Kök

Geniş bir hedef kitle düşünülerek yazılmış Kişiye Özel Kariyer Kitabı “KÖK” gerek tasarımı, anlatım dili, sunuşu, içerik sıralaması ve etki alanı itibarıyla yeni nesil mükemmel bir kitap olmuş bence. Günümüzde geleceği tasarlamak, belirsizliklerin fazlalığı nedeniyle çok zor ve zahmetli… Fakat geleceğe yönelik hedefsizlik ise tam bir boşluk, mutsuzluk ve tatminsizlik kaynağı olabiliyor. Kişinin kendini tanıması, güçlü yönlerini fark ederek ona odaklanması, kendi istediği şekilde yaşamını yönlendirmesinde bireye fayda sağlayacak bir kitap olmuş. En güzeli de pek çok kariyer hikayesinin ilk ağızdan kaleme alınması, hem okuyana ilham kaynağı olurken, hem de kitabın içeriğini zenginleştirmiş.

Kitabın yazılma gerekçesi girişte “kariyer konumlandırma, gelecek tasarlama konusunda ülkemizde sağlam bir modelin olmaması” olarak belirtilmiş, bu konuda zayıf olan kariyer alanını destekleyecek nitelikte bir kitabın yayınlanmasının, pek çok kişi için de sayısız fayda sağlayacağı açıklanmıştır.  Burada öncelikle, değişen dünyada değişen insan; meslek, iş ve kariyer kavramlarındaki bakış açısının değişimi tüm detaylarıyla açıklanmıştır. Geçmişten geleceğe giden bir yolculuğun simgesi olarak görülen kariyer kavramı, gelecek odaklı olduğu ve herkesi kapsadığı; kişiye özel kariyer planlamanın gerekliliği, bireyin biricikliğinden yola çıkılarak, başrolde bireyin kendisi olduğunun altı çizilmiştir.

KÖK kitabı girişten sonra iki ana bölümden oluşmuş, birinci bölümde temel kariyer eğitimi verilirken, ikinci bölümde KÖK kariyer desteği ve kariyer planlamada rol alan kişilere yönelik bilgilendirmeler yapılmıştır.

İlk bölümde temel kariyer eğitimi altı istasyona ayrılmış, her bir istasyonda kişinin kendine yönelik sürdüreceği incelemelere ve ilerlemelere yer verilmiştir. İlk istasyon kariyer checkup uygulaması kitabın en can alıcı kısmıdır. Burada kişinin gelecek planlaması yaparken izleyeceği yolda, ilk olarak güçlü yönlerini keşfetmesi önerilmiştir. Bireyin gizil gücünün farkındalığının onu geleceğe taşıyan en kestirme yol olacağı belirtilmiş, güçlü yönlere bir madenci gibi kazarak ulaşılabildiği ve bunu yapmanın faydaları açıklanmıştır.  Zayıf taraflardan ziyade güçlü yönler ile yol almanın ferahlatıcı itici gücü anlatılırken, bölüm sonuna da güçlü yönlerin listesi eklenmiştir. Güçlü yönlerinin keşfinden sonra meslek seçimi için yapılacak alan belirleme ve alan daraltma çalışmasının gerekliliği ve bu konudaki püf noktalarına yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde hayal ve hedef kavramları gerçekçi bir dille açıklanarak hayallerin nasıl hedefe dönüştürülebileceği konusunda yol gösterilmiş, başarılı olmada kişinin kendisine rol model seçmenin öneminden bahsedilmiştir.  İkinci istasyonda bireyin kendi farkındalığıyla birlikte, güçlü yönlerini tanıyarak kendini tanıtma ve kendini anlatabilme yetisi üzerinde durulmuştur. Üçüncü istasyon kişisel gelecek tasarımına ayrılarak, günümüz dünyasında kurumların değil, kişilerin nasıl ön plana çıktığı, yeni nesil gençlerin dev şirketleri nasıl geride bıraktığından bahsedilirken kişisel gelecek yönetimi örneklendirilmiştir. Dördüncü istasyon, konumlandırma çalışmasına ayrılarak; yeni dönem kariyer yaklaşımında stratejik yol haritası belirlemeden, yani gelecek için doğru konumlama yapmadan yol kat edilemeyeceği vurgulanmıştır. Beşinci istasyonda kişisel değerleme ve altıncı istasyon da, kişisel kimlik, profil ve marka oluşturmanın gücü anlatılmıştır. Tüm istasyonlarda can alıcı kariyer hikâyelerine yer verilmiştir.

İkinci ana bölüm; KÖK kariyer desteğinde, kişinin kariyer yolculuğundaki destekçileri, misyonları, görevleri  ve etkileriyle birlikte anlatılmıştır.

Ve son söz… Web tabanlı hazırlanan bu kitap, tüm istasyon ve uygulamaları verilen linklerle desteklenmiştir. Kitap için eleştiri, yorum, görüş ve önerilerin sunulabileceği forum sayfası da eklenerek, süper bir motivasyon kitabı haline getirilmiştir. Son eklenen okuma önerileri de ayrıca çok değerli bence..

Gençlere yol olsun…

Yazarlarına teşekkürle…..

Nermin ELMAS

Facebook Yorumları
Nermin Elmas hakkında 51 makale
Eskişehir doğumlu..Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu.. Rehber Öğretmen/Md.Yrd.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.