Karmaşık Konuları Sanal Laboratuvar ile Zihinlerde Resmetmek

 

Fen Bilimleri dersi konularına baktığımızda bazen öğrenci gözünde karmaşık görülebilmektedir. Bazen de sözel olarak anlatılmak istenen öğrencilerde farklı anlamlara çekilerek kavram yanılgılarına dönüşebilmektedir. Daha sonrasında bu kavram yanılgılarını düzeltmek ise uzun bir süreç almaktadır. Bu anlamda öğrencilerin konuları anlamasını kolaylaştırmak ve doğru kavramalarını desteklemek adına dersinizi bazı uygulamalar ile destekleyerek işleyebilirsiniz. Aynı zamanda Bozkurt ve Sarıkoç, 2008, ”Fizik Eğitiminde Sanal Labortuvar, Geleneksel Laboratuvarın Yerini Tutabilir mi?” adlı araştırmalarında şu sonuçları elde etmişlerdir: Uygulama öncesi aynı düzeyde oldukları kabul edilen deneysel grupların son-test sorularına vermiş oldukları yanıtların analizi sonucu elde edilen bulgular, sanal laboratuar grubu lehine bulunmuştur. Analiz sonuçlarına göre, sanal laboratuar grubu, geleneksel laboratuar grubuna göre oldukça başarılıdır. Başarı farkının, uygulanan sanal laboratuar yönteminden ileri geldiği düşünülmektedir. Ayrıca sanal laboratuar uygulaması sırasında yapmış olduğumuz gözlemlere göre, öğrencilerin bireysel olarak çalışmalarının, konulara karşı ilgisini arttırdığı ve onların kendi kendilerine öğrenmelerinde büyük etkisinin olduğu görülmüştür.

Bu yönde yapılacak sanal laboratuar uygulamalarıyla öğrencilerin, geleneksel laboratuar yöntemiyle öğrenebilecekleri ve keşfedebilecekleri kavramları, daha ucuz maliyetlerle, daha kısa zamanda öğrenebileceklerini söyleyebiliriz.

Örneklere bakacak olursak Colorado Üniversitesi’nin geliştirmiş olduğu PhET similasyonları dersleri daha aktif hale getirebilmektedir. Uygulama içerisinde fizik, kimya, biyoloji, yer bilimleri ve matematik adına bir çok similasyon bulunmaktadır. Burada bulunan similasyonları kullanarak öğrencilere teorik bilgi vermeden bireysel ya da grup olarak teorik bilgileri kendilerinin keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Aşağıda similasyonlardan bazı örnekler paylaştım, https://phet.colorado.edu/tr/simulations sitesini inceleyerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Facebook Yorumları
Elif ÇİLEK
Elif ÇİLEK hakkında 8 makale
Fen Bilimleri Öğretmeni Hacettepe Üniversitesi Yeni Nesil Öğretmen, STEM, Maker hareketi, İnovasyon, Robotik, Kodlama, Drama, Oyunlaştırma, Arttırılmış gerçeklik

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.