1. Anasayfa
  2. Teknoloji Eğitimi

Kodlama Sınıflara Nasıl Giriyor?

Kodlama Sınıflara Nasıl Giriyor?
0

Cook, “Kodlama, her devlet okulunda bir zorunluluk olmalı” dedi.

Beyaz Saray’da teknoloji liderlerinin toplandığı hafta,  Apple’ın CEO’su olan Timothy D. Cook,  Başkan Trump’a, devlet okullarının ulusun ihtiyaçlarına daha iyi nasıl hizmet edebileceği konusunda bir mesaj verdi. Cook, “bugün ihtiyaç duyduğumuz becerilerdeki büyük eksikliği” çözmeye yardımcı olması için hükümetin öğrencilerin bilgisayar programlamayı öğrenmesini sağlamak için rol almaları gerektiğini söyledi.

Apple’ın şefinin eğitim görevi, sadece okullardaki dersleri kodlamak için en son teknolojiye dayanan şirket oldu. Ancak Trump’ın desteği olmadan bile Silikon Vadisi zaten gündemi geliştiriyor. Büyük ölçüde sektörün desteklediği kar amacı gütmeyen bir grup olan Code.org’un pazarlama becerisi sayesinde.

Code.org, 2012 yılında Facebook ve Airbnb’de ilk yatırımcı Hadi Partovi ile Zappos ve Dropbox’da ilk yatırımcı ikiz kardeşi Ali Partovi tarafından kuruldu. Grup, önce kodlama dersleri için kitlesel talebi harekete geçirmek için bir viral video kullanarak ün kazandı. Şimdi Code.org’un amacı, ABD’deki her devlet okulunda bilgisayar bilimini öğretmektir.

Teknolojiyle yönlendirilen dünyamızda Hadi Partovi, bilgisayar bilimi öğrencilerin okuma, yazma ve matematik kadar önemli hale geldiğini savunuyor. “Şifreleme en az fotosentez kadar temel oluyor” dedi.

Bilgisayar bilimi, yabancı mühendislere aşırı bağımlı hale gelen Amerikan teknoloji şirketleri için de gereklidir. Trump’ın, göçü sınırlama çabaları, Code.org’un Amerikalılar için kod öğretme gündemini endüstri için daha cazip hale getiriyor.

Code.org, kısa bir süre içinde Microsoft, Facebook, Google ve Salesforce ile birlikte bireysel teknoloji yöneticileri ve vakıflar’dan 60 milyon dolar topladı. Partovi, 100 milyondan fazla öğrencinin katılmış olduğu”Hour of Code” etkinliğinde ücretsiz tanıtım kodlama dersleri hazırlarken, iki düzine devletin eğitim politikalarını ve yasalarını değiştirmelerini sağladı.

Bu arada Code.org, Silikon Vadisi eğitim reformu için yeni bir prototip olarak ortaya çıktı: Eğitim politikası değişikliklerine iten, müfredat geliştiren, çevrimiçi kodlama dersleri sunan ve öğretmenleri eğiten bir sosyal medyaya merak uyandıran varlık – neredeyse her yönüyle eğitim tedarik zinciri.

EBay kurucusu Pierre Omidyar ve eşi Pam tarafından başlatılan, Code.org’a 5.5 milyon dolar kazandıran bir hayır kurumu Omidyar Network’ün ortağı olan Amy Klement, “Çok yönlü bir yaklaşımı var. Benzersiz ve çoğaltmayı çok istediğim bir model.” dedi.

Ancak Code.org’un çok seviyeli etki makinesinin, kamu okullarının kendi çıkarlarını sağlamasında yeterli olup olmadığı sorgulanıyor. Michigan Devlet Üniversitesi’nde siyaset biliminde yardımcı doçent olan Sarah Reckhow “Eyalet yasama mensubu olsaydım, kesinlikle nedenlerini merak ederdim. İşiniz için ihtiyaç duyduğunuz beceri seti olan bir beceri setinde kamu yatırımlarını görmek istersiniz.” dedi.

44 yaşındaki Bay Partovi, öğrencilere kendisinin ve destekçisinin başarılı olmasına yardımcı olan aynı becerileri geliştirme fırsatı vermek istediğini söyledi. Ailesiyle birlikte Birleşik Devletler’e bir çocuk olarak İran’dan göç etti, Harvard’da bilgisayar bilimi eğitimi aldı ve daha sonra 800 milyon dolar karşılığında Microsoft’a ortak olarak kurduğu bir ses tanıma firmasını sattı.

Partovi, “Bu rüyaya, Amerika’nın okullarından birinde iseniz, o alana girebileceğinizi bile söylemediklerine göre daha az erişilebilirsiniz” dedi.

Buna rağmen, bazı endüstri çıkarlarını kabul etti. “Eğer teknik bir şirkette çalışıyorsanız, mühendisleri kiralamak ve korumak son derece zor” dedi.

Code.org şimdi ücretsiz çevrimiçi kodlama dersleri ve daha kapsamlı bilgisayar bilimleri müfredatının en büyük sağlayıcılarından biridir. Partovi, 57 binin üzerinde öğretmene ayrıca eğitim atölyeleri de sundu dedi.

Code.org’un yükselişi, Amerikan ana ve orta okullarını bilgisayarlar ve öğrenme uygulamaları ile yeniden oluşturmak için daha büyük bir teknoloji endüstrisi baskısı ile çakışıyor. Bu pazarın, 2020’de 21 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Apple geçen yıl, Swift Playgrounds adlı ücretsiz bir uygulamayı, şirketin 2014 yılında duyurduğu bir programlama dili olan Swift’de temel kodlamayı öğretmek için kullanıma sundu.

Geçtiğimiz aylarda Apple, Swift’de uygulama tasarımını öğretmek için lise ve halk kolejleri için bir yıllık bir müfredat hazırladı. Apple ayrıca, grubun popüler Hour of Code etkinliklerini mağazalarında barındırarak Code.org’u destekledi.

Code.org ortaya çıkmadan önce, Ulusal Bilim Vakfı, endüstri ve eğitim uzmanları okullarda bilgisayar bilimleri öğretim programını geliştirmek ve yaygınlaştırmak için yıllarca çalıştılar. Örneğin, 2009’da Microsoft’taki bir mühendis, teknik şirket gönüllülerini okullara öğretmeye yardımcı olmak için yerleştiren Teals (Okullarda Teknoloji Eğitim ve Okur Yazarlık için) adlı bir program başlattı.

Sonra Partovi, kurslar için kitle talebini kıvılcımlamak için bir viral video kullanma fikrini düşündü.

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates’i ve Facebook’un yönetici olan Mark Zuckerberg’i öğrencilere kodlamayı teşvik eden kısa bir filmde görünmeye ikna etmekle başladı. YouTube’daki ilk haftasında, “Çoğu Okulun Öğrettikleri Olmayan Öğeler” adlı video, yaklaşık dokuz milyon görüntüleme sağlamıştır. İki hafta içinde, Bay Partovi, yaklaşık 20.000 öğretmenin kendisiyle temas kurduğunu söyledi.

Partovi, Code.org’un yaklaşımını Airbnb ve Uber gibi yeni başlayanlarınkilerle karşılaştırdı. “Airbnb seyahat alanını etkiliyor ancak otellerin sahibi değil” dedi ve ekledi: “Eğitimimizi etkileyen benzer bir modeliz. Ancak biz okula gitmiyoruz ve öğretmenleri biz kiralayamıyoruz ” dedi.

Partovi’nin seçkin bağlantıları incitmedi.

2013 yılının başında bir gün Bellevue, Wash’taki evlerinin dışındaki bir araç garajındaki komşusu Bradford L. Smith’e, ardından da kıdemli bir Microsoft yöneticisine ulaştı. Smith, geçenlerde bilgisayar bilimleri ve mühendisliği alanındaki öğrencilerin daha iyi bir kariyer elde etmelerini sağlayacak bir federal plan için, bir Microsoft raporu yayınladı.

Partovi, kodlamanın öğrencilerin iş olanaklarını artıracak bir mesajla viral hale gelmeyi umuyordu. Yüksek ücretli işlere yol açabilecek öğretim becerileri “ülkedeki herkesin geride kalabileceği düşüncesi gibi görünüyor” dedi.

Partovi derhal Smith’i, ünlü kodlayıcıların videolarını önizlemesi için davet etti.

Microsoft kısa sürede Code.org’un en büyük bağışçısı oldu. Şu anda Microsoft’un başkanı olan Smith, çabalarını 1950’lerin sonunda eğitim girişimi ile karşılaştırdı. O zamana kadar Sovyetler Birliği, Sputnik’i başlatarak uzay yarışmasını kazandı ve ABD, yetişmek için fizik ve diğer bilim kurslarını finanse etmek için bir yasa çıkardı.

Smith, “Bilgisayar biliminin 21. yüzyıla, fiziğin 20. yüzyıla ait olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Yerel gruplarla birlikte, Partovi, Code.org ve Microsoft’un 24 eyalette lise mezuniyet için gerekli bilgisayar biliminin, matematik veya fen kredilerine katılmasını sağlamaya ikna etti. Black Girls Code, Girls Who Code ve Latina Girls Code gibi gruplarla birlikte Code.org, konuya çeşitli öğrenci kitlelerinin erişebilmesi için çalıştı.

Bu hareket, şirketleri, anaokulundan başlayarak, kamuoyu bilinciyle, kamu okullarında da büyük ölçüde etkileyebilecek mevzuatı destekledi.

Geçen yıl, Microsoft ve Code.org, Idaho’da eğitim araştırmacılarının endüstri taleplerini öğrencilerin menfaatleri üzerinde önceliklendirebileceği konusunda uyarıda bulunan bir kariyer eğitimi tasarısına başlamalarına yardımcı oldu. Diğer şeylerin yanı sıra, öğrencilerin hayatları boyunca kullanabilecekleri daha geniş sorun çözme yaklaşımlarından ziyade, okulları belirli şirketlerin ihtiyaç duyduğu belirli bilgisayar programlama dilleri öğretmeye yönlendirebileceğini de belirttiler.

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi Eğitim ve Enformasyon Çalışmaları Enstitüsünün kıdemli araştırmacısı Jane Margolis, “Endüstri, halk eğitiminin içeriğini ve yönünü belirlediğinde çok sorunlu oluyor” dedi.

Idaho tasarısı, kısmen “Bilgisayar bilimi öğretimini, çocuğun kariyer boyunca artırmak için gösterilen çabaların, endüstrinin ihtiyaçlarına göre yönlendirilmesi ve sanayi ile ortaklaşa geliştirilmesi zorunludur” dedi.

Bir muhabir, kendisini haberdar ettiğinde, Smith onaylamadığını söyleyerek şaşkına dönüşmüş gibi görünüyordu. “Geniş halk eğitimi, öncelikle belirli bir endüstrinin ihtiyaçlarına veya bir bütün olarak sanayinin ihtiyaçlarına dayandırılmamalıdır” dedi.

Partovi, Code.org’un Florida’da “daha aşırı” bir kodlama tasarısına karşı olduğunu ve bunun öğrencilerin endüstri sertifikası almalarını isteyeceğini belirtti. Yetkili, kodlama kurslarının liselerde yabancı dil kredilerine sayılmasına izin verilmesine de karşı çıktığını söyledi. Yine de Partovi, “Teknoloji şirketlerinin oynayacak bir rolünün olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Idaho kanunu geçen sene yürürlüğe girdi. İlk sonuçlarından biri, Oracle ile geliştirilen, kamuya açık öğretmenlere, Oracle’ın popüler kodlama dilini Java’ya nasıl öğretebilecekleri yeni bir programdı. Çip imalatçısı Micron Technology de dahil olmak üzere diğer şirketler, Idaho okulları için bilgisayar bilimi standartlarının geliştirilmesine yardım etmeye davet edildi.

Devletin bilgisayar bilimi eğitimi girişimi denetleyen Idaho STEM Eylem Merkezi direktörü Angela Hemingway, “Bazı insanlar endüstrinin eğitim sistemimizi ileriye götüreceğine inandıracak ve bu kesinlikle söz konusu değil. Onlar ortak çalışıyorlar.” dedi.

Elbette, ülke genelindeki pek çok öğrenci ve ebeveynleri, bilgisayar bilimini istiyor. Peki ya başka bir konu – yani veri bilimi (bilgisayar kullanmayı kapsar) – öğrencilerin yaşamları, kariyeri ve toplulukları için daha önemli ve geniş ölçüde uygulanabilir hale gelirse ne olur?

Bilgisayar bilimi arkasındaki güç ancak, öğrencileri daha iyi hazırlamak için okulların bir dizi yeni konu getireceği konusunda daha geniş bir tartışmayı ortadan kaldırdı. Aynı zamanda, okullar, istatistik gibi alanlara verilen önemi artırmak için geleneksel matematik derslerini değiştirdikleri takdirde, öğrencilerin daha iyi durumda kalacakları konusunda tartışmayı gölgede bıraktı.

Smith’e gmre, teknoloji şirketleri ve hayırseverler sadece göz ardı edilen bir konuyu seslendirme çabası içindeler. Smith, “Gerçekten ihtiyacımız olan şey, Amerikan öğrencilerinin geleceği için temel olacak geniş entelektüel disiplinler dizisi hakkında ulusal bir sohbet. Bu geniş bir dizi, tek bir konu değil.” dedi.

Partovi kabul etti. “Bu ülkede neyin, nasıl öğretileceği konusunda çok tartışmalıyız ve ne öğreteceğimize dair yeterli tartışma yok” dedi.

Yazının orjinalini görüntülemek için tıklayınız

 

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.