1. Anasayfa
 2. Değerlendirmeler

Liderliğin 2 Türü: Newton’cu musunuz?, Yoksa Kuantum’cu mu?

Liderliğin 2 Türü: Newton’cu musunuz?, Yoksa Kuantum’cu mu?
1

Fizik, Liderlik stilleriyle ilgili düşündüğünüzden daha fazlasını sunmaktadır.

Fizik genellikle işyeri konusu olarak tanımlanmamaktadır. Yerçekimi, ivme ve sürtünmeyi mecazi olarak yönetimsel işlerimizde, raporlarımızı renklendirsin diye herhangi bir yönetim kurulunda fiziksel evrenin her zaman her yerde var olan kurallarını tartışmıyoruz. Fakat birçoğumuzun lisede fizik dersine maruz kalmamızın ötesinde, aslında birçok filozofun çağlar boyunca geniş bir yelpazeye yayılarak etki altına aldığı bir alan olarak görülüyor.

Newtoncu Fizik, genellikle Fizik olarak düşündüğümüz şeydir. Hız, kütle, hareketsizlik; tüm somut ve hesaplanabilir mutlaklar. Örneğin, gözlerimle gördüğüm mavinin, gözlerinizle gördüğünüz mavi renk olduğu varsayımı; Bir konserde duyduğunuz seslerin, duyduğum sesler olması; Bir mikroskobik elektronun bile Newtoncu Fizikte somut ve sonlu ve değişmez olduğu algılanır. Bu dünya görüşü, tür olarak bizim için son derece uygundur ve yüzyıllarca süren araştırma ve keşfin temeli olmuştur. Ayrıca materyalist doğamızla da iyi oynar ve tıpta, sağlıkta ve işte ne yaptığımızın A + B = C yapısının temellerini vurgular.

Diğer yandan Kuantum Fiziği, dünyayı göreceli olarak görür, her küçük mikro anda tüm olasılıkların var olduğu bir gerçeklik. Zaman doğrusal değildir. Işık hem bir dalga hem de bir parçacık olarak davranabilir. Dünyadaki bir şey hakkındaki deneyiminiz, bir esinti, bir koku, bir başkasınınkiyle tamamen aynı değildir.

Öyleyse, bir Newton Liderlik ve Kuantum Liderlik arasındaki fark nedir?

Bir Newtoncu Lider, işlevini daha çok siyah-beyaz mekanistik bir yaklaşımla ele alır.

Kuantum Lider, bunun yerine, tüm durumlarda ve kendi takımlarında çok çeşitli olasılıkları kabul eder, nasıl liderlik edeceklerini anlamak için liderliği paylaşır, aynı zamanda ekiplerini ve meslektaşlarını da liderlik etmeleri için güçlendirir. Kuantum Lider, meslektaşlarına güven aşılarken, yön göstermenin önemini kabul eder.

Kuantum Liderlik sadece bir kurum olarak iyi yağlanmış bir makineye sahip olmakla kalmıyor. Doğru ve yanlış fikir, başarı yaratmada daha az merkezdedir, çünkü var olan sonsuz olasılık spektrumunun farkındadırlar. Bu, açık ve ölçülebilir hedeflere ulaşmaya kararlı olmadığı anlamına gelmez, ancak hedeflerinin ne anlama gelebileceği konusundaki fikirlerini genişletmeye açık oldukları anlamına gelir. Aristoteles’in İlk Prensibi Düşüncesi de dünyayı bir Kuantum Lider olarak ele almanın vazgeçilmez bir unsurudur, çünkü her iki kavram da hayal edilebilecek olanlar dâhil olmak üzere tüm olasılıkların var olduğu varsayımını paylaşır.

Aşağıda daha çok hangi liderlik özelliklerini gösterdiğinize sizi gösterecek olan 10 adet soru vardır. Bu sizin sadece nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda içsel sürecinize bir rehber olacaktır.

Sadece EVET ya da HAYIR cevabınız yeterli olacaktır.

 1. Her zaman kendiniz için sonsuz olasılık olduğuna inanıyor musunuz?
 2. Her zaman ekibinizin / ailenizin / vb… tüm üyeler için sonsuz olasılık olduğuna inanıyor musunuz?
 3. Kurumunuz / ekibiniz / organizasyonunuz için her zaman yeni bir şey yaratma yeteneğine sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?
 4. İşlerin bugün gerçekleşme yolunun, gelecekte de geçerli olacağına inanıyor musunuz?
 5. Sizi yazmak, çizmek yada iletişim şekillerinden herhangi birinin eşsiz ve tek tanımlama yolu olduğunu düşünüyor musunuz?
 6. Karar vermeden önce incelediğiniz birden fazla veri kaynağınız var mı?
 7. Vücudunuzda sahip olduğunuz duyguları, sizin için önemli kararları alma konusunda önemli göstergeler olarak düşünür müsünüz?
 8. Kendinize güveniyor musunuz?
 9. Kendinizden şüphe eder misiniz?
 10. Başkaları için merhamet ve empati duygunuzun gelişmiş olduğuna inanıyor musunuz?

Çoğumuz, hayatımızda farklı zamanlarda hatta günün farklı zamanlarında bile, yukarıdaki sorulara evet ya da hayır cevabını verirken değişimler gösteririz. İnsan olmanın anlamı budur. Bizler karmaşık varlıklarız, çerçevenin içine sığdırmak yanlış olabilir. Bununla birlikte, olanaklara açık kalmak, bu olasılıkların herkes içinde var olabileceğine dair bir vizyonla yola çıkmak ve gerçek liderler olarak yeteneğimizin dünyadaki yaptıklarımız için kendi özgün tutkumuzdan gelmesi gerektiğinin bilinmek, Kuantum Lider olmanın anahtar bileşenlerdir.

Yukarıdaki 10 sorudan 5’ine evet cevabını verdiyseniz, bir Kuantum bakış açısının yarısına sahipsiniz demektir, ; daha fazlasına evet cevabını verdiyseniz kuantum liderlik özelliklerine çok daha fazla yakınsınız demektir.

Açık olmak gerekirse, kendinizi Newtoncu bir lider perspektifine eğilimli bulursanız karamsarlığa kapılmayın. Aslında, günlük işlerinde çoğu insan kendini Kuantum Liderlerden daha çok Newton Lider olarak görür. Bununla birlikte, Kuantum Liderlik perspektifini benimsemeye çalışmak, her duruma yeni gözlerle bakmak için zihninizi ve bedeninizi eğitmenize izin verecektir.

Sıra dışı liderler, tüm olasılıkların her an, herkes için hepimizin içinde var olabileceğinin farkına varırlar, fiziki dünyanın geleceğini asla göremeyeceği nihai bir vizyon ile tarihi bir fikrin doğuşuna sebep yada yardımcı olurlar.

Kaynak

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (1)

 1. 11 Ocak 2019

  %80 Kuantumcu çıktım :)

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.