0

2019 LGS sonuçları 24 Haziranda açıklandı. Türkiye genelinde tüm soruları doğru yaparak 500 tam puan alan öğrenci sayısı 565 oldu. 66 farklı ilden 565 şampiyon çıktı. İstanbul’da sınava katılan 186.417 öğrenciden ise tam puan alan öğrencilerin sayısı 118 oldu. 118 Öğrenci tüm soruları doğru yanıtlama başarısı göstererek tam puan olan 500 puanı almaya hak kazandı. Şimdi tüm velilerimizin ve öğrencilerimizin gündeminde ki tek soru hangi okula kayıt yaptırabileceğim?

Öncelikle kayıt süreci hakkında kısa bir bilgi verelim. 2018–2019 eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8’inci sınıfını tamamlamış veya Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecek. Yerleştirme yapılacak okullar http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacak.

Yerleştirme Süreci Nasıl İşleyecek?

Sonuçlar  22 Temmuz 2019 tarihinde ilan edildikten sonra süreç şu şekilde işleyecek.
a) Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 2 (iki) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 05 Ağustos 2019 ve 10 Ağustos 2019 tarihlerinde ilan edilecek.
b) Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları hâlinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecek.
c) Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları -açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere- sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.
d) Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olup sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecek.
e) İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, geçerli “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ve ortaöğretim kademesine yönelik “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” doğrultusunda ikamet adresleri, engel durumu ve özellikleri dikkate alınarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ilgili mevzuat çerçevesinde her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile yerleştirilecek.

Lgs Sonuçları İstanbul İçin Ne İfade Ediyor?

İstanbul için büyük bir karmaşa kapıda, öncelikle ilk göze çarpan belli dilim aralıklarında yaşanan yığılma olmakta. İstanbul’da sınava giren 186.417 adaydan 10.185 aday %5 dilime girmeyi başarmış. İstanbulda %5 lik dilim aralığında Fen ve Anadolu Liselerine alınacak öğrenci sayısı ise sadece 5440 öğrenci. Rakamları incelediğimizde 10bin 185 adaydan ancak yarısının Fen ve Anadolu Lisesi tercih etmeleri durumunda yerleşme şanslarının olduğunu görüyoruz.

Ekran Alıntısı | Eğitim Her Yerde

İyi Olmakta Yetmeyecek

Rakamları biraz daha ayrıntılı olarak incelediğimizde;

İstanbul %1 dilimdeki Anadolu Lisesi ve Fen Liseleri Kontenjanı 1300  öğrenci iken %1 dilime giren öğrenci sayısının 2225 olduğunu görebiliyoruz.

İstanbul da %2 dilimdeki Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi Kontenjanı 1350 öğrenci iken %2 dilime giren öğrenci sayısı 2032 (%1-%2 aralığında)

İstanbul da %3 dilimdeki Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi Kontenjanı 600 öğrenci iken %3 dilime giren öğrenci sayısı 1974 (%2-%3 aralığında)

İstanbul da %4 dilimdeki Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi Kontenjanı 1200 öğrenci iken %4 dilime giren öğrenci sayısı 2003 (%3-%4 aralığında)

İstanbul da %5 dilimdeki Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi Kontenjanı 990 öğrenci iken %5 dilime giren öğrenci sayısı 1921 (%4-%5 aralığında)

Ekran Alıntısı1 | Eğitim Her Yerde

Facebook Yorumları

Süreç geliştirme, iş ve sistem analizi uzmanı olan Mitat ÖZDER, 30 Ağustos 1971 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Sırasıyla Kadırga İlköğretim Okulu, Mahmut Paşa Orta Okulu ve Vefa Lisesinde İlkokul,ortaokul ve lise öğrenimlerini tamamladı. Üniversite tercihini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünü olarak yapan yazarımız halen Erzurum Üniversitesinde Sosyoloji eğitimi görmektedir. Okyanus Akademi ve Elmi Akademi kurucusu tüm Türkiye genelinde yapılan anaokulu ve ilkokul öğrencilerin katıldığı "Sende Bir Oyuncak Tasarlarmısın" adlı yarışmanın fikir mimarı ve düzenleyicisi olan Mitat Özder, lise yıllarında başladığı amatör yazarlığa devam etmekte aynı zamanda profesyonel öğrenci koçu, kariyer gelişim uzamanı olarak kişisel bloğunda yazılar yayınlamaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.