İngilizce Sokağı

Ağrı’da bulunan Güzel Sanatlar Erol Parlak Lisesinin İngilizce öğretmeni Sabriye Akman, uygulamalı eğitim ve İngilizceyi birleştirerek okulun koridorunda bir “İngilizce Sokağı” yarattı. Okulun koridorunu adeta bir sokak haline dönüştürebilmek için öğrencilerinden yardım alan Akman, bu sokakta temsili olacak şekilde hastane, kütüphane, banka, otel ve havalimanı gibi çeşitli mekanlar oluşturdu. Görselliğe ve karşılıklı diyaloğa önem veren bu konseptte, öğrencilerin dikkatini çekerek onlara yabancı dili, yaşayarak öğrenircesine sevdirmek ve bol bol konuşma pratiği yapmaları için bir alan oluşturdu. Minik bir şehrin sokağını andıran bu yerde haftanın belli günleri öğrenciler birbirleriyle diyalog halinde İngilizce pratiği yapıyorlar. Bu sayede kendi inşa ettikleri sokakta İngilizceyi daha iyi anlama ve konuşma imkanına sahip olmuş oluyorlar.

BU PROJEYİ HER OKULA TAŞIYALIM

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faruk Tekin projenin çok başarılı olduğunu beyan etti ve muhakkak diğer illerdeki okullarda da olması gerektiğine dikkat çekti. Bu tür uygulamalarla İngilizce konuşabilmenin zorluğunun ortadan kalkacağına ilişkin şu yorumlarda bulundu: “Çocukların günlük yaşamda karşılaşabileceği tüm ortamlar aslında burada oluşturulmuş. Çocuklar burada İngilizce konuşarak hem kendilerini geliştiriyor hem de pratik yapıyor. Aslında bu sınıf içerisindeki İngilizce ders eğitiminin dışında böyle bir uygulamanın yapılmış olması çok büyük bir farkındalık ve çok güzel bir uygulama. Öğretmenimi ve okul idaremi bu anlamda tebrik ediyorum. Uygulamayı tüm okullarda yaymak istiyoruz.”

“YABANCI DİLİ YAŞAYARAK ÖĞRENDİLER”

Projeyle ilgili konuşan İngilizce öğretmeni Sabriye Akman ise bu uygulamayla öğrencilerin derse olan ilgilerini çekmek ve yabancı dil seviyelerini arttırmak olduğunu söylerken ekledi: “Bu sokakta öğrencilerimizin her ay oluşturduğu postane, hastane, sinema, kafe, otel ve havalimanları gibi yerler var. Bu yerlerde çocuklar kendilerini İngilizce olarak ifade etme şansı yakaladı. Dili yaşayarak öğrendiler diyebiliriz.” Ayrıca sokağın görselliğinden kaynaklı olarak öğrencilerin dikkatini çektiğini ve merak edip baktıkça daha kolay ve çabuk öğrendiklerini anlattı.

ÖĞRENCİLER DE ONAYLADI

Sabriye Akman’ın öğrencilerinden Rübaye Yorulmaz da proje sayesinde İngilizceyi sevdiğinin ve arkadaşlarıyla İngilizce konuşabilmenin verdiği mutluluğu anlattı. Projeden önce arkadaşları ve kendisinin yeterli İngilizce bilgisinin olmadığını ve ön yargıları olduğunu anlatan Yorulmaz, projeyle birlikte bunu kırdıklarını ve artık İngilizce konuşurken ne kadar keyif aldıklarını söyledi. Öte yandan diğer öğrencilerde İngilizce Sokağından geçtikçe gördükleri kelimelerin daha akılda kalıcı olduğunu ve ezber yeteneklerini arttırdığını vurguladılar.

PROJEYİ YAPAN BAŞKA OKULLAR DA MEVCUT

Kırşehir’in Profesör Doktor Erol Güngör Ortaokulunda da hayırseverlerin desteği ile oluşturulan bu sokak “eğiten ve öğreten” olarak , öğrencilerin İngilizceyi daha rahat öğrenmesini sağlıyor. Bu sokakla ilgili konuşan İngilizce öğretmeni: “Bir resim bin kelimeye bedeldir sözünden yola çıktık çünkü günümüzde çocuklar bir dili öğrenirken sıkılıyorlar. Okullarımızı ve derslerimizi daha zevkli hale getirirsek öğrencinin bilgisi daha kalıcı hale gelecektir.” diye konuştu.

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.