Kanada’da Dil Eğitimi
0

Yurtdışında lise, lisans ve lisansüstü eğitim için birinci kriter tabii ki de dil yeterliliği. Kanada‘nın Toronto şehrindeki dil eğitimi hakkında sizlere bahsedeceğim.

Son zamanlarda yurtdışı eğitimine oldukça talep arttı. Yaş sınırı olarak da alt sınırlara indi. Daha önceki yıllarda lisans ve lisans sonrası eğitim için yurtdışı imkanları düşünülürken, günümüzde lise eğitimi için de yurtdışı imkanları değerlendirilmeye başlandı. Ekonomik avantajların yanı sıra anadil olarak da birinci dili İngilizce olan ülkeler daha çok tercih edilenler arasında.

Günümüzde dil yetersizliği kariyer planlaması açısından oldukça engel teşkil etmesi aileleri daha küçük yaşlarda dil becerilerini desteklemek ve akademik anlamda da yatkın oldukları branşı daha sağlıklı keşfetmek ve yönlendirmek için yurtdışı eğitimine yönlendiriyor. Bu anlamda Kanada da tercih edilen ülkeler arasında. Tercih edilen ülkelerin sosyal anlamda da bireye özgürlük katması ve geliştirici olması önemlidir. Dolayısıyla Amerika kıtasında Avrupa standartlarında bir ülkede yaşamak oldukça cazip.

Lise, lisans ve lisansüstü eğitim için birinci kriter tabii ki de dil yeterliliği. Kanada‘nın Toronto şehrindeki dil eğitimi hakkında sizlere bahsedeceğim. Özellikle gidilecek ülkede hoş karşılanmak çok kıymetli. Kanadalılar bu anlamda oldukça hoşgörülü ve yardımsever insanlar ayrıca ülkenin suç oranı yok denecek kadar az bu da oraya ilk defa giden birinin adaptasyonunu olumlu yönde etkiliyor.

Dil eğitimi

Kısa süreli dil eğitimleri için her bütçeye uygun kurslara ulaşmak mümkün. Kurslarda genel anlamda interaktif olarak dersler işlendiği için genel İngilizce için bütçe göz önünde bulundurularak tercih edilmesi kötü eğitim alınacağı anlamına gelmez. Akademik anlamda lisans ve lisansüstü eğitim için İngilizce eğitimi alacak olanlar üniversitelerin dil kurslarını tercih etmeleri daha avantajlı olacaktır. Kısa sürede dil yeterliliğiniz olması gerekiyorsa eğitim esnasında sizden istenen dil puanını TOFEL, IELTS sınavları gibi başvurulacak okulların kabul ettiği sınavlara girerek daha öncesinden puan almanız mümkün ama, yeterli vaktiniz varsa gittiğiniz üniversitenin dil kursunu bitirmeniz dahilinde o üniversitelerden daha kolay kabul almanız mümkün. Oradan alacağınız bitirme sertifikası ile kabul alabileceğiniz gibi ayrıca ülkemiz üniversitelerinde de uygulandığı gibi üniversite dil sınavlarına girerek üniversite kabulünü almakta daha kolay olacaktır.

Kanada’da ve dünya genelinde adından bahsettiren York Üniversitesi dil okulu hakkında bilgi verecek olursak, beginner seviyesinde başlayarak 2 ayda bir kur bitirme sınavları ile kur atlamanız mümkün. Kurs başlangıcı 1B olarak başlayıp 1A, 2, 3, 4, 5A, 5B olarak devam edip bitmektedir. Her kur süresi ise 2’şer aydır. Akademik anlamda disiplinli bir şekilde eğitim veriliyor. Özellikle makale yazmak, sunum yapmak, her aksanda konuşulanları anlayabilmek ve fikrini sözlü beyan edebilmek oldukça önemli. Her ne kadar özel kurs statüsünde paralı eğitim olsa da sertikayı hak edenin aldığını söylemek mümkün. Her kur bitiminde istenen sunumlar ve makale ödevleri yapılıp teslim ediliyor. Disiplinli bir sistemle dil eğitimi almak istiyorsanız tercihinizi York Üniversitesi dil kursundan yana kullanabilirsiniz.

Kanada’nın bir diğer dünyada adından söz ettiren, önemli üniversitesi University of Toronto yani Toronto üniversitesi dil okulundan bahsedecek olursak. Burada kurlar 1,2,3,4,5 olarak devam edip her kur 3 er ay şeklinde ilerlemektedir. York Üniversitesine nazaran daha az ödevli ve daha az disiplinli bir okul olduğunu söylemek gerekir. Yoklama sınırı çok göz önünde tutulmadan kur içerisindeki performanstan daha çok kur bitime sınavı ile kuru geçmek mümkün ama kuralcılık yönünden daha az kuralcı olması kötü eğitim verdiği ve muadillerinin gerisinde olduğu anlamına gelmez. Her türlü akademik anlamda ingilizce kursu bitiren bir kişi eğitimini tamamladığı zaman iyi derecede makale yazabilir, makaleleri anlayabilir ve sunum yapabilir düzeyde olmaktadır. Üniversite kurslarını tercih ederken de hangi üniversitede devam etmek istediğiniz önemli, bu kriterleri gözeterek tercihinizi yapabilirsiniz. Universite dil kursları ise ortalama aynı bütçelerdedir. Dolayısıyla diğer kriterleri göz önünde bulundurmanız da fayda var.

Kanada’da dil eğitimi almak, bireyler için okul ve kurs kaliteleri açısından oldukça avantaj sağlayacaktır. Çok kültürlü ülke oluşu ile de dil eğitimi ile birlikte bir çok kültürü deneyimlemeniz dil eğitiminizi daha da keyifli hale getirecektir. Ayrıca fiziksel olarak da doğal güzelliği bozulmamış tabiatı ile de dikkat çekici bir ülke. Yurtdışı eğitimi düşünüyorsanız listenize eklemeniz gereken ülkelerden biri de Kanada olmalı.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.