1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

İnovasyon ve Yaratıcılık İçin Öğrenme

İnovasyon ve Yaratıcılık İçin Öğrenme
0

inavasyon 1 | Eğitim Her Yerde

Öğrenme ortamı bugün nasıl değişiyor? Eğitim sistemindeki ana eğilimler nelerdir? Siz ve kurumunuz geleceğe hazır mısınız?

Öğrencilerinizin öğrenme yolculuğunu hazırlamak için neye ihtiyacınız var ? Şu anda liderlik etmekte olduğunuz öğrenme deneyimlerinin dönüşümünü kolaylaştırabilecek araçlara erişiminiz var mı? Öğrenme stilleri ve süreçleri bu araçlardan yeterince yararlanıyor mu?

İnovasyon ve yaratıcılık adına yukarıda bahsettiğimiz soruların cevabını bulabilmemiz öğrencilerimizi 21. Yüzyıl becerilerine uygun yeterliliklerle buluşturmamız adına son derece önemli diye düşünüyorum.

İnovasyon genel olarak yeni fikirler, şeylere bakmanın yeni yolları ve değeri olan yeni yöntemler veya ürünler olarak düşünülebilir.” Eğitimde inovasyon, yeni öğrenme yollarını ve öğrenilenleri göstermenin yeni yollarını içerir. Öğretmenin öğrenciye neyin önemli olduğunu ve neyin ezberlenmesi gerektiğini söylemesi yerine, öğrenme deneyimi öğrenciye odaklanır. Öğrenci bilgiyi kendi başına veya işbirliği yoluyla nasıl kavrayabilir? Öğrenci, materyali bir testte öğretmene geri vermek dışında öğrendiklerini nasıl gösterebilir? 

İnovasyon ve yaratıcılıkYaratıcılığı, öğrencilerin alternatifleri keşfetmelerini, fikirler üzerinde beyin fırtınası yapmalarını, çözümler üretmelerini, mevcut paradigmaları yeniden düşünmelerini ve yeni bilgiler yaratmalarını sağlayan bir dizi beceri” olarak tanımlayabiliriz. Eğitimde, öğrenciler kalıpların dışında öğrenip düşünebildikleri ve bildiklerini yeni yollarla gösterebildikleri zaman yaratıcılık gösterilir. 

 

Örnek: 

gezgincocuk yaraticilik inovasyon kreatif 3 | Eğitim Her YerdeÖzel eğitim öğrencilerime farklı öğrenme deneyimleri yaşatmaya çalıştım. Suyun döngüsel süreciyle ilgili simülasyonları çevrim içi olarak araştırdık, uygulamalı deneyleri hem sınıfta hem de ailelerle işbirliği içinde evlerinde yaptık ve bilim merkezine saha gezileri yoluyla öğrenmeye kendimizi kaptırdık. Ardından su döngüsü üzerinden ortak konuşma, ortak çalışma ve grup tartışmalarını dahil ettim. Bunlar, whtsaapp, padlett gibi sanal bir platformda yorum yapmanın yanı sıra sınıfta sözlü tartışmalar şeklindeydi .Öğrencilerimin materyali farklı şekillerde anlayıp anlamadıklarını test etmek adında ufak talimat ve yönlendirmelerle :Canva, Wordwall, Kahoot, vb. araçlarla öğrendiklerini sadece testlerle değil projelerle de (grafiklerle) gösterebilmeleri için fırsat sağladım. , (videolar, afişler, powerpoint), yazılı ödevler  (kağıt veya çevrimiçi).Öğrencilerimin yenilikçi ve yaratıcı düşüncelerini ifade etmelerine, araştırma yapmalarına, çevrimiçi araçlarla tanışmalarına v kullanmalarına  fırsat verince ortaya keyifli ve kalıcı bir öğrenme deneyimi ortaya çıktı.  

 

web20teknolojisi | Eğitim Her Yerde

Eğitimcilerin öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için uyum sağlamaları gerektiğini düşünüyorum. Artık bu kadar çok şey çevrimiçi olduğuna göre, yenilikçi olmak ve günümüzün öğrencilerinin ilgisini çekmek için çevrimiçi araçları kullanmak mantıklı. Bu kadar çok araç ve kaynak mevcutken, öğretirken yaratıcı olmak çok ulaşılabilir. Öğrencilerdeki yaratıcılığa, bildiklerini seçtikleri bir formatta göstermelerine izin verildiğinde de kolayca erişilebilir. 

 

Facebook Yorumları

Sertaç Hindistan 1975 yılında İzmit’te doğdu. Ellinci yıl İlkokulu, İzmit Ortaokulu, İzmit Lisesi Lisesi, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması bölümünden 2001 yılında mezun oldu. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimler Enstitüsü’nde Eğitim Yönetimi alanında yüksek lisans öğrencisidir. Öğretmenlik hayatına 2002 yılında Ankara Yenimahalle Gazi Osman Paşa İlköğretim Okulunda’ Özel Eğitim Öğretmeni olarak başladı. 2005 yılında Kanuni İş Okuluna Özel Eğitim Sınıf öğretmeni olarak atandı. Almanya, Danimarka da Özel eğitim Okulları ve İspanyada Kapsayıcı Eğitimle ilgili Erasmus Projelerinde görev aldı. 2008 yılından itibaren İzmit Nuh Çimento Özel Eğitim Meslek Okulunda görevine devam etmektedir Ayrıca SODİMER Öğretmen İcra Kurulu Üyeliği,Samsung Türkiye - Habitat işbirliğinde yürütülen Solve For Tomorrow projesinde Mentörlük, ÖRAV ve Öğretmen Ağı elçiliği, Yuvam Dünya ve Let Do İt Türkiye çevre gönüllülüğü ile ilgili görevleri de yürütmektedir.Evli ve 2 çocuk sahibidir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.