1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Kağıt Çöp Değildir.


0

Okullarımızın kapanması yaklaştıkça atık kağıt ve kitapları okullarımız geri dönüşüme kazandırmaya başladı. 1 ton atık kağıt toplayarak geri dönüşüme kazandırdığımız zaman yaklaşık 17 tane yetişkin ağacı kesilmekten kurtarmış oluyoruz. Lütfen bu konuda daha da duyarlı olalım. Son yıllarda mevsimlerdeki değişkenlikleri yaşayarak görüyoruz. Bunun nedeni küresel ısınma, doğanın dengesinin bozulması diyerek kolayca bahane, sebep bularak işin içinden çıkıyoruz. Peki! kim bu doğanın dengesini bozan? Kim olacak, elbette doğadan en çok faydalanan biz insanlar. İnsanoğlu hem doğadan en çok faydalanan, hem de ona en çok zarar veren canlı maalesef. O zaman hep birlikte gelin duyarlı olalım ve doğayı; havasıyla, suyuyla, toprağıyla, ağacıyla koruyalım onu. Dedelerimizden ödünç aldığımızı, gelecek kuşaklara tertemiz miras bırakmamız gerektiğini sözde değil özde gösterelim.

Geçen bir facebook sayfasında 8. sınıf mezun sınava hazırlanan gençlerin konuşmalarını okudum gerçekten çok üzüldüm.

– Arkadaşlar LGS sınavı bitsin bütün kitapları, testleri yakacağım. Kim benim gibi düşünüyor?

– Ben.

– Ben de.

– Ben de kanka …

– Aynı benim düşüncem.

Yapmayın gençler. Biz sizlere nasıl daha temiz bir doğa bırakırız diye düşünürken sizler böyle düşünemezsiniz?

Memleket konularına bu kadar duyarsız olamazsınız. Siz daha yolun çok ama çok başındasınız. Hangi liseye giderseniz gidin orada da kağıt size lazım olmayacak mı? Ya da hayatın her hangi bir aşamasında kağıt lazım olmuyor mu? O zaman onları geri dönüşüme kazandırmak varken neden yakalım ki? İçlerinden duyarlı bir kaç genç karşı çıkmıyor değildi. Ben inanıyorum ki onlar da aynı şekilde düşünecek ve kağıtların çöp olmadığını mutlaka göreceklerdir.

Taşrada Yozgat-Sorgun Bahadın Şehit Ali Akdoğan Ortaokulu olarak kırsal bir kasaba okulunda olan öğrencilerim arkası yazılmamış kağıtlar sehven atıldıysa, atık kağıt kutusundan alıp arkalarına yazarlar. Yine bizler okulumuzda bütün kağıtların arkasına da yazarız. Yıl sonunda da okulumuz da atık olan kağıtları toplar geri dönüşüme kazandırarak yerine yeni kağıtlar alırız. Bizim öğrencilerimiz evlerindeki, komşularındaki atık kitap ve kağıtları bile okulumuza getirerek geri dönüşüme kazandırırlar. Buradan bütün öğrencilerimi canı gönülden tebrik ediyorum. Aynı duyarlılığın ülke genelinde dalga dalga yayılmasını temenni ederken; ağaçlarımız kesilmesin, ormanlarımız yok olmasın, ülkemiz çöl olmasın ve erozyondan korunalım diyorum. 10 ton atık kağıt 170 yetişkin ağaç kurtarıyor. Hiç de zor değil. Değil mi?

Selam ve sevgilerimle.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.