1. Anasayfa
 2. Değerlendirmeler

Kitap Okumanın Gelişimsel Etkileri

Kitap Okumanın Gelişimsel Etkileri
0

Çocuğun zihinsel ,duygusal ve sosyal gelişiminde kitabın rolü çok büyüktür. Kitap okumak farklı dünyalara açılan kapıları aralamanın en iyi ve keyifli yoludur. Hiç göremeyeceğimiz yerleri görmek, şahit olamayacağımız hikayelerin içerisinde yaşamak, en doğru bilgilere ulaşmak adına en güzel adımdır. Düzenli kitap okumak insanların günlük yaşantısındaki konuşmalarına, diksiyonuna, kurduğu cümlelerin anlamlarına oldukça katkı sağlar. Bilgiyi ve bilgi sahibini sessizce yüceltir ve tanıtır.Kitap; fikirleri ,duyguları ve hayalleri yayar.Kitap bilgiyi yaygınlaştırır. Hayatımızın en büyük hazinesidir kitaplar. 

kitap okumaKİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANILIR ?

Kitap okumanın oldukça fazla yararı var. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için şu yollar izlenebilir. 

 • İşe doğru kitap seçerek başlamalı 
 • Kitap ,ince ve okuyucunun zevkine uygun olmalı 
 • Basit ve akıcı dili olmalı 

Her gün belirli bir süre aksatmadan kitap okumak mutlaka bir alışkanlığa dönüşecektir. Araştırmalara göre bir davranışın alışkanlık haline gelme süresi 21 gündür. En az 21 gün boyunca düzenli olarak yapılan eylemler alışkanlığa dönüşür. 

ETKİLİ OKUMA YÖNTEMLERİ NASIL OLMALIDIR ? 

Kitap okumaktan keyif alabilmek için öncelikle okuma amacı belirlenmeli ve amaca uygun kitap seçilmelidir. Örneğin okumanın amacı bir konu hakkında bilgi almaksa o konuyu inceleyen kitaplar seçilmelidir.Yahut keyifli saatler geçirmek için öykü veya romanlar tercih edilebilir. Böylece amaca uygun okuma gerçekleşmiş olur.İkinci adım ise kitabın ana başlıklarını ve kitapta geçen anahtar konuları anlamaktır. İçindekiler ve önsöz kısmını okumak bu konuda yardımcı olabilir. 

kitap okuma

KİTAP OKUMANIN FAYDALARI NELERDİR ? 

Her gün belirli bir süre aksatmadan kitap okumak mutlaka alışkanlığa dönüşecektir. Her bireyin odaklanma süresi ve rutini farklı olduğundan okuyucunun kendine göre belirleyeceği bir süre boyunca her gün okumak kısa sürede olumlu sonuç verir. Örneğin 10 dk ile başlayıp yavaş yavaş süreyi arttırmak faydalı olacaktır. Okumayı alışkanlık haline dönüştürmek için her daim yanında kitap bulundurmak alışkanlığı kazanmasını sağlayacaktır. Böylece metro, otobüs ulaşım araçlarında ya da boş kalınan her anda okuma fırsatı bulunabilir. İstikrarlı olmak en önemli basamaktır.Hiçbir sebeple rutin bozulmamalı, okumaya boşverilmemeli, mutlaka kitap okumak için zaman ayrılmalı. Okuma alışkanlığı akademik başarıyı arttırdığı gibi sınavda da hızlı düşünme ve doğru soru çözme durumunda da önemli etkiye sahiptir. Kitap okuyarak kelime dağarcığımızı arttırabiliriz. Okuma alışkanlığı zihnin kapasitesini arttırdığı  gibi anlam ve düşünce gücünü de geliştirecektir. 

           KİTAP OKUMAK ; 

 • Zihnin dinlenmesini sağlar
 • Okumak, yazılı ve sözlü ifade yeteneğini geliştirir 
 • Kitaplar uzmanlığı arttırır 
 • Bilgi birikimini arttırır 
 • Psikolojik ve çevresel olarak stresten uzaklaştırır
 • Kişinin yaratıcılığını arttırır
 • Kişinin problemlere karşı pratik şekilde çözüm bulmasını sağlar
 • Genel kültür düzeyini arttırır
 • Zeka kapasitesini arttırır 
 • Empati yeteneğini geliştirir 
 • Yaratıcılığı arttırır 
 • Odaklanmayı kolaylaştırır ve güçlendirir 

PEKİ KİTAP OKUMANIN İŞ HAYATINDAKİ OLUMLU ETKİLERİ NELERDİR ?

Kitap okuma alışkanlığı kazanmış olan kişi,fonksiyonel düşünme becerilerine sahiptir. Görev ve sorumlulukları yerine getirme konusunda oldukça başarılıdır. Kurum içinde önüne çıkabilecek engelleri problem çözme yeteneğini kullanarak kolayca aşabilir. Yaratıcı düşünme gerektiren görevleri en kısa sürede tamamlayabilir. Topluluk önünde sunum yapma konusunda profesyonel davranırlar. Aynı zamanda bireysel ilişki kurma konusunda da başarılılardır.

Keyifle Okuyacağınız 10 Kitap Önerisi

Kürk Mantolu Madonna-Sabahattin Ali

1984-George Orwell

Sineklerin Tanrısı-William Golding

Yabancı-Albert Camus

Kırmızı Pazartesi-Gabriel Garcia Marquez

Dönüşüm-Franz Kafka

Uçurtma Avcısı-Khaled Hosseini

Satranç-Stefan Zweig

Şeker Portakalı-Jose Mauro De Vasconcelos

Körlük-Jose Saramago

Facebook Yorumları

Sosyolog🌏💻Rehber Öğretmen📚 Aile Danışmanı , Kurum Müdürü. Eğitime dair her şey . Defaatle ...

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.