Karmaşık Konuları Sanal Laboratuvar ile Zihinlerde Resmetmek

Fen Bilimleri dersi konularına baktığımızda bazen öğrenci gözünde karmaşık görülebilmektedir. Bazen de sözel olarak anlatılmak istenen öğrencilerde farklı anlamlara çekilerek kavram yanılgılarına dönüşebilmektedir. Daha sonrasında bu kavram yanılgılarını düzeltmek ise uzun bir süreç almaktadır. Bu anlamda öğrencilerin konuları anlamasını kolaylaştırmak ve doğru kavramalarını desteklemek adına dersinizi bazı uygulamalar ile destekleyerek işleyebilirsiniz. Aynı zamanda Bozkurt ve Sarıkoç, 2008, ”Fizik Eğitiminde Sanal Laboratuvar, Geleneksel Laboratuvarın Yerini Tutabilir mi?” adlı araştırmalarında şu sonuçları elde etmişlerdir: Uygulama öncesi aynı düzeyde oldukları kabul edilen deneysel grupların son-test sorularına vermiş oldukları yanıtların analizi sonucu elde edilen bulgular, sanal laboratuvar grubu lehine bulunmuştur. Analiz sonuçlarına göre, sanal laboratuvar grubu, geleneksel laboratuvar grubuna göre oldukça başarılıdır. Başarı farkının, uygulanan sanal laboratuvar yönteminden ileri geldiği düşünülmektedir. Ayrıca sanal laboratuvar uygulaması sırasında yapmış olduğumuz gözlemlere göre, öğrencilerin bireysel olarak çalışmalarının, konulara karşı ilgisini arttırdığı ve onların kendi kendilerine öğrenmelerinde büyük etkisinin olduğu görülmüştür.

Bu yönde yapılacak sanal laboratuvar uygulamalarıyla öğrencilerin, geleneksel laboratuvar yöntemiyle öğrenebilecekleri ve keşfedebilecekleri kavramları, daha ucuz maliyetlerle, daha kısa zamanda öğrenebileceklerini söyleyebiliriz.

Örneklere bakacak olursak Colorado Üniversitesi’nin geliştirmiş olduğu PhET simülasyonları dersleri daha aktif hale getirebilmektedir. Uygulama içerisinde fizik, kimya, biyoloji, yer bilimleri ve matematik adına bir çok simülasyon bulunmaktadır. Burada bulunan simülasyonları kullanarak öğrencilere teorik bilgi vermeden bireysel ya da grup olarak teorik bilgileri kendilerinin keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Aşağıda simülasyonlardan bazı örnekler paylaştım, https://phet.colorado.edu/tr/simulations sitesini inceleyerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Facebook Yorumları
Elif ÇİLEK ATAMAN hakkında 21 makale
Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Öğretmenliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Farklı okullarda Fen Bilimleri Öğretmenliği görevi yaptı. Şuan aktif olarak eğitim teknolojileri uzerine faaliyet gösteren bir Ar-ge şirketinde görev yapmaktadır. Bir cok konferansa katılarak sunum ve atölye gerçekleştirdi. Stempd'nin Türkiye ayağında İstanbul elçiliği görevini yürütmektedir. Ayrıca çeşitli girişimlerde gönüllü olarak yer almaktadır.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.