1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

Kurdelalı Toka


0

Son dönemlerde herkesin ağzında doyumsuz bir gençlik geliyor nidaları var. Kabul ediyorum ki ciddi bir teknoloji bağımlılığı, alışveriş ve marka  çılgınlığı mevcut. Çok küçük yaşlarda bu bağımlılıklara tutulup neredeyse cep telefonsuz yaşayamayan gençler var. Fakata yine de istisnalar yok değil.

Öğrenme yaşam boyudur ve her olaydan bir ders alınır deriz. Ben de sizlere bu yılın başlangıcında kendime düşen dersi aldığım istisnai bir durumu paylaşmak istedim. Evet bu yazı akademik bir yazı değil, tamamen hayata yönelik bir çıkarım ve yaşanmışlıktır.

Çalıştığım eğitim kurumunda Toplum Hizmeti Liderliği görevini de yürütüyorum. Bu kapsamda öğrencilerimiz yıl boyu sosyal sorumluluk projeleri yürütüyorlar. Doğal olarak bende bu çalışmaları takip ederlen bir çok güzelliğe tanıklık ediyorum. Bir sınıfımız yeni yıl öncesi Şırnak’ta bir ilköğretim okulunun sınıf öğretmeni ile irtibata geçerek öğrencilerinin yeni yıl dileklerini bir kağıda yazmalarını ve yollamalarını istedi. Toplanan bu dilekleri bir dilek ağacı oluşturup astılar. Öğrenciler ve öğretmenlerimiz kimi zaman bireysel kimi zaman bir kaç kişi birleşerek bu dilekleri gerçekleştirecekti. Bu minik kardeşlerimiz en büyük dileklerini minicik kağıtlara yazıp umutla yollamışlardı. Dilek kağıtlarını okurken gördüklerim aslında tahmin ettiklerimdi. Futbol topları, takım formaları, bilgisayar, tablet, mp3 çalarlar, krampon, bebek evleri gibi dilekler vardı. Fakat bir tanesi beni duygusal olarak çok sarstı. 5.sınıf öğrencisi küçük kardeşimiz Nurdan yeni yıl için en büyük dileği olarak ‘Kurdelalı Toka’ yazmıştı. Bu dileği ben aldım.

Düşünün, size ‘yeni yıl için dileğiniz nedir’ denilseydi cevabınız ne olurdu? Hüzün, heyecan, mutluluk gibi bir çok duygu arasında binbir düşünce geçti zihnimden. Tüm tüketenlere inat, ışıl ışıldı bu minik dilek. Yeni yılda en güzel hediyeyi ben almıştım, bu mutluluğa sebep olma şansını yakalayarak. Unuttuğumuz, es geçtiğimiz şeyleri hatırlattı minik kardeşim bana. “ Küçük şeylerle mutlu olabilirsiniz!”

Bu dilek kağıdını hep saklayacağım. Merak ediyorsanız Nurdan’a küçük bir sürpriz hazırladık tabi ki. Bir koli dolusu her renk, her boyut, her çeşit “Kurdelalı Toka”

Mutlu olmak için büyük şeyler beklememize gerek yok. Bazen bir gülümseme, bazen sıcacık bir kahve, bezen bir sinema bileti, bezen de sadece Kurdelalı bir Toka…

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir
Elif Çilek

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.