlerin dili olarak kullanılmaya başlamıştır. Alt sınıflar İngilizceyi kullanmaya devam ederken, üst sınıflar Fransızca konuşmaya devam etmesinden ötürü insanlar ilk başta birbirlerini anlayamamışlardır. Fakat Fransızca İngilizce dilini yavaş yavaş etkilemeye başlamıştır. Literatürden elde edilen bulgulara göre tüm İngilizce kelimelerinin  % 45’i Fransızca kökenlidir. Shakespeare’in zamanında artık modern İngilizce gelişmiş, matbaa icat edilmiş ve insanlar “doğru yazım ve kelime” dağarcığı üzerinde anlaşmaya başladığı dönem yaşanmıştır.

1 1 | Eğitim Her Yerde

Birleşmiş Milletler tarafından ilan edil dil günleri:

  • Arapça –> (18 Aralık)
  • Çince –>  (20 Nisan)
  • İngilizce –> (23 Nisan)
  • Fransızca –> (20 Mart)
  • Rusça –>  (6 Haziran)
  • İspanyolca –> (23 Nisan)

Yukarıda belirtilen dillerin gün olarak her birinde tarihe, kültüre ve başarılara yönelik farkındalık ve saygıyı arttırmak için yapılan manevi açıdan önemli bir değerdir.

Önemi açısından; İngiliz dili, Orta çağ döneminde ortaya çıkmış ve adını bir Batı Germen kabilesi olan Angles’tan almıştır. Yaklaşık 1500 yıl önce bu dili konuşan sadece üç kabile bilinmektedir. Bugün, en önemli ve yaygın olarak konuşulan dilde konuşanların sayısı, dünyadaki diğer herhangi bir dile kıyasla kat kat artmaya devam etmektedir. Genellikle en karmaşık dil olarak da bilinen İngilizce şu anda iki milyardan fazla insan konuşmakta ve 75’ten fazla ülke İngilizceyi resmi dilleri olarak kabul etmektedir.

Amaç olarak; İngilizce dil günü ile birlikte çok dilliliği ve kültürel çeşitliliği kutlamak ve ayrıca örgüt genelinde 6 resmi dilin eşit kullanımını teşvik etmektir. İngiliz dilinin tarihi ve başarıları hakkındaki farkındalığı sağlamayı, artırmayı ve bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. İş, uluslararası bankacılık ve havacılığın ana dili olan İngilizce, aynı zamanda sosyal medyada ve internette en çok kullanılan dil olarak kabul edilmektedir. Bilimlerde, araştırmalarda ve çalışmalarda baskın dil olarak kullanılması ve makalelerde hem ana dil hem de ikinci dil olarak kullanılmaktadır. Böyle işlemlerde genelde ikinci dil olarak İngilizce seçilmektedir.

İngilizce Günü

23 Nisan tarihi bir “İngiliz dili günü” olarak seçilmiştir.  Aynı zamanda bu tarih, efsanevi söz ustası “William Shakespeare”in ölüm tarihidir. Aynı zamanda Shakespeare İngilizce diline binden fazla kelime eklemiştir.

İngilizce’de en kısa, en eski ve en yaygın kullanılan kelime Idır. ‘I am.’ İse İngilizcedeki en kısa tam cümledir.

İngilizce’deki en uzun kelime: “pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconyosis.”

Yukarıdaki kelime özellikle bir yanardağdan çok ince silika parçacıklarının solunmasıyla bulaşan bir akciğer hastalığını ifade eden bir kelimedir.

3 1 | Eğitim Her Yerde

Yaklaşık 37 tiyatro eseri ve 154 sonesi ile William Shakespeare, İngiliz dili üzerinde büyük bir etki yaratmıştır. Shakespeare “Soneler” söz konusu olduğunda gerçekten de son derece iyi bir yere sahiptir. Bu nedenle, Birleşik Krallıkta Shakespeare’in oyunlarını da kapsayan birçok yoğun İngilizce kurslarını görmemiz ve tanımamız da mümkün kılınmaktadır. Böylelikle İngilizce dilini temelden anlatırken “Shakespeare sözleri ve Shakespeare şiirleri” ifadesini kullanmadan dilin öneminden bahsedemezdik. Shakespeare’in bugün konuştuğumuz İngilizce üzerinde derin bir etkisi olduğunu global süreçte görmeye devam ediyoruz. Bu sebeple, Shakespeare’in eserlerini yakından incelemenin de İngiliz dil, edebiyatı ve kültürünün önemli bir parçasıdır.

Sefa SEZER

İngilizce Öğretmeni

Facebook Yorumları

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.