1. Anasayfa
 2. Değerlendirmeler

Lider Olmak İçin Artık Diplomadan Daha Fazlasına İhtiyaç Var

Lider Olmak İçin Artık Diplomadan Daha Fazlasına İhtiyaç Var
0

Günümüzde en çok konuşulan eğitim  konularından biri 21. Yüzyıl’da gençleri ve bizleri nelerin beklediğidir. Yaşanan teknolojik gelişmeler, yapay zeka, kodlama, girişimcilik, inavasyon gibi bir çok başlıkta toplanmış araştırma yazıları neredeyse her alanda karşımıza çıkmakta. Peki biz eğitimciler olarak gençlerimizi geleceğe hazırlarken hangi noktalara odaklanmalıyız?

Liderlik

21.YY’da alanında lider olmak için artık diplomadan daha fazlasına ihtiyaç vardır. Bu nedenle, ezberlenen bilgiler yerine kazanılan beceriler bizleri ve öğrencilerimizi gelişen Dünya’ya hazırlayacaktır. Ezberci sistemin kalıplaşmış bilgileri artık gelişen Dünyamıza yeterli gelmemekte ve ezberlenen bilgilerin bir çoğu hızlıca unutulmakta ya da geçerliliğini bir kaç yıl içinde yitirmektedir. Kalıplaşmış ve tozlanmış bu ezber bilgileri aktarmaktansa, dünya vatandaşı olarak hazırlamaya çalışmamız gereken öğrencilerimize hayatları boyunca yardımcıları olacak ve gelişimlerini sürdürmeye olanak tanıyacak beceriler kazandırmak konusunda sorumluyuz.

Bahsettiğimiz bu beceriler sadece akademik dünya için değil aynı zamanda emeklerin karşılığını almak için mücadele edilen iş dünyası içinde aranan niteliklerin oluşmasını sağlamaktadır. 2010 yılında yapılan bir çalışmada Amerika’nın 400 büyük şirketinin insan kaynakları uzmanıyla yapılan anket sonuçlarına göre

İşe alımlarda aranan nitelikler şöyle sıralanmıştır;

 1. Sözel ve yazılı iletişim becerileri
 2. Eleştirel düşünme ve problem çözme becerileri
 3. Profesyonellik ve iş ahlakı
 4. Ağlar arasında işbirliği
 5. Farklı ekip ve kişilerle çalışabilme becerisi
 6. Bilişim teknolojilerini etkin kullanma
 7. Liderlik ve proje yönetim becerisi

Aranan bu nitelikler arasında iyi matematik bilgisi 14. sırada, yani fen bilimleri ve yabancı dil becerilerini hemen önünde yer almıştır (Wagner, 2010; Trilling & Fadel, 2009). Bu noktada çocuklara kuru kuru verilecek ezber bilgi ve formüllerin sıralanan becerilerin kazanımında pek katkısı olmayacağı görülmektedir. İnternette bir çok bilgi aktaran video varken biz eğitimciler öğrencilerimize becerileri kazanmasında ışık tutan rehberler olmalıyız. Bu misyonu gerçekleştirirken bizlerin zihinleri de ezberlerden ziyade artık beceri odaklı olmalıdır.

Öğrencilerimizi şu an ismi bile varolmayan mesleklere hazırlarken daha önce öngörülmeyen problemlerle karşılamakla yüzyüzeyiz. Bu sebeple geleceğin insanları ve o insanların rehberleri olarak kazanılması gereken becerilerin önemine önce kendimiz inanmalı ve bu noktada etrafımıza ışık tutmalıyız. Son olarak yapılan bir araştırmayı da sizlerle paylaşmak istiyorum. ATCS21 araştırma şirketinin  Avusturalya, Finlandiya, Singapur ve Amerikadaki yaptığı çalışma sonucu 21. yy’ın

En Önemli 10 Öğrenme Becerisi;

Düşünme Şekilleri

 • Yaratıclık ve Yenilikçilik
 • Eleştirel Düşünme, Problem Çözme, karar alabilme
 • Öğrenmeyi Öğrenme, Üstbiliş

Çalışma Şekilleri

 • İletişim
 • İşbirliği ve Ekip Çalışması

Çalışma Araçları

 • Bilgi Okuryazarlığı
 • Bilişim Okuryazarlığı / Medya Okuryazarlığı

Dünya’da Yaşayabilme Becerileri

 • Vatandaşlık – Yerel ve Küresel
 • Yaşam ve Kariyer
 • Kişisel & Sosyal Sorumluluk – Kültürel Farkındalık ve Yeterlilik

(Binkley, Erstad, Herman, Raizen, Ripley & Rumble, 2010)

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.