1. Anasayfa
  2. İyi Örnekler

Kayseri’de Meslek Lisesinden Sosyal Sorumluluk Alanında Örnek Proje

Kayseri’de Meslek Lisesinden Sosyal Sorumluluk Alanında Örnek Proje
0

Kayseri’de Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ‘nde örnek bir proje yapıldı.

Kocasinan İlçemizde birçok projeye imza atan İlçemiz Kız Meslek Lisesi öğrencileri bu sene de yine önemli bir projeyi çevresindeki kurumlara da fayda sağlayacak şekilde hayata geçirdi.

Okul yönetiminin değişmesi ile sosyal sorumluluk alanında yapılan faaliyetler hız kazandı.

Bu dönem yine bir projeleriyle gündeme gelen okulumuz öğretmenleri bu kez de ‘Bugünkü Emeğim Yarınki Geleceğim’ projesiyle takdir topluyorlar.

Kocasinan ilçesine bağlı Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde bir araya gelen öğretmenler, veliler için takı tasarlıyor. ‘Bugünkü Emeğim Yarınki Geleceğim’ adı altında başlatılan projede bin veliye ulaşılması hedefleniyor. Proje iki ayaktan oluşmaktadır. Birinci ayağı anne ve kızlarını aynı ortamda buluşturarak takı tasarımı kursu, ikinci aşama ise gösteri gurubu oluşturmak.

Projenin birinci ayağının kursunu veren, El Sanatları Öğretmeni Saime Güngör; “ Birer anne ve öğretmen olmamız nedeniyle yaptığımız takıları neden başka insanlara öğretmeyelim diye düşündük. Bu işten ekmek kazanmalarını sağlamak düşüncesiyle yola çıktık” dedi.

Okul Müdürü Bülent Doymuş proje hakkında şu açıklamalarda bulundu; “ Okulu yaşayan sosyal bir varlık olarak düşünerek buradan hareketle çevresi ile uyum içerisinde sosyal projeler gerçekleştirmeyi amaçladık. Okul  bünyesinde Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanında eğitim gören öğrencilerden, devamsızlık problemi ve davranış sorunları olan çocukların, anneleri ile birlikte el sanatları kursuna katılımlarını sağlayarak, aileleri ile olan ilişkilerinin gelişmesi, ailenin çocuğunun eğitim hayatına daha aktif katılımı, üretkenliğin artırılması, kendi yeteneklerinin farkına vararak geleceğe yönelik olumlu farkındalık oluşturmaları ve bu arada bahse konu sorunların proje kapsamında önüne geçildiğini görmek bizi oldukça memnun etti. Öğrenci başarısında ailenin rolü yadsınamaz, bu sebeple okulu; veli, öğrenci ve çevresi ile ahenk ile kaynaştırmayı hedefledik. Şükür bunu başardık ve çok güzel dönütler aldık. Bu projede emeği olan okulumuz öğretmenlerine teşekkürü borç bilirim.”

Proje kapsamında takı tasarım kursu alan öğrenci velisi ; “ Ben bu yaşta tekrar öğrenci oldum. Bize bu imkanları veren okul müdürümüze ve öğretmenlere çok teşekkür ediyorum. Boş vakitlerimizde bu takıları tasarlıyoruz komşularımız ile. İlerleyen zamanda bu ürünlerin satışını yaparak aile bütçemize katkı sağlamayı düşünüyorum.” Dedi.

Projenin ikinci ayağında ise Çocuk gelişimi öğrenci ve öğretmenlerinin  okulumuzda oluşturduğu drama, palyaço ekibi ve gösteri ekibi  ‘Bugünkü Emeğim Yarınki Geleceğim’ sloganıyla Kocasinan ilçesinde bulunan Gözüakçalar ilkokulu, Orhangazi ilkokulu, Doğuş ilkokulu, Erkilet Emel Mehmet Tarman Çocuk Hastanesine gidilerek eğitici, öğretici, eğlenceli drama, animasyon, çocuk tiyatrosu ve çocuk oyunları içeren gösterilerimizi sunduk. Bu sayede okulun ilçede tanıtımı yapıldı.

Etkinliklerimize ilçemizde faaliyet gösteren Sümer Orta Okulu anasınıfı bölümü, Şerife Bacı Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Anaokulu öğrencilerini okulumuzda ağırladık. Bir gün boyunca aynı çatı altında eğitim gören öğrenciler erken yaşta işbirliği yapmayı öğrendiler. Ayrıca okulun diğer alanlarını da gezen misafir okul öğrencilerine okulumuza eğitimi verilen alanlar tanıtılarak erken yaşta meslek danışmanlığı yapılmış oldu.

meslek

31786472 10156284848178320 5446353809360027648 n | Eğitim Her Yerde

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.