LGS Sınavı ile Yıkılan Hayaller Yeniden İnşa Edilebilir
0

 

“Kısa bir video ile yazıma giriş yapmak istedim, kendinden emin gencimiz rakiplerin pata küte başlangıcına aldırış etmeden kontrollü ve emin adımlarla ama bir o kadarla dikkatli ağzındaki kaşıkla final çizgisini birinci olarak geçiyor. Hayatta hep hızlı olan kazanır söylemi çok doğru ama hızın yanında özenli, sabırlı ve sonuç odaklı da olmak gerekir…”

Sevgili öğrenciler ve kıymetli velilerimiz yoğun bir süreçten çıkıp sonunda liseye kaydımızı yaptıracağız. Ne yazık ki çok azımız hedeflerimize ulaşabildik. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda sadece yüzde onluk dilime girebilen* öğrencilerin “kısmen hedeflerini gerçekleştireceği” bir süreç bizleri bekliyor. Onca emek, koşturmaca, saatler süren denemeler sonunda geriye kalan ne yazık ki en başında doğru belirlenmemiş gerçeklikten uzak hedefler ve kocaman bir hayal kırıklığı!

Ne yazık ki, küçük prens ve prenseslerimiz kendileri gibi milyonlarca prens ve prenseslerle yarışıp sadece çok azı “mutlu sona” ulaşabiliyor. Şimdi bazılarımız bu başarıyı sırf zeka ile açıklamaya kalkışmak isteyebilir inanın bunun adı kolaycılıktan başka bir şey olmayacak, başarı için;

  1. Rasyonel bir başarı hedefi
  2. Hedefin çok boyutlu analizi
  3. Kişiye özel çalışma programı
  4. Bireysel gelişimin izlenip farklı yetkinliklerle geliştirilmesi gerekmektedir.

Şimdi lütfen düşünmeden aklınıza ilk gelen yanıtı vermenizi isteyeceğim

“siz hangisinde takıldınız?”

Bırakalım Yeni Bir Sayfa Açılsın 

Aslında bu girişi kısmını yazmamın nedeni bizi dört yıl bekleyen “YKS”. Bugün geçmişe ait yapacağımız tek olumlu şey doğru bir değerlendirmeden başka bir şey olmayacaktır. Şimdi bizlerin yapması gereken tüm lise hazırlık döneminin üstüne yepyeni beyaz bir sayfa açmak. Bugün geçmiş deneyimlerden çıkarttığınız derslerin ışığında yeniden çalışmaya başlamak için ilk günümüz. Hepimizin çok iyi bildiği gibi önümüzde ki dört yılın sonunda LGS sınavı ile “kısmen benzerlikler” taşıyan YKS sınavı bizleri bekliyor olacak.

Bu sefer bir geçiş değil mesleğimizi büyük oranda (!) belirleyecek tercihi yapacağız. Tüm aşamaların kapsamlı düşünülmesi ve adım adım tanımlanması gereken dört kısa yıl bizleri bekliyor.

Bazı velilerimizin düşündüğü gibi son sene Matematikten(Fizik/Kimya/Biyoloji) özel ders alırım birde kursa yazılırım olur biter düşüncesi kesinlikle hatalı bir düşüncedir. Ne yazık ki birçok velimiz bu şekilde bir hata yapmakta çok iyi liselerden gelen öğrenciler son iki seneye sıkıştırdıkları çalışma programları ile hedeflerine ulaşamamaktadırlar.

9. ve 10. Sınıfa Dikkat

Örneğin matematik dersini ele alalım sadece limit, türev, integrali bitirirse her şey çok güzel olacak sanıyorlar. Oysaki her şeyin temeli 9. ve 10. sınıfta atıldığını görmeleri gerekir. Geometrinin olmazsa olmazı üçgenler 9. sınıfta, 10. sınıfta geometrinin diğer yarısı dörtgenler ve çember gösteriliyor. 11. sınıfa çok küçük bir bölüm kalıyor. Matematik te ise tyt nin tamamını kapsayan ve Ayt nin temelini oluşturan konular 9. ve 10. sınıfta atılıyor. Mutlak değer, kümeler, fonksiyonlar, problemler, mantık tamamı matematiğin en temel konuları ve hepsi 9. sınıfta işleniyor. Polinomlar, özdeşlik ve çarpanlara ayırma, İkinci dereceden denklemler, parabol, en temel trigonometri ve analitik geometri 10. sınıfta işleniyor. Bu konuları zamanında gerektiği gibi öğrenemeyen öğrenci 11. ve 12. sınıfın üst düzey konularını nasıl öğrensin.

İsterseniz Fizik dersini de gözden geçirelim. 9. Sınıf konuları olan hareket ve kuvvet, enerji ve elektrostatik 10 sınıf konularından elektrik ve manyetizma, basınç, dalgalar, optik bu konuları tam anlamı ile kavramadan AYT fizikten başarılı olma şansınız var mı?

Veya Biyolojiye bakalım isterseniz. 9 Sınıf konusu Hücre onuncu sınıfta Hücre bölünmeleri pekiştirilmekte. 12. Sınıf konusu Hücresel Solunum temelleri 9 ve 10. Sınıflarda atılıyor. 11. Sınıf konusu olan Destek ve hareket, sindirim ve dolaşım, solunum ve üriner sistemlerin temellerinin 9 ve 10. Sınıfta atıldığı gibi.

Aslında bu söylediklerimi istisnasız herkes görüyor ama sınava girip istediği sonucu alamadıktan sonra. Tyt de 15 soruya hiç dokunamadım bile diyenler her şeyin Ayt konularında biteceğini sananlar öyle olmadığını acı bir tecrübeyle anlıyorlar. 12.Sınıfa gelip denemelerde seviyesi ile karşılaşan öğrencilerimiz ilk birkaç ayın sonun şunu itiraf ediyor. “Şimdiki aklım olsaydı 9. sınıfta sıkı tutardım.” Ne yazık yüzbinlerce öğrenci bu hataya düşüyor ve koca bir gelecek sadece 9 ve 10. Sınıfta işlerin belli bir disiplinde tutulmaması nedeni ile uçup gidiyor.

Tabi işin kolayı öğrenciyi karşımıza alıp öğüt verebiliriz.

“Tutsaydın sana engel olan neydi?”

“Ne dediysen yaptık ama sen?”

“Saatlerce bilgisayarın başında zaman geçireceğine biraz da bizleri düşünseydin!”

“O telefonun içine düşeceksin.”

Sevgili veliler ve öğrenciler pişman olmamak için bugünden sizi uyarıyorum lütfen “zamanında işi sıkı tutun.”

Saygılarımla.

Facebook Yorumları

Süreç geliştirme, iş ve sistem analizi uzmanı olan Mitat ÖZDER, 30 Ağustos 1971 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Sırasıyla Kadırga İlköğretim Okulu, Mahmut Paşa Orta Okulu ve Vefa Lisesinde İlkokul,ortaokul ve lise öğrenimlerini tamamladı. Üniversite tercihini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünü olarak yapan yazarımız halen Erzurum Üniversitesinde Sosyoloji eğitimi görmektedir. Okyanus Akademi ve Elmi Akademi kurucusu tüm Türkiye genelinde yapılan anaokulu ve ilkokul öğrencilerin katıldığı "Sende Bir Oyuncak Tasarlarmısın" adlı yarışmanın fikir mimarı ve düzenleyicisi olan Mitat Özder, lise yıllarında başladığı amatör yazarlığa devam etmekte aynı zamanda profesyonel öğrenci koçu, kariyer gelişim uzamanı olarak kişisel bloğunda yazılar yayınlamaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.