1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

İngilizce’de Kısaltmalardan Kaçmayın!

Günümüzde öğrenciler kısaltmaları neden kullanmıyor? Bu durumu düzeltmek için sınıf ortamında neler yapabiliriz? Kısaltmaları kullanmalı mıyız?

İngilizce’de Kısaltmalardan Kaçmayın!
0

Bugünlerde öğrencilerimden çoğu, kısaltma kullanılan bir metinde (They ’ve) yerine (They Have) demeyi tercih ediyorlar. Bunu siz de fark ettiniz mi? İngilizce konusunda daha ileri seviyede olan öğrenciler bile bunu tercih ediyor ve sanırım bunun sebeplerinden biri uzun formu söylemenin rahatlığı, özellikle kısa formlar telaffuz edilirken kısa süreli duraksamalar gerektirdiği için (could’ve) gibi. Bu durum telaffuzda çetrefilli bir durumdur. Ayrıca, uzun formdaki kelimeler daha kolay anlaşılır, çünkü kısa formda telaffuz hataları yaptığınızda anlaşılması bazen güç olabilir.

İngilizce kısaltma

Yine de öğrencilerimiz kısaltmalardan kaçmamalıdır. Çünkü kısaltmalar gündelik hayatın bir parçasıdır ve konuştuğumuz dildeki gündelik kullanımları tekrar etmek ve pratiğini yapmak bu işin anahtarıdır. Aşağıda kısaltmaların bir listesini paylaşıyorum. Kısa ve uzun formlar var ancak bir öğrencinin ne kadar pratiğe ihtiyacı olduğuna bağlı olarak alıştırmaları düzenleyebilirsiniz. Evet, sınıfta ders esnasında böyle bir durumla karşılaşınca da örnekler verebilirsiniz, ancak ders esnasında kendimi bazı kısaltmaları doğru hatırlayamıyorken buluyorum. Bu yüzden her daim başvurabileceğiniz çalışma kağıtları paylaşıyorum. Hatta içerisinde kısaltma dolu bir okuma metni bile var.

drills-for-contractions_handout-1 (1)

NOT: Okuma metni için ChatGPT kullandım ancak sonuçlarını çok beğenmedim:

“I’m sorry you’re feeling down. Regret is a tough emotion to handle. It’s like a heavy weight on your chest that you can’t seem to shake off. You might be thinking, “I shouldn’t have done that” or “I wish I hadn’t said that”. It’s easy to get stuck in those thoughts, but don’t let them bring you down. You’ve gotta remember that everyone makes mistakes and it’s okay to mess up sometimes. Don’t beat yourself up too much over it, alright? You’ll get through this.”

Bu metni çalışma kağıdı içerisindeki metinle karşılaştırabilirsiniz. ChatGPT bana ilham alma konusunda çok yardımcı oldu, ki zaten bir metin yazmak için hepimizin ihtiyacı olan şey ilham değil midir? Ayrıca Microsoft Word aracı olan ‘Editor’ kısmını online içeriklerle benzerliğini sorgulamak için kullandım ve %0 benzerlik olduğunu söyledi.

Ayrıca, bu gibi benzeri aktiviteleri oluşturmak için ChatGPT gerçekten öğretmenlerin kullanması ve yararlanması gereken bir kaynak. İstediğiniz konuda istediğiniz şekilde ve sayıda aktivite ve etkinlik hazırlattırabiliyorsunuz (daha sonra kendiniz de kontrol etmek şartıyla) ve bunların üstüne birtakım eklemeler yapıp sınıfınıza sunabiliyorsunuz. Öğrencileriniz ödev yapmak için bu aracı kullanıyor olabilir ancak bu araç sizin kullanımınıza da açık. Neden yararlanmayalım? Powerpoint’ten bir oyun hazırlayıp (kim milyoner olmak ister?) sorularını ChatGPT’den yazdığım sınıflar da oldu ve çok pratik bir araç. Bunları söylemeden de konuşmamı bitirmeden edemedim. İngilizce öğretmenliği sayısız zenginlik ve araçlarla dolu bir vadi ve bunların hepsinden yararlanmak kesinlikle sizin elinizde. Ancak dikkat edin her şeyi birebir almayın yoksa kendi fikri olmayan yaratıcılığı düşük olan öğretmenlerden biri olursunuz. Sevgiler!

Facebook Yorumları

İzmirde İngilizce Öğretmeniyim. Hayatım boyunca eğitimin bitmeyen bir şey olduğunu ve kendimizi eğitime adamanın önemini yaymaya çalışan birisiyim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.