Karantinalı Akıllı Yazılar

Bugün sizinle buluşmak için hafta içinden yazı yazıp hazırlık yapmadığım için son anda sizin ilginizi çekecek önemli bir konuda yazı yazmakta ciddi güçlük çekiyorum. Her zaman, herhangi sıradan bir yazı yazmak istemeyişimden dolayı daha iyi ve nitelikli yazılar yazmaya çalışıyorum.

“Hangi konuda bir yazı yazayım” diye haberlere bakıyorum. Bazen bir haber ya da sokakta gördüğüm bir detay uzun yazılar yazmama yardım edecek kadar işimi kolaylaştırmaktadır. Sokakta ilham verecek bir detay görmemişsem bu sefer haberlere bakıyorum. Gündemde bilgim dâhilinde ilgimi çeken bir konu varsa o konu üzerine yazmaya çalışıyorum. Bilmediğim bir konu veya sözcük varsa onu da öğrenip en doğru bilgi ile yazı yazmayı tercih ediyorum.

Açtığım bir haber sitesinde ”İstanbul’da Şarbon” başlığı altında dört kişinin tedavi altına alındığını ve etlerin geldiği şirketin karantinaya alındığı yazıyordu. Detayları okuyunca yetkililerin olayın kontrol altına alındığına dair açıklamaları vardı. Olayın geçtiği yerin etrafındaki 10 km alandaki hayvanların da aşılanacağı bilgisi verilmişti. Haberin altındaki okur yorumlarına bakınca da “bunlar ithal hayvanlardan geliyor” veya “hepsi Amerikan oyunu” gibi çeşitli yorumlar vardı. Ben de bu haberle birlikte bu yazıyı karantina altına almam gerektiğini düşünerek başlığını “karantinaya alınmış akıllı yazılar” yazdım. Böylece yazının sınırlarını belirlemiş olduğumu düşünmemin bunda önemli bir etkisi olduğunu inkâr edemem…

Bu yazıyı karantina aldıktan sonra “diğer haberlere de bir bakayım” dedim. Nitekim baktım da! Bu haberin hemen altında “Gri listede yer alan terörist öldürüldü” haberi dikkatimi çekmişti. Ona bakmak istedim ama bulamadım. Teröristlerin de aranan listelerinin olup başlarına ödül konuşması da terörle mücadeleye önemli bir ivme kazandırdı. Devamında haberleri gezerken “İstanbul emniyetinde yeni atamalar” haberini gördüm. Ardından “dünyanın 170’i aşkın ülke ve bölgesinde faaliyet gösteren Dünya devi Huawei Türkiye’de akıllı şehir kuracak!” haberi dikkatimi çekti. Samsun Büyükşehir Belediyesi, Turkcell ve Huawei ile akıllı şehir işbirliği protokolü imzalamışlar. Bize de hayırlı olsun demek düşer.

Hayatımızda akıllı telefonlar, akıllı evlerden sonra akıllı şehirler de gündeme girmeye başladı. Fakat bu yazıyı yazarken bir TV kanalında bir program dikkatimi çekti. Yetişkin bir bayanın diğer bir yetişkinle 3 yıldır ilişkisi olduğunu söylemesi dikkatimi çekti. Düşününüz lütfen “evli, nikâhlı veya nişanlıyız” demiyor üç yıldır beraberiz diyor. Bunun da normalmiş gibi algılanıyor olması maalesef çocuklarımız için de bizi fazlasıyla endişelendiriyor olması gerekiyor. Çocuklarımızı medyanın doğrudan ve dolaylı olumsuz etkilerinden korumak için onları da mı karantinaya almak gerekir diye düşünmüyor değilim?

Ben de karantinaya aldığım bu yazıyı da akıllı yazılar grubuna dâhil ettim! Akıllı yazılar üzerine de ciddi ciddi düşüneceğiz artık sanırım! Selam ve dua ile.

Facebook Yorumları
Kerim CANDAN hakkında 66 makale
İlk, orta ve üniversite öğrenimini Konya’da tamamladı. 2002 yılında Selçuk Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Beyşehir Bahçelievler Kasapoğlu İlköğretim Okulu ve Bozkır Lisesinde Psikolojik danışman ve Rehberlik Öğretmeni olarak görev yaptı. Vatani görevini 2005 yılında Siirt 3 üncü Komando Tugayı Rehberlik Danışma Merkezinde Sağlık Teğmen olarak tamamladı. Halen, Meram Rehberlik Araştırma Merkezinde Özel Eğitim Bölümünde görev yapmaktadır. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yüksek lisans tez çalışmasını tamamlamıştır. Çocuk gelişim ve zeka testleri uygulayıcı eğitimi, aile eğitimi gibi seminer ve kurslara katılmıştır. Konya İl Emniyet Müdürlüğünün “Toplum ve Güvenlik Güçlerinin iletişimi” temalı AB projesinde görev almış ve çeşitli Avrupa Ülkelerine proje ve çalışma ziyaretlerinde bulunmuştur. Evli ve 4 çocuk babası olan Candan, ilk olarak Bozkır Postası gazetesinde yazarlığa başlamış olup, sonrasında da, Konya Hâkimiyet Gazetesinde, aile, toplum, eğitim ve çocuk psikolojisi üzerine pazartesi günleri köşe yazıları yazmaktadır. “EBEVEYN NOTLARI” ve "KENDİME RAĞMEN BEN" adlı yayınlanmış kitapları bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.