1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

LGS’de Yüzdelik Dilimler Daha Mı Kıymetli?


0

2018 LGS Merkezi Sınav Puanları açıklandı. Puanları görenler biraz şok yaşasa da yüzdelik dilimler biraz daha yüzleri güldürdü. Zira güçlük düzeyi böyle olan bir sınavda puanların bu kadar düşük olması kaçınılmazdı.

Bir örnek verecek olursam 2017 TEOG da yüzde 1’lik dilimde yer alan bir öğrencinin puanı 492,843 olarak geldi. 2018 LGS’de ise aynı yüzdelik dilimde olan öğrencinin puanı ancak 424,776 oldu. Bir önceki seneye göre puanlar %14 daha düşük gelmiş diyebiliriz.

Şimdi bu %14 daha düşük gelen puanlar ne kadar kıymetli bir de ona bakalım. LGS başvuruları 2017 TEOG’a göre %18 daha azdı. Yani bu yıl öğrencilerin yaklaşık %18’i 2018 LGS’ye girmediler. 971.657 öğrenci Merkezi Sınav Puanıyla Nitelikli bir okula yerleşirim diye yola çıktı. Bu sayıya bakınca %1’lik dilimde yer alan öğrenci sayısı 9.716 oldu. Bu sayı geçen yıl 11.853 idi. Aslında yüzdelik dilim dediğimiz şey önünüzde kaç kişi olduğunu gösterir. Eğer 2018 LGS de %1 lik dilimdeyseniz önünüzde 9.716 kişi var demektir. Dolayısıyla geçen yıla göre düşünürsek aynı dilimde olan öğrencimizin 2.137 kişi artık önünde değil arkasında. Bu daha ona ciddi bir avantaj sağlayacak. Tabii burada nitelikli okul kontenjanlarının düşmesi bir problem olarak karşımıza çıkacak. Öğrencilerimizin puanları düşük ama yüzdelik dilimleri daha kıymetli olmasına rağmen tercih edecekleri okul sayıları ve kontenjanlar sınırlı.

Özel okullar da bu öğrenciler için bir alternatif olacak. Okulların geçen yıllara göre yüzdelik dilimlerde daha az öğrenci olduğunu göz ardı etmemesi gerekir. Değişik burs oranları düşük yüzdelik dilimdeki öğrencileri bekliyor olacak. Süreç bugün başladı 13 Temmuz’a kadar okul tercihleri devam edecek. Temmuz sonuna kadar tatilde merak zirve yapacak.

Bu sene puanlar düşük olsa da yüzdelik dilimler daha kıymetli. Hepimizin gözbebeği çocuklarımız yüzdelik dilimlerden de kıymetli.

Hüseyin Tunç

Eğitim ve Ölçme Değerlendirme Uzmanı

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir
Havva Tuğçe Gökçen Saygılı

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.